Jak začít s canicrossem
Publikováno: 27. 6. 2023
Je jedno, jaké máte sportovní ambice. Canicrossu se můžete věnovat na vrcholové soutěžní úrovni nebo běhat jen tak, neměřit čas ani vzdálenost a s nikým se nesrovnávat. Je to jen na vás. Vašeho psího parťáka to bude bavit tak jako tak.
Začít je jednoduché. Stačí mít chuť. Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám pomohou nabrat správný směr. Vyběhnout už musíte sami…
Spoustu informací se dozvíte i v našem online kurzu Seznámení s canicrossem.
Kdy můžu začít s canicrossem?
Nechte psa dospět. To je rada číslo 1. Na velikosti nezáleží, na věku ano. Zapřahání štěňat je častá chyba. Se štěnětem se zapřahat nevyplatí.
Mladým psům se snadno ublíží po psychické i fyzické stránce. Buďte trpělivý a s tréninkem počkejte alespoň do 12 měsíců věku, kdy je pes fyzicky, ale hlavně psychicky vyspělý. U extra velkých plemen počkejte klidně až do 16 měsíců. Váš parťák vám to vrátí dlouhou sportovní kariérou.
Neznamená, že by štěně mělo ležet na gauči nebo být zavřené na zahradě. Naopak. Berte ho s sebou běhat na volno, setkávejte se s jinými psy, choďte na výcvik pro štěňátka. Připravte ho na život a vybudujte si s ním vztah.
Pokud se už nemůžete dočkat, dorazte na trénink jen "na kukačku". Těšíme se na vás.
Mohu běhat i se starším psem?
Neexistuje žádná pevně daná věková hranice, kdy už je pes na canicross moc starý. Musíte pečlivě uvážit, v jaké je váš pes kondici a jestli má nějaké zdravotní problémy.
Pokud celý svůj život jen ležel na gauči, musíte začít velmi pozvolně procházkami, následně přidat procházky v postroji a teprve potom začít běhat.
V případě jakéhokoliv chronického onemocnění je lepší se poradit s veterinářem, zdali je vyšší aktivita pro vašeho čtyřnožce vhodná.
Naše dlouhodobá zkušenost je taková, že psi, kteří i v pozdním věku běhají, mají méně problémů s pohybovým aparátem a zvládají celkově mnohem více aktivit až do pozdního věku.
Běžně se závodů v canicrossu účastní 8 i 9letí psi a poráží své o desítky psích let mladší konkurenty. Náš zakladatel Šimon absolvoval etapový závod na běžkách s 11letými ohaři a všichni si to užili bez následků.
Pokud cítíte, že běh je pro vašeho psa už příliš náročný, můžete s ním zkusit chůzi v zápřahu. Ta mu určitě neuškodí a aktivní stáří mu jistě prodlouží.
Pořiďte si kvalitní vybavení
Pro začátek budete potřebovat sedák, odpružené vodítko a postroj pro psa. Vybavení pořizujete jen jednou za psí život, proto se s jeho výběrem pomazlete a nic neuspěchejte. Přečtěte si naše články plné rad a zkušeností:
Kdykoliv nám můžete také napsat nebo zavolat.
Začínejte pomalu a vybudujte kvalitní základy
Začněte s velmi krátkými úseky. Pár set metrů bude stačit. Na začátku není cílem psa dostat do kondičky, ale naučit ho, co má v postroji dělat a co naopak ne.
Chceme, aby pes:
- Soustředil se a běžel, ideálně nám svým tahem pomáhal.
- Nevšímal si ostatních psů, běžců, turistů apod.
- Neočuchával a neočurával každé stéblo trávy kolem cesty.
- Vnímal naše tempo a přizpůsobil se nám.
Největší chybou, které se můžete dopustit, je začít se psem zapřahat hned na několik kilometrů v dobré víře, že pes to bez problémů zvládne. Máte pravdu, po fyzické stránce nepředstavuje ani mnohakilometrový běh pro hafany žádný problém. Problém je v “hlavě”. Žádný pes začátečník se nevydrží soustředit tak dlouhou dobu a dříve či později se začne “flákat” a dělat si věci po svém. Odnaučuje se to špatně.
Nejlepší rada pro první krůčky s canicrossem je běhat v zápřahu méně a častěji. V začátcích toho lze nejvíce pokazit. Snažte se proto načerpat co nejvíce informací. Zkuste:
- Naše společné tréninky
- Online kurz “Seznámení s canicrossem”
- Knížku Běhej se psem
- Tréninkový plán pro začátečníky
Nevíte si s něčím rady? Klidně nám napište, když víme, rádi poradíme.
Neběhejte sami
Pro psa je největší motivace běh s ostatními čtyřnožci. Běh ve skupině je pro něj jako injekce adrenalinu. Pro spoustu psů je to nejlepší způsob, jak se naučit tahat.
Po celé ČR probíhají společné tréninky pro začátečníky i zkušenější týmy, na kterých se dozvíte vše potřebné, vyzkoušíte si vybavení a budete se moci poradit o všem, co vás o canicrossu zajímá.
Vyzkoušejte závody
Závody nejsou jen o vítězství. To je sice opojné, svůdné a lákavé, ale vyhrát může jenom jeden. My ostatní si závody musíme především užít. A stejně to platí i o našich hafanech.
Psi silně prožívají napjatou závodní atmosféru, tu lechtivou nervozitu před startem. V závodě ze sebe vydají mnohem více, naučí se pracovat s emocemi a závody milují. Dopřejte sami sobě i jim zážitek, ke kterému se můžete vracet za všedních dní.
Tak se nebojte a někam určitě vyrazte. Mrkněte do Termínovky a vybírejte.
Zkuste i další disciplíny
Zapřahání psů není jenom běh. Pokud běhat nechcete nebo nemůžete, neházejte flintu do žita. Existují i další disciplíny. Vyzkoušejte bikejoring (kolo), scooterjoring (koloběžku) nebo skijoring (běžky se psem).
Nebojte se čas od času vyzkoušet jinou disciplínu, i pokud je pro vás canicross priorita. V psím tréninku je důležitá pestrost - střídat trasy, délky, typy tréninků a nakonec i disciplíny. Psy to bude víc bavit než pořád dokola trénovat stejně.
Připravili jsme pro vás přehled všech disciplín s jejich typickými charakteristikami a se spoustou užitečných informací.