Milí pejskaři, vaše balíčky odesíláme každý pracovní den, kromě 27. 12. a 31. 12. Přejeme krásné svátky, dobře padnoucí postroj a hodně cukroví.

Novinky
Žhavé novinky
Bsp
Skrýt menu

Seznam věcí, které nezapomenout, když vyrážíte v zimě se psem na hory

Publikováno: 16. 3. 2023

|

Aktualizováno: 18. 12. 2024

Běžky, skialpy, sněžnice nebo prostě jen pohoda na horské chatě. Pokud vám ještě zůstal nějaký zbyteček dovolené, který si úpěnlivě šetříte na závěr roku, abyste tuto pohádkovou představu mohli uskutečnit ve společnosti svého čtyřnohého parťáka, tenhle článek jsme sepsali přesně pro vás. Mohlo by se zdát, že pes nějakou zvláštní výbavu nepotřebuje, ale nejedna zkušenost nás utvrdila v tom, že je vždy lepší být připraven než překvapen. Když bude váš čtyřnohý společník v teple, bezpečí a hlavně v pohodě, nic vám nebude bránit si zimní krajinu užít plnými doušky. 

Ochrana psích tlapek: psí botičky nejsou módní doplněk

Širé lány krásného bílého prašanu – co by mohlo být pro psí tlapku pohodlnější? Na první pohled je sníh opravdu naprosto ideálním povrchem pro psí tlapky, ale vše se může rychle změnit. Stačí obleva, ostré krystalky ledu nebo všudypřítomná posypová sůl a polštářky na tlapkách mohou být během chvíle podrážděné nebo dokonce poraněné, a to ani nemluvíme o kůži v okolí drápků. A protože jsou tlapky v neustálém kontaktu se zemí, do rány se snadno může dostat infekce. Aby k tomu nedocházelo, doporučujeme psí botičky. Například Protector light socks od norské značky Non-stop dogwear jsou vyrobeny z odolného a neproříznutelného materiálu. Vyrábí se i v pogumované variantě, která v létě chrání tlapky i před horkým asfaltem. Pokud máte dlouhosrstého psa, prodloužené varianty botiček zabrání tvorbě zmrzlých sněhových kuliček, které psi často vykusují.

Jak vybrat botičky pro psa?

  • Měly by být o 1–2 cm širší než tlapka.
  • Jemný materiál umožní psovi udržet kontakt s terénem.
  • Součástí by ideálně měl být elastický suchý zip, který při zapnutí moc nebo vůbec „nepřesahuje“ (mimochodem, zip se nebojte pořádně utáhnout a obtočit okolo nohy, aby pes botičku neustále neztrácel).

Balzám na psí tlapky, prevence i pomoc při poranění

Pokud se tlapka přece jen poraní, nezoufejte, nemusí to nutně znamenat odjezd domů nebo na veterinu. Psí tlapky se hojí poměrně rychle, zvlášť když tomu trochu pomůžeme hojivou mastí. Sáhnout můžete po klasické vazelíně, ale efektivnější jsou masti, které v sobě kromě hydratačních látek mají i nějaké hojivé složky a které pomohou rychlejšímu hojení. V zimě by navíc mast mohla na tlapku přimrznout. Norská značka Non-stop dogwear má s mrazivým podnebím bohaté zkušenosti a díky tomu dokázala vyvinout mast na tlapky, která ani při teplotách okolo bodu mrazu nepřimrzne a dá se tak používat celoročně. Poraněnou tlapku prostě namažete, nasadíte botičku pro zakrytí a můžete vyrazit na kopec. Na citlivější tlapky lze mast používat i preventivně. O tom, jak pečovat o psí tlapky v zimním období a jakým nástrahám musí čelit, jsme napsali i samostatný článek.

Psí obleček: komfort a správná regenerace

I zkušení musheři občas psa obléknou, když to venkovní podmínky vyžadují. Severská plemena a psi s hutnou srstí většinou v zimě oblékat nepotřebují, zvlášť když předpokládáte, že se hafan zahřeje pohybem, ovšem je tu pár aspektů, na které je třeba brát ohled. Tím prvním je vždy aktuální počasí. I když zrovna venku padají krásné lehoučké vločky, neznamená to, že se podmínky nemohou během chvíle změnit v nepříjemný déšť kombinovaný s mokrým sněhem. Zmoklý pes může na dlouhé trati prochladnout, což by ho vyřadilo z následujícího programu – a s ním možná i vás, pokud ho nemůžete v cizím prostředí nechat bez dozoru. U krátkosrstých psů a plemen bez podsady to platí dvojnásobně. Naši evropáci mají sice práci v zimě v genech, ale po zápřahu na běžkách je vždy oblékáme, protože v teple svaly rychleji regenerují, a tak jsou dříve ready a plní motivace na další výběh. Pokud plánujete delší trasu, která bude v pomalejším tempu, je dobré, aby měl pes obleček po celou dobu. To nejmenší, co pro psa můžete udělat, je vzít obleček s sebou do batohu, kdybyste se cestou někde zdrželi. O tom, který typ oblečku zvolit a jak vybrat správnou velikost, jsme psali v předchozím článku s velkým přehledem produktů, jejich výhod a specifik daného materiálu.

Kdy dát psovi obleček?

  • V tuhých mrazech pod -10°C
  • Když někde delší dobu během výletu stojíte
  • Před i po tréninku, aby měl svaly v teple

 

Zavodnění a doplnění energie

Ani v zimě není radno podceňovat hydrataci. Pokud se chystáte na náročnější program, třeba na běžky nebo skialpy, je potřeba psa dvě hodiny předem dostatečně zavodnit. O správném napájení jsme psali třeba v článku Vše o napájení a zavodňování psů, ovšem platí klasická rovnice 15 ml tekutin na kilogram váhy psa. Pokud pes nerad pije, můžete mu do vody přimíchat třeba kapsičku, konzervu nebo granule, aby měl motivaci misku vypít. Před náročnější aktivitou i po ní můžete také zařadit energetický nápoj. Vodu nezapomeňte vzít s sebou do batůžku a vezměte dost i pro sebe. Stejně vezměte pro oba i svačinu, hafanovi přijde vhod hlavně taková, která ho díky dostatečnému poměru bílkovin na chvíli zasytí, aniž by sežral celou misku. 

Bezpečnostní prvky a další vychytávky

Pokud se nechystáte někam mimo civilizaci, kam nevedou silnice, ale přeci jen kolem vás sem tam nějaký řidič projede, myslete na dostatek reflexních prvků, i když jdete jen zorvna jen večer vyvenčit. Většina vodítek, obojků a oblečků už na sobě nějaké prvky má, ale jedná se většinou o tenoučké proužky, takže není od věci bezpečnost psa ještě pojistit třeba reflexní vestou nebo světýlkem na obojek. Myslete i na vlastní bezpečí a do batohu s sebou zabalte i kvalitní čelovku, ať trefíte zpět i za tmy. Zvažte, zda je v cizím prostředí na místě venčení na volno, protože v přírodě může být v okolních lesích spousta divoké zvěře. Sázkou na jistotu je GPS tracker připevněný na obojku, ale v případě, že se pes zaběhne, je pro nálezce praktičtějším identifikátorem psí známka. 

Jedna praktická věc na závěr: osuška pro psy

Sníh je sice ta nejlepší pračka na psa, ale chlupatce je potřeba i tak osušit. Dřív se zahřeje a zregeneruje (a taky nebude smrdět). A to ocení jak pes, tak i ostatní účastníci vaší výpravy. Haftěrka od české značky Loype pojme až o 50 % více vody než běžný ručník, a tak je pro takové případy ideální. 

Závěrem nám už nezbývá, než vyslovit společné přání, ať napadne alespoň trochu sněhu. Vyrazit sice můžeme i za hranice, ale když vyrazíte na Šumavu, do Jizerek, Jeseníků nebo Krkonoš, zima v českých horách má své kouzlo. Tak snad letos napadne dost sněhu a užijete si krásné zimní dobrodružství – vy i váš čtyřnohý parťák!

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe