Jak na seběhy z kopců?
Publikováno: 2. 10. 2023
Jestli se chcete věnovat horským běhům nebo delším závodům, je potřeba psa naučit, aby v sebězích běžel za vámi. Táhnutí z kopce vás totiž brzdí. A taky může pěkně bolet.
Canicross je o práci v tahu a pes sám od sebe před seběhem nezpomalí, vždyť po něm celou dobu chcete přesný opak – běžet naplno vpřed. Tak je potřeba při běhu z kopce místo křičení “pomaluuu” naučit chlupáče co po něm chceme.
Zpomalení jako takové se vysvětluje těžko, takže je ideální natrénovat povel “Zapaty”. Pes na tento povel běží za vámi, za vašimi patami. Pak jste to vy, kdo určuje tempo. Tak jdeme na to!
Slovo je na vás
Vyberte nějaký jednoznačný povel, který nezní podobně jako vaše ostatní povely na canicross. My máme ZAPATY, může to být ale třeba i ZAZAZA nebo jakékoliv zvučné slovo, které i zadýchaní při běhu dobře vyslovíte. Pes by na něj pak měl přestat táhnout. Na další povel, třeba GO (to kterým startujete), vás pes může předběhnout a začít opět táhnout naplno.
2 důležité věci na začátek
- Důležité je nedělat v povelech psovi zmatek, ale používat vždy jedno slovo na jednu činnost (článek o tom, jaké používáme povely, si můžete přečíst tady).
- Učit zařazení za vás můžete až v momentě, kdy váš pes umí 100% táhnout vpřed a ví, co po něm při canicrossu chcete. Pokud to nemá ujasněné, určitě ho neučte, aby z ničeho nic najednou v postroji netahal.
Jak naučit povel “ZAPATY”
1) Začneme v klidu doma
Začněte v prostředí, kde psa nic neruší, aby se mohl soustředit. Můžeme to učit s výcvikovou pomůckou (target – plácačka) a nebo na ruku. My využíváme raději plácačku, protože se lépe odbourává, narozdíl od ruky, kterou máte neustále při sobě.
Vezmeme target (nebo ruku, dál je to totožné) a pamlsky. Target dáme před psa a čekáme. Pes k němu čuchne a my ho pochválíme a odměníme pamlskem.
Teď dáme target dáme za sebe do výšky čumáku psa (někdo za zadek, někdo níž). Pes opět přijde k targetu a čuchne. Velká pochvala a odměna. Tohle několikrát zopakujeme a je konec – pro psa je cvičení náročné na přemýšlení, proto je dobré trénovat vždy jen chvilku.
Při používání ruky se odměna dává z druhé ruky. Při používání targetu je dobré odměnu dávat dírkou v targetu. Pes si pomůcku více zafixuje.
Po několika cvičeních by pes měl rychle běžet k targetu a strkat do něj čumákem. Když budete s targetem uhýbat, pes jej bude následovat. V této fázi pes chápe, co se po něm chce a můžeme postoupit dál.
2) Přejdeme ven a zkusíme chůzi
Vezmeme psa, target, pamlsky a vyrazíme ven na klidnější místo. Nejprve zopakujeme ťukání čumákem do targetu. Moc pochválíme a odměníme. Pak se rozejdeme, psa si právě targetem navedeme za sebe. Takže pes jde za námi a čumákem tlačí do targetu, po několika krocích odměníme. Pak zkusíme ujít třeba 10 metrů a znovu odměna.
Opět myslíme na to, aby cvičení nebylo příliš dlouhé. A zkoušíme prodlužovat interval v odměnách. Ovšem vašim úkolem je zajistit, aby byl pes úspěšný a neudělal chybu a neztratil motivaci do dalšího pokusu.
3) Zkoušíme to v běhu – na volno
V chůzi pes chápe o co jde, tak se zkusíme rozběhnout. Psa si targetem navedeme do správné pozice a kousek společně běžíme. Opět odměníme. V této fázi bychom to měli už zkoušet i na povel bez targetu. Ale to jen v případě, že pes opravdu chápe co to znamená.
4) Trénujeme při canicrossu
Pes má jednoznačně zafixované, že na povel “ZAPATY” se zařadí za vás. Zvládá to v lehkém klusu a při jakékoliv situaci. Tak je čas to vyzkoušet při canicrossu v postroji.
Poprvé to zkusíme až ke konci tréninku, aby byl se už trochu vyběhaný a měl kapacitu nad tím přemýšlet. Klidně si k tomu vemte na pomoc target.
Běžíme, řekneme povel ZAPATY a zpomalíte, máte před sebou target a psa jakmile se otočí targetem navedete za paty, kousek běžíte a mooooc pochválíte. Nezapomeňte pak na uvolnění použít povel BĚŽ nebo GO, aby pes věděl, že pozice za vámi končí a má zase pokračovat v běhu dopředu.
5) Pravidelně cvičíme v klidu, při canicrossu jen občas
Pokud chcete, aby pes dobře tahal, tak při canicrossu trénujeme povel ZAPATY jen málokdy (max jednou týdně), protože je lepší, když většinu času pes tahá. Ale trénujeme při procházkách, na výletech atd.
Myslete na to, aby celé cvičení bylo pro psa pochopitelné. Když se pes na povel zařadí za vás, někdy můžete vynechat odměnu hned, ale použít povel GO nebo BĚŽ, kdy pes běží před vás a vy ho odměníte hozením hračky nebo odhozením pamlsku (jen pozor, musí být dost velký, aby ho pes rychle našel).
Kdy přidat povel?
Jakmile pes rychle na target pokládá čumák, můžete ho navést za sebe a říkat u toho povel. Pes si postupně spojí, že na povel má jít za vás. Myslete na to, aby to pokaždé bylo za vás k levé noze nebo naopak z prava. Ale pokaždé stejně.
Jasně řekneme povel a psa navedeme targetem a odměníme. Pokud to pes zvládá rychle a bez zbytečného rozptýlení, pak psa po jednom navedení targetem odměníme, odejdeme kousek jinam a bez targetu řekneme jen povel. Pes by se měl zařadit za vás. Pokud se to povede, velikánská odměna. Pokud ne, pokračujeme nácvik s targetem. A při dalším cvičení (třeba následující den) to zkusíme znovu.
Držíme palce a přejeme úspěšné seběhy kopců! A kdo by potřeboval poradit, klidně nám napište nebo se zeptejte našich trenérů.