Jak na překážkové závody se psem: Návod pro všechny
Publikováno: 12. 6. 2023
Překážkové neboli OCR závody jsou čím dál tím populárnější. Prověří nejen vaši fyzičku, ale i sílu a taky souhru celého týmu. Jak se na ně připravit?
Asi to nejlepší na OCR závodech je jejich komplexnost – některé překážky jsou spíš na morál (jako třeba průběh tmavým tunelem), některé na sílu (například přenášení sudu) a některé na souhru celého týmu (třeba brodění se potokem).
Takže vám nestačí běžet rychle, ani mít skvělého tahače, nebo psa, který vás 100% poslechne. Musíte prostě zvládnout od všeho trochu, abyste to zmákli. Samozřejmě ale můžete závody pojmout v pohodovém tempu a odnést si nový společný zážitek, to se taky počítá.
10 dovedností, které by váš pes měl umět než vyrazíte na překážkové závody
- Předbíhání a vyhýbání se dalším psům – Při překážkových závodech budete s ostatními víc v kontaktu než na canicrossu. Fronta na překážku, užší trasy, míjení ostatních i v protisměru. A tak když váš pes bude ostatní psy na trase ignorovat, poběží se vám daleko lépe.
- Tah vpřed – Ne vždycky totiž bude trasa vyznačená jako na canicrossu. I tak by měl mít pes naučeno, že jakmile řeknete, prostě táhne a běží vpřed.
- Zatáčení – Budete se muset vyhýbat spoustě stromů na úzké cestě, nebo naopak se dostanete se na otevřenou louku bez vyšlapané pěšiny a pes nebude vědět, kam se vydat. V tu chvíli ho musíte navigovat a na to je potřeba znát stranové povely, aby se na vás chlupatec mohl 100% spolehnout a makat.
- Za paty – Tohle při seběhu prudkých kopců oceníte více než cokoliv jiného.
- Otevřený prostor – Spousta z nás trénuje na pěšinkách a předem vyznačených cestách, zkuste občas vyběhnout na otevřený prostor (třeba louku). Pro psa je těžší na orientaci, ale když bude tuhle situaci znát, zvládne ji lépe. Do toho je důležité mu říct, kam má běžet – vpřed, doprava nebo doleva.
- Uzoučké pěšinky – Někdy psovi nemusí být příjemný ani úzký prostor, tak to natrénujte.
- Překážky a obratnost – Nemusíte si stavět speciální hřiště. Stačí v rámci procházky formou hry potrénovat různé přelézání, naskakování, seskoky, přeběhy klád nebo práci ve větší výšce a tak podobně. Prostě aby pes nebyl zvyklý chodit jen po rovině.
- Voda – Můžete jí jen probíhat, ale někdy musíte rovnou plavat, a tak by měl být chlupatec zvyklý na kontakt s vodou a nebát se.
- Čekání – Než se na vás dostane řada na překážce, než něco podlezete, než někam překulíte pneumatiku,… pes by se na vás měl umět naladit a počkat, jakmile zpomalíte. Tuhle souhru využijete i v canicrossu. Netrénujte ale konkrétní povel na čekání, stačí buď empatický pes, nebo jednoduchý povel STOP.
- Čas – I když mají překážkové závody okolo 3 km, běží se déle než klasický 3km závod v canicrossu (klidně i 30 minut). A jelikož je to pro psa náročné i psychicky, doporučujeme trénovat spíš na celkový čas, než na délku trasy, aby to pes ustál.
Je toho hodně, viďte? Proto OCR závody moc nedoporučujeme jako váš první canicrossový závod. Je lepší před tím nasbírat zkušenosti. Na druhou stranu, když to pojmete prostě jako zábavu se psem a stupně vítězů ani výsledný čas řešit nebudete, klidně na ně vyrazte a udělejte si prima den.
Kdybyste totiž na nezkušeného psa tlačili, mohlo by to mít dopad hlavně na jeho psychiku. Jaký?
OCR závod z pohledu psa aneb Pozor na ps(í)ychiku
„Tři, dva, jedna, start! Bežiiiiiiiiim, huráááá! Jé, hele támhle naproti běží pěkná borderka, tyjo, otevřená louka, mamiiii, kam mám běžet?! Bahno, hurá, mám ho všude, to je dobrý! Proč zastavujeme? Jo aha, ty s sebou neseš nějakej sud, fajn tak já ti zpomalim no. Tyjo, tuhle lávku mám jako přeběhnout?!“
Takhle nějak to může vypadat v hlavě psa při OCR závodě. Protože se neběží jednoduše vpřed, ale na trati je spousta změn a vjemů.
Takže je tady za nás nejdůležitější myslet především na psa. Pokud vám na trase něco nejde, není to chyba psa, ani pořadatelů, ale vaše. Jakmile se psovi něco povede, chvalte ho. Celkově se ho snažte připravit tak, aby překážky, vodu i bahno znal a zvládal – čím více se mu v závodě povede „splnit úkolů“, tím motivovanější a víc v psychické pohodě bude.
Vybavení na překážkové závody – potřebuju něco speciálního?
- Krátký postroj – doporučujeme krátký postroj, který končí cca v půlce zad a ve kterém je pes daleko ovladatelnější, než v klasickém dlouhém canicrossovém. Navíc si díky tomu nezkazíte canicrossový tah.
- Odpružené vodítko – neboli amortizační. Ideálně aby pružilo po celé délce a bylo 2 m (v nataženém stavu) dlouhé.
- Opasek na canicross – prostě klasický canicrossový sedák.
- Boty s pořádnou podrážkou – s plochou podrážkou nemáte moc šanci, a tak zvolte boty s aspoň nějakým vzorkem, které vás v bahně hezky podrží.
- Rukavice – můžou se hodit na nějaké překážky, ale v pohodě se bez nich obejdete.
Tady si ještě můžete přečíst, jak to pak všechno správně vyprat a odbahnit.
Příprava člověka, nepodceňte sílu
Pes na takovéhle náročné trati potřebuje hlavně zkušeného a klidného psovoda, takže zapracujte i na tom. K tomu určitě doporučujeme potrénovat fyzičku, ať psa moc nebrzdíte. A jestli je tam něco, co by vás mohlo překvapit? Asi síla – některé překážky znamenají i přenášení sudu nebo pneumatiky, takže sem tam pár kliků v rámci přípravy neuškodí.
Chystáte se na nějaký překážkový závod? My budeme třeba na Gladiator Race, tak se budeme těšit na viděnou!