Milí pejskaři, vaše balíčky odesíláme každý pracovní den, kromě 27. 12. a 31. 12. Přejeme krásné svátky, dobře padnoucí postroj a hodně cukroví.

Novinky
Žhavé novinky
Bsp
Skrýt menu

5 povelů na canicross stačí

Publikováno: 1. 9. 2023

Komunikace je základ a v canicrossu se pod to rozhodně podepíšeme. Podíváme se tedy na povely, které musíme psa naučit, aby společné běhání byla radost.

Když je pes před námi na vodítku a oba běžíte, je potřeba, aby pes reagoval na vaše povely. Zaprvé ho budete mít pod kontrolou. Navíc pes, který ví, co ho čeká, běží s větší radostí. 

Povelů nepotřebujete hodně, stačí jen 5 základních – start, stát, pravá a levá, pokračuj a změna tempa. 

Mimochodem, slova, která tu uvádíme jako příklad, můžete nahradit jakýmkoliv jiným povelem. Je to na vás. Jen volte taková, abyste je zvládli vyslovit, i když běžíte třeba zadýchaní do kopce. Důležité je vždy na konkrétní situaci používat stejné slovo. 

To že jednou voláte běž a podruhé vpřed, když chcete, aby pes běžel dopředu pes nikdy nepochopí. Ale když ve stejných situacích použijete vždy stejný povel, to si pes spojí velmi rychle. Jednak na to začne reagovat a druhou výhodou je, že to je pro něj pochopitelné a nebude ve stresu, že něco voláte a on neví, co má dělat. 

Samozřejmě pes vycítí, jestli je jeho páneček spokojený a nebo naštvaný. Je škoda stresovat psa jen tím, že mu “vyprávíme” cosi, čemu on vůbec nerozumí.

1) Start neboli Go

Označit začátek běhu je důležité. Pes ví, že po tomto povelu má táhnout a nedělat žádné blbosti. Startující povel by měl být z vaší strany motivační. My rádi odpočítáváme „Tři, dva, jedna GO“. Je to jasná informace, že teď má pes běžet před námi. Jak to naučit? Nejrychlejší je to ve skupině s dalšími psy a lidmi, protože to vašeho psa namotivuje ke startu a bude vědět, co má dělat a postupně si to spojí s povelem. 

Pokud parťáky nemáte, nebo na společné tréninky chodit nechcete, tak vašeho hafana před startem slovně nabuďte. Chvalte ho, projevte radost a pak výrazně odpočítejte a společně na povel GO vyběhněte.

2) Konec neboli Stůůůj!

Aby pes věděl, že teď už nemusí tahat, musíme to také označit. My používáme povel Stůůůj, přesně takhle dlouze. Pro psa je snazší, když zastavovací povel je delší.

Když chceme zastavit, u malých plemen prostě stačí přestat běžet a pes s vámi nic neudělá. Ale s větším psem to taková legrace není. Je proto dobré ho naučit zastavit na povel. Jak na to? Je to velmi jednoduché – řekněte povel a pak zastavte. Většině psů to dojde po pár opakováních a máte hotovo. 

Na povel nikdy nezapomeňte. Protože když jen tak zastavíte a nic neřeknete, pes by měl správně běžet dál. Začátek a konec tahu musí být vždy jasně označený. Pro psa to je pak jasné a ví co má dělat. Když byste pravidelně vybíhali beze slova a stejně tak zastavovali, tak pes pak může táhnout na půl plynu a ne proto, že nechce tahat, ale že prostě neví, co v tu danou chvíli má dělat.

3) Pokračuj vpřed neboli Běž

Toto je pro psa potvrzení, že dělá, co po něm chceme, a má v tom pokračovat. Hodit se to bude například při předbíhání jiného týmu (či kolemjdoucího) nebo když probíháme křižovatku rovně. Není to ani potřeba učit, stačí ho jen používat a pes povel velmi rychle vezme za svůj. 

4) Stranové povely neboli Dží a Hooo 

Stranové povely jsou opravdu velmi praktické. Není ideální umět běhat jen rovně a před každou zatáčkou se snažit psovi vysvětlit, že tady tady běžíme a u toho škubat za vodítko. Navíc si díky tomu pes víc věří, protože ví, kam běží.

Místo povelů pravá a levá používáme dží (pro pravou) a hooo (pro levou). Historicky se to takto v musherském sportu traduje a hlavně je to praktické. I když jste s dechem u konce, tak džííí nebo hooo nějak vyfouknete.

Jak je naučit? To jsme pro vás sepsali do samostatného článku.

Jak daleko před zatáčkou povel použít? Záleží na vašem psovi. Někteří potřebují více času, proto musíte stranu hlásit několikrát a s předstihem. Někteří, řekněme pozornější, jedinci, reagují velmi rychle. Je proto dobré sledovat, jak váš pes reaguje a podle toho přizpůsobit říkání povelů. 

Když povel řeknete pozdě, psovi to nepřidá. Když naopak použijete povel moc brzy, bystřejší pes může zahnout mimo cestu.

5) Změny tempa neboli Za paty

Jakmile váš pes bude umět 100% krásně táhnout vpřed a rozumět všem předešlým povelům, můžete si začít hrát i s tempem. Zpomalení na povel se učí velmi špatně, proto učíme povel „za paty“, kdy se pes jednoduše zařadí za vás – to používáme hlavně k bezpečnému sbíhání kopců. Psa navedete skrze nose touch za vás a budete opakovat „za paty“ a chválit.

Jak na to, najdete v samostatném článku.

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe