Novinky
Žhavé novinky
Bsp
Skrýt menu

Vše o napájení a zavodňování psů

Publikováno: 12. 7. 2023

Vědět něco o napájení se bude hodit nejen pro mushing, ale i před výletem nebo delším pobytem v dopravním prostředku.

Sepsali, vše, co o tom víme a přihodili 5 tipů, jak na to.

Proč psa vůbec zavodňovat?

Hydratace psa je moc důležitá. Když nebude jíst, nebude mít energii a při tréninku nebo procházce vám třeba zpomalí. Když ale pes nebude zavodněný a bude vyvíjet nějakou aktivitu, může mu to ublížit. Pes ztrácí tekutiny nejvíce dýcháním, pak slinami a v menším množství stolicí a potem.

Při jakých příležitostech napájet?

Tady je důležité si uvědomit, že pes neví, co ho čeká. Neví, že se večer chystáte na trénink, na cvičák, na 20 kilometrový výlet nebo že ho čeká třeba 8 hodinová cesta v autě. A tak mu před všemi takovými událostmi přemýšlejte dejte pořádně napít. Před většími závody psa pravidelně zavodňujte klidně 2 dny předem.

Kdy zavodňovat?

Ideální to je provést zhruba 2 hodiny před výkonem. Do té doby se totiž voda vstřebá do krve a nezůstane v břiše, aby se pak psovi špatně běželo nebo třeba cvičilo. Pokud nestíháte a hned po příchodu z práce se chystáte trénovat, zkuste to aspoň hodinu před a poloviční dávku.

Kolik?

Osvědčená dávka je 15 ml na kilogram psa (a 2 hodiny před výkonem). Takže 20kilový pes by měl dostat 300 ml vody. Po pár dávkách to už odhadnete třeba i podle naplnění misky a nebudete muset pokaždé brát odměrku.

Tip 1 – MAMUT drinky Pre-Run a Recovery

Spojte napájení i s výživou a dopřejte chlupatci MAMUT drink na energii před výkonem a regeneraci po něm. MAMUT je prášek, který smícháte s vodou, obsahuje třeba lososový olej, kterým psům chutná, nebo cukr maltodextrin na rychlou energii.

Psa tak udržíte daleko déle v kondici a můžete mu jeho aktivní život prodloužit.

Tip 2 – Konzerva s vodou

Pes jen tak sám od sebe misku plnou vody nevypije. A tak pokud nepotřebujete dávat psovi MAMUT, zkuste mu do vody rozmíchat třeba trochu konzervy. Krásně voní, psi se po něm můžou utlouct, a tak máte zaručeno, že se pes opravdu napije. A zbytek může dostat třeba po výkonu nebo během výletu. Pro méně vybíravé jedince takhle může fungovat například i pár rozmočených piškotů.

Tip 3 – Napájení jako rituál

Psi zbožňují rituály, protože vědí, co se bude dít. A tak pravidelně před každým tréninkem dejte psovi napít – vždy stejně, ze stejné misky, říkejte u toho i nějakou stejnou větu a pes si postupně napití spojí s tréninkem. Rituál si ale můžete udělat z napití jako takového. Prostě psa naučte, že když něco hodíte do misky s vodou, má to vypít. Třeba právě ty piškoty nebo granule.

 

Tip 4 – Má pes rád ryby? Zkuste lososový olej

Jestli váš pes miluje ryby, do vody mu můžete přidávat lososový nebo rybí Omega 3 olej, který zároveň pomáhá na srst, drápy i imunitu.

Tip 5 – pravidelnost 

Ke skvělým výkonům a spokojenosti psa je potřeba i dlouhodobá a pravidelná hydratace – takže napájejte pravidelně před i po tréninku, ale i za všech ostatních okolností, ne pouze nárazově. Sami po čase možná poznáte na psovi rozdíl a jak jsme už psali – zavodněný pes je zdravý a spokojený pes.

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe