Milí pejskaři, vaše balíčky odesíláme každý pracovní den, kromě 27. 12. a 31. 12. Přejeme krásné svátky, dobře padnoucí postroj a hodně cukroví.

Novinky
Žhavé novinky
Bsp
Skrýt menu

Jak vybrat obleček pro psa: pláštěnku, nebo bundu?

Publikováno: 30. 10. 2024

Canicrossová sezóna je v plném proudu, tak proč jsme se rozhodli napsat pár slov zrovna o oblečcích? Oblékání psů nehraje natolik estetickou roli jako spíš tu praktickou, obzvlášť ve sportovním světě. V teple totiž svaly regenerují rychleji a zahřátý pohybový aparát je méně náchylný ke zraněním.

Platí tedy, že zdravý pes je šťastný pes, který s radostí podá ty nejlepší výkony. Někdy vám taky ulehčí život to, že psa nebudete muset sušit nebo dokonce koupat. Oblečků je na trhu celá řada a i naši favoriti z Norska už mají pořádný výběr, takže může být trochu oříšek se v nich vyznat. Pojďme se na to podívat, ať vyberete ten pravý pro vás.

Jak změřit psa a zjistit správnou velikost oblečku?

Ještě než přikročíme k jednotlivým druhům oblečků, vysvětlíme si, jak změříme psa, abyste vybrali správnou velikost. U oblečků jsou rozhodující dvě míry: obvod krku a délka zad. Nejdříve si změříme obvod krku, a to v místě, kde má pes obojek – tedy ne hned za ušima, ale neměříme ani oblast hrudníku. Nejlépe se vám bude pracovat s krejčovským metrem, ale pokud ho nemáte, sundejte psovi obojek a změřte jeho délku v nataženém stavu. Pak měříme délku zad od kohoutku ke kořeni ocasu (nahmatejte místo, kde se ocas odděluje od zbytku kostry). Tzv. kohoutek se měří v místě, kde se nachází mezilopatkový důlek. Dá se také přibližně najít tak, že psovi ve stoje pomyslně prodloužíte linii předních tlapek. Pokud naměříte “mezi-velikost”, např. 52 cm, většinou je zvolit větší obleček. Ovšem záleží i na tom, zda váš pes nosí ocas nahoru, anebo spíš svěšený dolů.

Jak změřit psa a vybrat správnou velikost oblečku?

Přehledně: jaké jsou mezi oblečky rozdíly?

V téhle tabulce najdete srovnání, který obleček má nejlepší vodní sloupec, z jakého je materiálu a v kterých barvách si ho můžete pořídit. V dalších řádcích se pak podrobněji dozvíte, kdy danou variantu použít a co se nám osvědčilo při různých situacích s našimi čtyřnožci.

Přehled oblečků od Non-stop dogwear

Glacier jacket 2.0 a Glacier wool jacket 2.0: zimní bundy pro psy

Tyhle psí bundy mají vrchní materiál opatřený voděodolným a větruvzdorným zátěrem s vodním sloupcem 10 000 mm. Používáme je, když už venku pořádně přituhne, mrzne nebo sněží. Takže třeba když se vydáte na zimní túru do hor, s Glacierem rozhodně nesáhnete vedle. V čem je rozdíl? Klasický Glacier jacket 2.0 je zkrátka obdoba vaší lyžařské bundy. Glacier wool jacketpodšívku z merino vlny, takže je opravdu hodně teplý a je ideální do velkých mrazů. Zároveň se nám ale osvědčil, když padá déšť se sněhem a pes je proto spíš mokrý – merino vlna totiž hřeje, i když navlhne a praktické drenážní otvory odvedou přebytečnou vlhkost ven. Obě tyto psí bundy mají reflexní prvky, ovšem Glacier jacket 2.0 se vyrábí i ve variantě Working dog, která na sobě reflexní prvky nemá.

Fjord raincoat: psí pláštěnka nejen pro deštivé dny

Copak pes nezvládne pár kapek vody? Zvládne, ale pláštěnka je daleko komfortnější pro něj i pro vás. Pro psy bez podsady může být déšť dost nekomfortní, chlupatější čtyřnožce zase nemusíte po návratu domů z venčení sušit. Fjordka vysoký vodní sloupec a podlepené švy, takže vám pes nepromokne ani v pořádném slejváku. Pláštěnka ale chrání i před bahnem, což je neocenitelné pro všechny druhy srsti (a pro vaši koupelnu), po návratu ji většinou stačí jen otřít vlhkým hadříkem nebo Haftěrkou. Pro hodně chlupaté psy a severská plemena zvyklá na tuhé zimy se pláštěnka hodí i během zimních tréninků, když třeba padá mokrý sníh nebo déšť se sněhem. 

Trekking raincoat: ideální volba na výlety nebo do auta

Pláštěnka Trekking raincoat je dokonale skladná a lehoučká, abyste ji mohli nosit neustále s sebou v batohu. Je to ekonomičtější varianta pláštěnky Fjord, nemá tak vysoký vodní sloupec a nenajdete na ní stahovací gumičku u ocasu. Kvůli tomu a delšímu střihu kryje větší část zadních nohou, takže je to v podstatě takový psí pršiplášť. My máme tuhle pláštěnku pořád v autě, když potřebujeme psa udržet v teple po tréninku nebo když začne před výletem nečekaně pršet. 

Trekking fleece jacket: psí mikina nebo župan pro psy? Obojí!

Oblíbená volba majitelů krátkosrstých plemen nebo psů bez podsady. Trekking fleece jacket se hodí i pro březí feny a psy se zdravotními problémy, kteří potřebují zůstat v teple. Je to také super varianta pro bezsrstá plemena, protože má z obou stran měkoučký fleece a naháče tak nikde nedře. Využít se dá jako extra tepelná izolace, když potřebujete psovi udržet svaly v teple třeba po pořádném výkonu na závodech, ovšem pravdou zůstává, že do našich blátivých kopců se bílý beránek úplně nehodí. Najde tak uplatnění třeba jako župan po koupání, kdy potřebujete psa pořádně vysušit. A na procházku do města těžko najdete slušivější psí obleček. 

Dog wool jacket: univerzální psí obleček

Letošní novinka, která se rychle stala velkým favoritem mezi psími oblečky. Wool dog jacket je vyrobena ze směsi merino vlny a polyesteru a naplno využívá výhod obou těchto materiálů. Merino vlna skvěle izoluje teplo a nedrží v sobě zápach ani vlhkost (což znamená, že nestudí, ani když se namočí). Samotná merino vlna však nedokáže dobře vzdorovat mechanickému poškození, proto je vlákno zesíleno příměsí polyesteru, který zvyšuje odolnost oblečku a také rychle schne. Proměnlivé podmínky na horách vás už jen tak nepřekvapí. Wool dog jacket používáme třeba i do auta, když se vracíme domů z výletu nebo tréninku. Pes v oblečku uschne a zahřeje se, ale zároveň se nezapaří a plochá spona ho vleže nebude nikde tlačit ani dřít. 

Dva mushingové oblečky na závěr: long distance jacket a blest jacket

Na našich horách už nebyla pořádná zima ani nepamatujeme, ale možná také společně s námi stále doufáte v zázrak. A nebo možná vyrážíte s hafanem za sněhem. Někam, kde můžete nasadit běžky a psa zapřáhnout. Takže pokud už se nemůžete dočkat, až vám rukavice přimrznou k hůlkám a na vlasech i řasách se vám vytvoří malé rampouchy, zbystřete. Máme pro vás dvě bundy, které se hodí i na mushingové disciplíny, protože je můžete pohodlně používat i s dlouhým postrojem: Long distance jacket a blest jacket. Bunda Blest jacket je krásně skladná, takže se hodí jako taková nouzová varianta, kterou chcete mít stále s sebou. Není nepromokavá, využijete ji hlavně pro zahřátí svalů po tréninku nebo na cestu domů, když potřebujete psa udržet v teple. Long distance jacket je oproti tomu velmi hřejivý obleček určený do extrémních podmínek s teplotou hluboko pod bodem mrazu. Pes v něm může běžet a zůstat v pohodlí, i když třeba hustě padá sníh a mrzne až praští. Jen malé upozornění, tyto dva oblečky nemají gumičky za zadní nohy.  Oblečky jsou v doprodeji a my netrpělivě očekáváme jejich novou vylepšenou verzi.

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe