3 body na co si dát pozor při letním canicrossu
Léto je tady a s ním i tropické dny. Canicrossu se vzdávat nemusíte, každopádně trénink po oteplení nebo při vyšších teplotách je potřeba rozhodně upravit. Tak se pojďte s námi kouknout, na co se zaměřit.
Jak vysoká teplota je pro trénink se psem problém
Bylo by krásné, kdyby šlo říct – trénujte jen dokud je do 20°C. Když je teplota vyšší, tak už nic. Jenže takhle to bohužel nefunguje. U teploty hraje roli několik faktorů.
Vlhkost vzduchu ovlivňuje teplotu pocitovou. Čím větší vlhkost, tím je teplota hůře tolerovaná. Když je takové to dusno před bouřkou, trénink raději vynechte úplně.
Změna teploty. Celý týden byly třicítky a naráz se ochladilo na 25°C a pes krásně okřál. Naopak dlouho bylo mezi 15 – 18°C a oteplí se na pětadvacet. Váš čtyřnohý parťák i na procházce táhne jazyk až po zemi a rozhodně žádný extra výkon nepodá. Sledujte proto teplotu v průběhu dní. Jaké jsou změny a podle toho přizpůsobte trénink.
Vítr také ovlivní vnímání tepla. Zvláště, když vyrazíte někam do stínu. Ale to je až poslední faktor. Stačí pak zaběhnout do místa, kde je bezvětří a hned vám bude ouvej. Ale třeba trénink brzy ráno podél moře je díky větru příjemnou záležitostí.
Každý pes na teplo reaguje jinak
Stejně jako u lidí, tak i u psů je reakce na okolní teplotu různá. Někteří jsou zmrzlíci a jejich největší radostí je vyvalit se na přímé slunce a chytat do kožichu paprsky. Druhá skupina je zalezlá ve stínu nebo dokonce ve vodě a čeká, až to přejde.
Zkuste vysledovat, jak váš čtyřnožec reaguje na teplo při tréninku.
Známe řadu psů, kteří to zvládají skvěle. Naplno odjedou trénink a nedělá jim to problém.
Pak jsou psi, kteří podle teploty mění své tempo. Prostě tah pro ně není tak zajímavý, aby se přehřáli a jsou schopni situaci vyhodnotit. Tam pak stojí za zvážení, jestli trénovat a nebo zda nebude efektivnější vyrazit k vodě a místo canicrossu si raději zaplavat.
Poslední skupina psů tréninky v teple nezvládá. Běží naplno a jsou schopni se “uvařit”. Dostávají křeče, nemohou popadnout dech. Na ty obzvláště pozor. Jestli máte podezření, že je váš parťák v této skupině, tak raději i ve sporných případech trénink vynechte.
Namáčíme a chladíme
Jakmile vysledujete, jak váš čtyřnožec reaguje na teplo, zaměřte se na ochlazování. Před tréninkem canicrossu psa vyvenčíme, rozehřejeme a pak ho namočíme. Ideální je, když pes může vlézt do nějakého rybníčku, ale vystačíme si i s kyblíkem a ručníkem. Psa postupně celého namočíme a vodu “vmasírujeme” do kožichu. Nezapomeneme na hrudník a uši.
Jsou psi, co toto namáčení naprosto nesnáší. U nich začněte opravdu postupně. Namočte je jen trochu a odběhněte trénink. Příště můžete namočit trošku víc. Ale hlídejte si, aby to netrvalo moc dlouho. Pes si postupně spojí, že se námáčí a pak jde trénovat. Přijme to jako rituál a zvykne si na to.
K namáčení a chlazení je skvělým pomocníkem Haftěrka. Drží v sobě dost vody a navíc chladí. V tréninku totiž můžete psa namočit a hned vyběhnout. Na závodech to ale obvykle nezvládnete takhle ideálně načasovat a mezi namočením a startem je chvíli prodleva. Proto na psovi nechte ještě mokrou haftěrku nebo alespoň ručník ležet.
Namáčení postroje je sporné. U kvalitních postrojů to nevadí, ale v chlazení psa nijak zvlášť nepomůže. Postroje s podšívkou typu mesh to je problematické. Jakmile jsou mokré, chytají do sebe prach a rychle se z nich stane cosi jako smirkový papír a mohou psa rychle odřít. Ideální je proto používat postroje s hladkou šusťákovou podšívkou a ještě sledovat, zda je postroj čistý. Jakékoliv nečistoty odstraňte.
Hlavně s rozumem
V teplých dnech vždy zvažte, zda bude mít trénink přínos a nebo by mohl naopak vašemu parťákovi uškodit. Trénujte raději brzy ráno a nebo pozdě večer. Vyhýbejte se místům s rozpáleným asfaltem. A nezapomeňte zařadit plavání. Tak létu zdar.