3 tipy, jak se psem běhat i v létě a vyhnout se přehřátí
Krásné slunečné dny jsou tady. Od podzimu se na ně těšíme. Jenže hafan leží s vyplazeným jazykem na dlaždičkách a venku vypadá, jako když umře. Nebojte, běhání se vzdát nemusíte. Jen je potřeba upravit režim, zaměřit se na napájení a nezapomenut psa chladit.
Každý pes reaguje na teplo jinak
Jeden pes vyšší teplot zvládá levou zadní a druhý nemusí dávat ani 18°C. Je to opravdu hodně individuální. Proto se podívejte na svého čtyřnožce a sledujte, jak reaguje, když se oteplí. Pro psy je nejtěžší změna počasí. Obvykle trvá tak dva dny, než si na ní zvyknout. Znáte to, na jaře se z 15°C oteplí na 20 a my máme pocit, že přišly tropy. Tak přesně o tohle jde. Jenže pes si nesundá svetr. Kožich má pořád stejný a tak mu několik dní trvá, než si na novou teplotu zvykne.
Každý pes také jinak zvládá sportovní aktivity při vyšších teplotách. Často v tom hraje roli, jaký je pes „srdcař“. Když vám do tahu nebo běhání na volno dá opravdu všechno, může se lehce přehřát. Naopak jestli váš čtyřnožec bude kolem vás líně chodit, riziko přehřátí je výrazně nižší. Myšlenka, že pes odhadne jak se cítí je tedy mylná. Je potřeba opravdu myslet za něj. Když víte, že váš psí parťák miluje pohyb nebo třeba aportování míčků, hlídejte, jak se cítí. Činnost musíte ukončit vždy vy. Rozhodně platí pravidlo, že méně je v tomto případě více.
Napájení je alfa a omega úspěchu
Správná hydratace je základ pro zvládání aktivity. Je jedno, jestli vyrazíte běhat, plavat nebo na výlet. Pes předem neví, že ho čeká sport a na vás je dát mu předem napít. Napájení probíhá 1,5 až dvě hodiny před aktivitou. Psovi podáváme cca 100-150 ml vody na 10 kg váhy.
Jak do psa vodu dostat? Obvykle stačí vodu ochutit třeba lososovým olejem nebo kapsičkou duck energy. Jestli chcete budovat kondičku a pracovat na zlepšení výkonů, skvěle se hodí před aktivitou přimíchat i mamut pre-run. Mamut pre-run obsahuje proteiny, směs BCAA a různých cukrů, které se rychle vstřebávají. Celá směs je pro organizmus velmi dobře využitelná a tak se při sportovní aktivitě nemusí odbourávat svalová hmota. Ba naopak, Mamut pre-run napomáhá jejímu budování.
Když vyrážíte na výlet, nebo delší procházku, nezapomeňte vzít vodu také pro psa. Pro případ, že po cestě nepotkáte žádný potůček.
Upravte režim aktivit
Někdy stačí místo tréninku po práci vyrazit před prací. Znamená to sice nastavit budík na nepříjemnou hodinu, ale zážitek je pro hafana a často i pro nás mnohem lepší. Navíc jestli jste to ještě nezkoušeli, tak zaběhat si hned ráno dělá mnohem hezčí den.
Jestli je pro vás ranní trénink nepředstavitelný, tak můžete vyzkoušet najít trasu podél potoka nebo kolem rybníku. Během tréninku se může pes osvěžit, což také výrazně pomůže.
Poslední variantou jsou večerní tréninky. Dny jsou dlouhé, ale stejnak si s sebou pro jistotu vemte čelovku a psovi připněte na obojek světýlko. Nějaké ty reflexní prvky se také neztratí. Třeba postroje Line 5.0 i Freemotion 5.0 jsou krásně vidět.
Chlazení je fajn, ale nepřehánějte to
Hned na začátku upozorňuji, že nemáme rádi chladící vesty. Přijde nám lepší aktivitu přizpůsobit psovi a počasí. Ale když jdeme ven, pomůže psa předem namočit. Jak usychá, tak se postupně ochlazuje. Doma můžete psa namočit sprchou ve vaně, nebo si vzít ven lahev s vodou a Haftěrku. Haftěrka je fajn, že i v teplých dnech je sama o sobě chladivá. Navíc krásně váže vodu a namáčení je s ní výrazně jednodušší.
Psa namáčíme od nožiček a velmi pozvolna. Když hafan vodu nerad, postupně ho na to učíme.
Nejlepší je, když můžete běžet k vodě, tam psa nechat osvěžit a pak zase zpátky. Ale ne vždy to jde, proto někdy je dobré vzít běžecký batůžek a haftěrku na osvěžení psa v průběhu tréninku mít s sebou.
Po tréninku můžete psa ochladit naplněným Topplem, kterého necháte zmrznout. Jako náplň se v tomto případě hodí Duck energy nebo třeba tvaroh s ovocem a medem. Spojíte tak odměnu a ochlazení v jednom.
Tip od Šimona na závěr
„Jestli váš pes špatně snáší teplo, vynechte canicross a dejte si letní pauzu. Každému psovi prospěje, když na 2 až 3 měsíce uklidíte postroj do skříně a pustíte se do jiných aktivit. V létě to může být třeba paddleboard a blbnutí ve vodě. Moc rád mám plavání se psy v plovací vestě. Plovací vesta drží psa ve správné pozici a navíc dělá mírný odpor, takže plavání je s ní efektivnější. Když pak začneme trénovat na podzimní sezónu, můžu rovnou zařadit delší vzdálenosti.“