Novinky
Žhavé novinky

Dogaining - Co to vlastně je?

Znáte rogaining? Jedná se o druh orientačního běhu, který vznikl v Austrálii. V Evropě najdete závody, ale moc rozšířený sport to zatím není. My jsme se ale rozhodli tento sport využít a předělat podle svého. Letos nás čeká první rogaining se psem - v našem podání dogaining.

Co je to Rogaining

Rogaining je týmový sport, kde je časový limit, ale nemáte předem dané pořadí kontrol. Abyste si to dokázali lépe představit. Pět minut před startem dostane váš tým mapu (obvykle se jedná o klasickou turistickou v rozlišení 1:50000) s vyznačenými kontrolami. Jednotlivé kontroly mají různý počet bodů. Proto je potřeba mít svojí strategii a samozřejmě posbírat ty s co největším počtem bodů. Dále máte daný časový limit (řekněme 2 hodiny, ale často se závodí na 6, 12 nebo i více než 24 hodin). Na vás je zvolit si trasu tak, abyste posbírali co nejvíce bodů a stihli se v co nejpřesnějším čase dostat do cíle.

Kudy poběžíte je čistě na vás. Stejně tak je na vás, zda poběžíte nebo půjdete. S sebou můžete mít kompas. Telefon je samozřejmě zakázán. V klasickém rogainingu se tedy jedná spíše o vzdálenosti maraton nebo ultra. 

Co když se nestihnu vrátit v časovém limitu?

Jistě vás zajímá, co se stane, když časový limit nestihnete a vrátíte se později. Za každou minutu se vám strhávají body. Je tedy potřeba znát výkonnost kamarádů z týmu a trasu a množství sebraných kontrol tomu přizpůsobit.

Samotné kontroly jsou pak lampiony s kleštěmi. Vy si kontroly po cestě odštípnete a v cíli se vám podle toho spočítají body. U dogainingu se můžete těšit na kontroly u zajímavých míst, které by vás třeba jen tak navštívit nenapadlo.

Dogaining

Rogaining se psem by měl být o zábavě. Týmy mohou být jen člověk a pes nebo dva i tři lidé a pes. Manželé nebo partneři mají často jednoho psa a tak si dogaining mohou užít společně. Navíc tah psa může vyrovnat výkonnost dvounohých členů týmu. 

První závod v České republice proběhne 13. dubna na Smržovce v Jizerských horách. Na výběr máte ze dvou kategorií. Trasa na 2 hodiny a trasa na 4 hodiny. Závodníci se tedy mohou těšit na výhledy, pestrý profil trati i nějaké ty rozhledny.

Navíc jsme zvažovali nastavení vyhlašování výsledků. Muži běhají obecně rychleji než ženy. V běhu se psem navíc hraje roli i velikost čtyřnožce. Proto jsme se rozhodli, že závodit bude každý tým sám se sebou. Na každého v cíli čeká odměna v závislosti na počtu posbíraných bodů. Čím více bodů se vám povede sehnat, tím hezčí cena na vás čeká. 

Dogtrekking vs. canicross je časté pejskařské téma. U dogainingu toto dilema odpadá. Můžete běžet, můžete jít, můžete to kombinovat. Záleží na vás a vašem chlupáči. Na co máte natrénováno a jaké zkušenosti váš pes již stihl posbírat.

Vybavení na dogaining

Začneme od vybavení pro psa. Ten bude potřebovat postroj. Zkušení tahouni, kteří umí reagovat na povely ocení postroj typu Freemotion. Dlouhý postroj, ve kterém mohou pohodlně táhnout celým tělem. Naopak psi začátečníci budou spokojenější v krátkém postroji. Ne vždy totiž půjdete po cestách a v krátkém postroji je chlupáč lépe ovladatelný. My bychom doporučili postroj Rock Long. Psům se v něm lépe tahá a navíc, když narazíte na překážky, chlupáčovi snadno pomůžete.

Pak budete potřebovat odpružené vodítko a opasek. Vodítko je ideální dvoumetrové. Přeci jen s delším by se vám mohl pes zbytečně motat.

Nezapomeňte na batůžek, protože po cestě nejsou občerstvovačky. Určitě vemte vodu a pro jistotu nějakou tyčinku nebo gel, kdyby vám docházely síly. Pro chlupáče můžete přibalit energetickou kapsičku. Mapu dostanete pět minut před startem, ale už doma doporučujeme oblast, ve které se závod koná pořádně prohlédnout. Usnadní vám to pak orientaci. Hodit se vám bude kompas. Telefony jsou zakázané. S sebou ho ale můžete mít, jen nesmíte používat mapy, navigace atd.

Dogaining 13. dubna na Smržovce

Nadchlo vás to? Tak neváhejte s přihlášením. Na první závod je limit 80 psích týmů. Starty jsou po 5 minutách a na výběr jsou dvě kategorie. Trasa na 2 a 4 hodiny. S sebou do týmu můžete přibrat další dvounohou posilu. 

Když byste chtěli startovat s dalším psím týmem, není problém vyrazit na trať společně. V dogainingu se totiž nebojuje o první místo. Závodíte jen sami se sebou. Čím více bodů, tím lepší odměna.

 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe