Péče o psí tlapky v zimě
Publikováno: 16. 3. 2023
Krásná zimní krajina, běžky se psem nebo třeba skialpy mají jedno úskalí – zmrzlý sníh a led, který může zranit psí packy. Naštěstí se tomu dá předejít botičkami. Jak a kdy je používat? Přečtěte si tento článek a také mrkněte na video na téma Péče o tlapky v zimě. Jo a Šimon má pro vás ještě extra tip na závěr.
Kdy vůbec botičky vytáhnout? Na krátkou procházku botičky brát nemusíte (nebo si je dejte do kapsy a uvidíte), na delší pobyt venku, takže na trénink, běžky, skialpy nebo výlet, je klidně nasaďte rovnou nebo je 100% mějte s sebou.
V zimě nás čekají 4 hlavní nástrahy:
1. Ostrý led
Ten tlapku poškodí téměř hned. Ideální botička na tohle je Protector light socks, je odolnější než zimní botička, takže se jen tak neprořízne. Ale není tak pevná jako protector bootie s pogumovaným povrchem.
2. Různé typy sněhu
Psím tlapkám nejvíc vadí takové ty velké krystaly sněhu, když je obleva. Ty pak ale většinou zmrznou a ze sněhu se stávají sypké granule. Proč to vadí? Psí packa funguje tak, že se při nášlapu roztáhne, zabere a pak při došlapu stáhne. Tím ale v tomhle případě nabere ten hrubý sníh “do sebe” a ten tam společně s mrazem může packu rozdírat. Potom, když se na packu podíváte a roztáhnete ji, uvidíte 2 nebo 3 podélné čáry, prasklinky. Ty se pak kvůli svému umístění dost špatně hojí.
Na tohle se hodí opět Protector light socks nebo zimní botička. Je jemnější, ve sněhu ale vydrží hodně, protože je z cordury neboli pevného šusťáku a většině psů vůbec nevadí, protože je lehká.
3. Posolené chodníky
Velká nepříjemnost, na kterou zabere pogumovaná Protector bootie, je voděodolná, takže se k pacce sůl nedostane.
4. Dlouhé chlupy
Dlouhosrstým psům sice není taková zima, v tomhle ale mají nevýhodu. Chlupy jim zachytávají sníh a na packách se dělají kuličky, jak na nártu, tak zespodu a pes pak zastavuje a snaží se je vykusovat. To může třeba na běžkách být docela problém. Tohle zase vyřeší botičky, jakou vyberete, je na vás. Případně můžete chlupy aspoň trochu ostříhat.
Jak vybrat velikost?
Vždy aspoň o 1 cm širší, než je šířka packy ve svém nejširším místě. Je to hlavně proto, aby se packa mohla i v botičce krásně rozvírat. V příliš pevné botičce pes ztrácí stabilitu. Rozměry máme na e-shopu samozřejmě uvedené, takže stačí změřit tlapku a když si nebudete jistí, klidně nám napište.
Jak botičky nasadit, abyste je neztráceli?
Tak se přiznejte, kolik jste kdo už ztratil botiček? Základ je nebát se je pořádně utáhnout. Pokud na sobě pes nebude mít botičky déle jak dvě hodiny, pořádné utažení nevadí.
Botičku nasaďte
Palcem si přidržte botu na pacce v horní části
Druhou rukou pořádně natáhněte zip a packu s ním omotejte
Zip pořádně zalepte a dotáhněte, nenechávejte konec odchlípnutý
2 důležité věci, na které se zapomíná
- Ostříhané drápky. Když budou moc dlouhé a špičaté, brzy se při brždění prodřou.
- Zkuste použít mastičku na tlapky. Začněte opravdu až uvnitř packy a pořádně tam mastičku vmasírujte – mezi polštářky a mezi prsty, klidně namažte i chlupy okolo a pak hned nasaďte botičku a můžete vyrazit. Mastička je navíc hojivá, takže když už je na pacce nějaký šrám, pomůže.
Šimonův extra tip na závěr
Kdybyste botičku zespoda náhodou prodřeli, má velkou výhodu (na rozdíl od člověčích bot), že ji stačí jednoduše otočit dírkou nahoru a boty tak ještě chvilku poslouží.
Tak ať to šlape!