Novinky
Žhavé novinky

Proč je dobré se psem plavat?

Plávaní je ideálním doplňkem k tréninku v horkých letních dnech. Jedná se o jeden z nejefektivnějších způsobů posílení svalového aparátu a  zařazujeme ho do tréninkového plánu jako kondiční přípravu na studenější část roku. Rádi používáme plovací vesty, které drží psy ve správném postavení a způsobují odpor. Plavání je tak efektivnější a psi z tréninku vytěží více. Většina psů také brzy pochopí, že když jim dochází síly, mohou si odpočinout. Tím vydrží plavat celkově déle a nemají potřebu chodit ke břehu. Zároveň se nemusíte bát o jejich bezpečnost. Stává se, že psi dostanou ve vodě křeč a začnou se topit.

Ideální je, když pes plave v kuse. Aportování hraček z vody jistě není špatná zábava, ale počítat to do kondičního plavání se to nebude. Pes by měl plavat na začátku kolem 10-15 minut v kuse a postupně se nebojte lekce protahovat. Všechny naplavané kilometry se vám znásobí pak při tahání na suchu.

Rehabilitace

Plavání je také skvělou rehabilitací. Mnoho odborníků doporučuje jeho zařazení jako rehabilitační proceduru do života psa. Plavání podporuje mobilitu (pohyblivost) v kloubech, která je zásadní nejen pro výkon, ale i pro zdravý pohyb. Ne nadarmo se říká, že je plavání nejzdravějším sportem.

Pro zajímavost, plovací vestu si oblíbila řada fyzioterapuetů jako pomůcku v rehabilitaci pohybově nemocných pacientů. Využitá je ve vanách s chodícím pásem a samozřejmě v bazénu. Tím, že vesta drží psa ve správné pozici a je mu pohodlná, podporuje správný plavecký styl a zajistí tak ideální cvičení.

Důvěra

Další přidanou hodnotou je bezesporu důvěra mezi vámi a psem. Vodní hrátky a společné trénování se vám několikanásobně vrátí na vzájemně posíleném vztahu. Neznáme nic víc uklidňujícího než pozdně odpolední plavání s našimi psi, určitě byste to měli vyzkoušet. Je to úplně něco jiného, než každodenní procházky.

Technika je důležitá

Ne každý pes je dobrý plavec. Správná technika plavání je zásadní, bez ní se může pohodová atmosféra snadno změnit na boj o život. Správně by měl pes plavat s čumákem těsně nad vodou a se zády rovnoběžně s hladinou. Pokud pes neplave technicky správně, poznáte to velmi rychle. Nejčastěji bude zdvihat přední nohy nad hladinu a místo pohybu vpřed se bude jako neplavec plácat na jednom místě.

I v tomto případě doporučíme používat plovací vestu. Ta psa přirozeně srovná do ideální polohy, kdy mu nedovolí ponořit zadní nohy hlouběji do vody. Zároveň dodává jistotu a psi velmi rychle přijdou na to, jak plavat pohodlně. Právě jistota je to, co někteří psi potřebují aby si vodu oblíbili. Díky vestě se cítí bezpečněji a z problému kterak je dostat do vody se stává problém, kterak je dostat z vody.

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe