Jak vybrat vybavení pro canicross?
V tomto článku vám poradíme, pokud:
- Začínáte běhat se psem a pořizujete si své první vybavení.
- Už běháte, ale chcete si pořídit nové nebo lepší vybavení.
- Zajímá vás, na co se u vybavení pro canicross zaměřit.
Běžíme v tom společně. To je naše mantra. Znamená mnoho věcí, ale jedna z těch nejdůležitějších je bezpečí a pohodlí pro oba členy týmu, pro psa i pro člověka. Podle toho jsme i hledali vybavení, které vám na následujících řádcích pomůžeme vybrat.
V článku se zaměříme na výběr vybavení pro canicross, tedy běh se psem. Hledáte-li vybavení pro jiné psí disciplíny, mrkněte na návody u jednotlivých aktivit.
Zajímá vás, jaké jsou naše zkušenosti? Proč se rozhodujeme, tak jak se rozhodujeme a jaká je naše filozofie? Přečtěte si článek Netvoříme teorie. Běháme!
TIP!
Víte, že u nás si můžete osobně vyzkoušet a zkonzultovat vybavení na mnoha místech republiky? Ať si vyberete kterékoliv místo, potkáte se se zkušenými pejskaři, kteří vám rádi poradí.
Prodejna Løype Praha - Budečská 14, Praha 2
Otevírací doba: Po - Pá 11:00 - 19:00, So 10:00 - 16:00
Poradí vám zkušení pejskaři a skladem je prakticky celý sortiment našeho e-shopu. Navíc si můžete dát kvalitní kávu od Doubleshot. Je libo jeden postroj a cappuccino? Žádný problém.
Prodejna Smržovka - Na Planinách 1212
Otevírací doba: Po - Pá 8:00 - 16:00
po dohodě se vám budeme rádi věnovat i jindy.
Náš base camp a hlavní sklad. Potkáte se tu s většinou členů týmu. Návštěvu obchodu můžete spojit s výletem do Jizerek, které začínají hned za plotem.
Tréninky
Přihlaste se na jakýkoliv trénink Běhejsepsem.cz a od trenéra si můžete půjčit různé typy postrojů a opasků a během tréninku je otestovat, abyste si byli jistí, že vám a vašemu čtyřnožci padnou.
Závody a akce
Pravidelně jezdíme s naším stánkem na různé závody a akce, kde si také můžete vyzkoušet veškeré naše produkty osobně.
Jak vybrat opasek pro canicross
Sedák je canicrossové handsfree. Rozkládá tah psa na vaše tělo a uvolňuje vám ruce. Správně vybraný a seřízený canicrossový opasek je takový, o kterém ani nevíte, že ho máte na sobě.
- Netlačí vás v bocích.
- Nepropíná vás v zádech.
- Neobtěžuje vás mezi nohama.
- Nenutí vás změnit běžecký styl ani když pes hodně táhne.
- Ani po delším nebo pravidelném použití vás z něj nebolí záda.
Všechny body splňují sedáky, jejichž hlavní tah je soustředěn pod těžiště. V praxi to znamená, že tah jde zhruba přes střední část zadku. Druhý důležitý bod je dobrá nastavitelnost sedáku, abyste si tah mohli podle své konstituce dobře upravit a směřoval právě přes střed pozadí.
Výborně to splňují naše běžecké opasky Non-stop CaniX Belt a CaniX Belt Pro.
Čemu se vyhnout
Pro pravidelné běhání se vyhněte všem opaskům/sedákům, které mají tah vedený přes pas. Je to nepohodlné a zaděláváte si tím i na budoucí problémy se zády. Proč?
Takový sedák vás prohýbá v pase jako luk, tělo se tomu podvědomě snaží bránit a zapojuje svaly, které špatnou konstrukci sedáku kompenzují. V důsledku se vám hůře běží a dříve či později vás mohou začít bolet záda. Navíc takový sedák vás bude brzdit, jakmile budete chtít běhat rychleji.
Naproti tomu se nemusíte bát použít výše doporučené běžecké opasky CaniX Belt a CaniX Belt Pro i na “neběžecké aktivity” jako jsou výlety nebo procházky. Příležitostně je můžete využít i na skijoring.
Jak vybrat postroj pro psa - pro canicross
Vyberte postroj, který netlačí na hrudník a umožní psovi delší krok a volný dech.
Při výběru postroje pro psa si vystačíme se selským rozumem. Představte si, že byste běželi a někdo by vám celou dobu tlačil na hrudník. Nepříjemná představa? Souhlasíme.
S postrojem pro psa je to stejné. Nejlepší je postroj, který na hrudník tlačí jen minimálně a většinu tahu soustředí před ramenní kloub. To je možné zajistit tvarem krční části postroje, která by měla připomínat koňský chomout, od něj pak už stačí jen dva popruhy nad záda. Díky tomu má pes:
- volný hrudník
- delší a plynulejší krok
S tímto pohledem na věc přišli skandinávští závodníci, kde má zapřahání psů dlouholetou tradici. Začínali s jednoduchými koženými chomouty, ze kterých se nakonec vyvinul v současnosti nejoblíbenější postroj Freemotion a jeho další verze Freemotion 5.0 a Kombi postroj. Všechny vřele doporučujeme pro canicross.
Díky tomu, že jsou nastavitelné, stačí vybrat velikost podle obvodu krku a další části postroje nastavit podle skutečných proporcích vašeho psího atleta.
Existují samozřejmě i další typy postrojů. Původně však byly vytvořeny pro psí spřežení, kde je tah rozložený úplně jinak. Pro běh se psem stejně jako pro jízdu na kole či koloběžce se proto v naprosté většině případů nehodí.
A ještě jedna praktická rada při výběru postroje: Vyhněte se tzv. postrojům na míru. Nezapomeňte, že pes může zesílit, zhubnout nebo povyrůst. Vyberte postroj, jehož velikost můžete mírně upravit pomocí přezek.
Pokud se chcete canicrossu věnovat jen okrajově, koukněte na naše postroje pro dogtrekking - ty lze pro příležitostné běhání také bez problémů použít.
Odpružené vodítko
Odpružené vodítko (někdy také vodítko s amortizérem) je pupeční šňůra mezi vámi a psem. Tlumí rázy, které vznikají při startech, když zpomalíte, zatáčíte nebo váš psí parťák nečekaně zrychlí. Odpružené vodítko udělá běh se psem výrazně pohodlnější, plynulejší a zdravější pro vás i pro psa.
Není ale vodítko jako vodítko. Při jeho výběru je rozhodují:
- plynulost tahu
- kvalitní karabina
- trvanlivost použité gumy.
Plynulost tahu je zásadní. Je to podobné jako levné a drahé odpružené vidlice horských kol. U levnějších odpružených vodítek se používají jen obyčejná gumolana, která pruží jen v omezeném rozsahu a mají velmi omezenou životnost. Nejsou pohodlná.
Vyplatí se připlatit pár stovek do kvalitního odpruženého vodítka, které má gumová vlákna vetkaná přímo do struktury popruhu. Tím je zajištěna delší životnost a plynulejší tah.
Takové vodítko jsme vyvinuli pro značku Non-stop dogwear a vyrábíme ho v ČR. Jsme na něj náležitě hrdí.
Karabina
Doba pokročila a dříve velmi oblíbené bronzové karabiny nahradily moderní a lehčí hliníkové s výrazně vyšší nosností. Jsou odolné a fungují prakticky za všech podmínek.
Pozor si dejte na různé třpytivé slitiny stříbrné barvy používané u levnějších vodítek. Mnoho nevydrží a pokud prasknou, můžou nepříjemně zranit vás nebo i psa.
Vždy si pořiďte vodítko s karabinou pouze na jednom konci vodítka. Karabina na straně běžce je nebezpečná (a na závodech povětšinou zakázaná) – může omylem vyklouznout nebo prasknout a vážně poranit psa. Zjisti víc aneb jak připevnit vodítko k sedáku
Délka vodítka
Čím delší odpružené vodítko, tím těžší manipulace se psem – pro běh se psem je nejvhodnější vodítko, které má v nataženém stavu délku 2 metry. Pokud chcete se psem jezdit na kole, koloběžce nebo lyžovat, pořiďte si vodítko délky 2,8 metru.
Postroj, opasek, vodítko je svatá trojice canicrossu. Na začátek nic víc nepotřebujete a můžete vyběhnout. Užijte si to, protože o nic jiného nejde.
Pokud si chcete zjednodušit život, přilepšit chlupáčovi nebo zlepšit výkony, mrkněte na náš článek Užitečné vychytávky pro canicross.