Canicross s malým psím atletem
Publikováno: 16. 3. 2023
V canicrossu jsme zvyklí vídat velká atletická plemena, nejvíce Evropské saňové psy, kteří jsou opravdovými leadry tohoto sportu. V posledních letech se ale čím dál více setkáváme i s menšími zástupci plemen jako jsou teriéři, pudlové nebo různí voříšci. Pojďme se na to podívat z blízka.
Je obecně mushing vhodný pro malá plemena?
Spousta malých plemen je velmi aktivních. Běh se psem je pak často vyhledávaným způsobem vybití energie našich hafanů. Vždyť samotní teriéři byli šlechtěni na lov drobné zvěře, proto je pro ně přirozené běhat. Pokud jde o běh v tahu, je potřeba brát velký ohled na výkon psího parťáka. Když je čtyřnožec malý, má jednak menší sílu, ale současně menší nožky, musíme tedy počítat s limitem rychlosti.
Rychlost je “problém” u bikejöringu. Na kole je totiž zdatný cyklista schopný předjet i velkého psa. Na malého je potřeba brát velký ohled. A místo soustředění se na svůj výkon brát tuto disciplínu jako posílení našeho vztahu.
Síla psa je druhý aspekt. Většina malých psů tahá naprosto neadekvátní hmotnost. Když vezmeme 5 kg hafana a postavíme si za něj 70 kg člověka, jednoduše není možné, aby pes člověka roztáhl. Zase je na zvážení páníčka, jak dlouho trénink může trvat, v jaké pohodě pejsek je a jak moc zvládáme svému parťákovi pomoci. Když nám odchází síla, nenecháme psa tahat na místě.
Na co bychom měli myslet než s malým parťákem vyrazíme na trénink?
Jak jsme psali, myslet bychom měli na sílu, váhu a rychlost našeho psa. V zásadě je jedno jak velkého psa máte, ale zda na něj berete ohled. Rychlost a množství zátěže musí být uzpůsobeno danému jedinci. Sport se psem nefunguje tak, že si řeknete dneska poběžíme 5 km. Když vidíte, že je pes po prvním úseku “nijaký”, trénink přehodnotíte.
Délku tréninku je rozumné dobře rozvrhnout. Ať už řešíme trénink na čas nebo na kilometry. Malý pes uběhne méně než jeho velký kamarád. Ale ať už se začíná s malým nebo velkým, na začátku se trénují úseky cca 100-200m a mezi tím se odpočívá. Hafan se nechá vydýchat a pak se teprve pokračuje.
Nezapomínejme na povrch. Když je vezmete na trénink do vysoké trávy nebo do prašanu na běžky, určitě to bude neadekvátně těžké.
Jaká je ideální výbava pro malé psí atlety?
I malí psi běhají v postroji. Často je vídáme v postroji typu X-back, tedy v klasickém saňovém postroji. My to nemáme úplně rádi. Saňové postroje byly vyvinuty pro psí spřežení. Od psa jde ve spřežení vodítko směrem dolu. U canicrossu (ale i při tahání kola, koloběžky nebo běžkaře) vede vodítko směrem nahoru. Saňový typ postroje psa tlačí a svírá. Samozřejmě čím je pes nižší, je to horší. U malých psů je proto výběru postroje dát extra pozornost.
Doporučujeme postroje vždy vyzkoušet. Nám se nejvíce osvědčil krátký postroj Line a dlouhý postroj Freemotion. Řada menších atletů ocení pouze krátký postroj, který je pro ně komfortnější.
Pro ty nejmenší atlety doporučujeme odpružené vodítko Touring bungee leash v šířce 13mm. Vodítko je lehké, s malou karabinou a pro malé čtyřnožce není příliš náročné ho napnout. U psů od cca 9 kg doporučujeme už klasické Bungee leash, které je odpružené po celé délce.
Jak je to na závodech?
Často se řeší speciální kategorie pro malé psy. S malým psem je složité dosáhnout výkonů jak s 30 kg obříkem, proto jsou výsledky spravedlivější. Mimo to je ale výhodou, že v kategorii jsou všichni drobní a tak malí čtyřnožci nemají strach z velkých soupeřů. Malí psi mají často strach z velkých a přeci jen to je pochopitelné. Představte si, že vás dohání třeba ohař a nevíte, jestli vás předběhne a nebo se vás chystá chytit. Proto předbíhání a míjení se psy je potřeba před případnými závody natrénovat
Tahací disciplíny jsou o budování vašeho vztahu se psem. Navíc po tréninku se vrátíte unavení oba dva. A unavený pes je hodný pes. A pokud si nebudete vědět rady, klidně se nám ozvěte. Rádi poradíme a podpoříme vás nejen v začátku, ale i během tréninku.
Takže pokud máte malého psíka a milujete sport, začněte. Nemáte se čeho bát. Je to legrace. Těšíme se na vás na našich společných trénincích.