Novinky
Žhavé novinky

Jaká bude závodní sezóna 2023?

Letošní závodní sezóna bude opravdu velká a pestrá. Canicrossových závodů přibývá jako hub po dešti a s nimi roste i počet účastníků. Na mistrovství Evropy, které se konalo v na podzim v Leipě, předvedli naši závodníci, že patři mezi opravdovou špičku. Čeští závodníci ovládli většinu disciplín a z canicrossu jsme si dovezli zlato i stříbro.

Díky velké spoustě nových pořadatelů se termínovka krásně plní a my se tak snažíme, aby byla co nejaktuálnější. Najdete v ní všechny psí akce od dogtreků, přes překážkové závody, triatlony až po ty mushingové, včetně našich tréninků, seminářů nebo besed. Všechno přehledně na jednom místě. 

Když to ale vezmeme od začátku, máme tu hned několik menších závodů s trasami okolo 2 až 5 km zaměřené jak pro canicross, tak pro kolo nebo koloběžku. Za zmínku určitě stojí seriál závodů Leskros, který se letos rozšířil i na Moravu. Jedná se o seriál 5 závodů v různých koutech České republiky. První závod vás čeká už v březnu.

Největší canicrossová událost nás čeká hned v dubnu.

Dvoudenní mezinárodní závod CaniX Open, který se koná 1. – 2. 4. v Kolesách u Pardubic. Můžeme se těšit na elitní závodníky z Británie, Norska, Finska a z dalších Evropských zemí. Závodníky čeká rovinatá trasa v délce od 2 do 4 km. Pokud se ale necítíte na celý závodní víkend, určitě si vyberete z jednodenních kategorií jakou jsou sobotní Open v délce 4 km a nedělní Extra short v délce 2 km. Na své si přijdou i děti a junioři. Pro ty se moc závodů nepořádá, což tedy považujeme za chybu.  Závod bude moderovat Lena Boysen, která je živoucí legendou mushingu.

Do Canixu nám zbývá ještě několik týdnů a my se vrhli na společnou přípravu na závod! Pravidelně každý týden posíláme nový tréninkový plán s instrukcemi na následující týden. Zároveň vám přinášíme spoustu užitečných rad a informací týkajících se nejen canicrossu a závodu. Přidej se k nám, přihlášení je zdarma a zapojit se můžeš kdykoliv! 


Baví vás více překážkové závody nebo dokonce triatlon?  


Překážkové závody jsou výzva. Se psem pak dvojnásobná. Proběhnout se, u toho překonávat překážky a to všechno se svým čtyřnohým kamarádem. I v letošním roce se do pořádání překážkových závodů pro sportovce se psem pustila řada pořadatelů. Díky tomu je opravdu z čeho vybírat. Najdete tratě od 2 do 10 km. S různou obtížností překážek. 

Jestli se letos chystáte na svůj první překážkový závod se psem, vyzkoušejte si to předem nanečisto. Mezi časté úkoly patří podlézání a přelézání různých překážek. Stačí si tedy v lese vybrat nějaký spadlý strom a chvíli se kolem něj “motat”. Jde o to, aby si to váš hafan zkusil, protože pes neví, co je úkolem a je pro něj hodně velký rozdíl, jestli běží jen dopředu a nebo má během závodu různě zastavovat, zpomalovat a nebo dokonce podlézat a přelézat překážky. Některé úkoly lze nacvičit i na psích hřištích. Ale tam opravdu opatrně. Nehoňte to na rychlost, ale opravdu na vyzkoušení. Nechcete, aby si váš parťák ublížil.

Protože jsou překážkové závody více technické než klasický canicross, doporučujeme rozšířit výbavu o krátký postroj. Nám ne nejvíce osvědčil postroj Line 5.0, který je pro tento typ závodů ideální. Dvounožec pak často potřebuje volné ruce, takže je pro vás důležitý sedák a odpružené vodítko, které tlumí nárazy vzniklé při společném překonávání překážek. Doporučujeme kouknout na video jak se na OCR závody připravit.

Podzim patří jedinečnému Dog Biatlonu.

V letním kině Houštka ve Staré Boleslavi se znovu setkáme na dalším ročníku Dog Biatlonu 9. září. Střelba a canicrossové okruhy jsou zábavné nejen pro psy, ale hlavně pro lidi. Těšit se můžete na krátkou trasu sprint rozdělenou na tři okruhy po 600 metrech a na delší trasu enduro, která je také rozdělena na tři okruhy po 3 kilometrech. Po prvním a druhém okruhu čeká závodníky střela z laserové malorážky, takže pro hafany je to naprosto tiché a bezpečné. Před samotným závodem si střelbu můžete vyzkoušet a naši pomocníci vám rádi vysvětlí, jak na to.

Máte raději dlouhé běhy?

V termínovce najdete i delší závody. Za povšimnutí rozhodně stojí Ještěd Skyrace, kde najdete i speciální kategorii pro běžce se psem. Závody na delší tratě jsou fajn, jen narozdíl od toho, když běžíte sami musíte myslet na svého čtyřnožce. Jak natrénovat na dlouhé tratě si můžete přečíst v článku.  

Tak už víte na jaké závody pojedete? Věříme, že rozhodně nebudete litovat, výběr je opravdu pestrý. Když si nebudete jistí s tréninkem nebo přípravou, budeme rádi, když se ozvete. Moc rádi vám poradíme.

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe