Novinky
Žhavé novinky

Paddleboard se psem

Podlehli jste kouzlu paddleboardu? Příjemné posilování a zábavu na vodě můžete spojit i s tréninkem vašeho čtyřnožce.

Pro psa je pohyb na paddleboardu balančním cvičením. Když se to správně nakombinuje s plaváním, máme z toho dokonale komplexní aktivitu.

Co budeme potřebovat

Psovi dáváme vždy na paddleboard plovací vestu. Paddleboard je něco jako balanční pomůcka. Pes musí po celou dobu balancovat, aby nespadl do vody. Jenže mu to také nemusí vyjít. Rozhodně nechceme, aby z toho měl špatný zážitek. Když spadne do vody s plovací vestou, nepůjde pod hladinu a navíc se rychle srovná do správné plovací polohy. Jen musíme vybrat správnou plovací vestu. Levné jsou mohutné, často psa omezují v pohybu a může se pod ní zapařit.

My doporučujeme dvě vesty – Plovací vesta Non-stop dogwear patří mezi delší varianty a hezky drží psa při plavání v rovné pozici na vodě. Je super pro psy, kterým padá zadek ke dnu.

Protector plovací vesta je kratší, prodyšnější. Hodí se pro psy, kteří tráví ve vestě delší čas v kuse. Obě jsou lehké, mají pevná poutka, takže za vestu můžete psa vytáhnout z vody zpět na prkno.

 

Paddleboard doporučujeme odolnější a širší pro snažší udržení rovnováhy. Jestli máte velkého psa, tak zabere dost místa, proto i podle toho volte velikost. Praktické je, když na povrch paddleboardu můžete dát ručník. Psovi to méně klouže a navíc vám nepoškrábe povrch.

Jak začít

Jak jsme již řekli, paddleboard je taková balanční pomůcka. Ideální je proto psa seznámit s prknem nejprve na suchu. Na pamlsek ho na něj navést a nechat ho chvíli na něm stát. Můžete s prknem trošku zahýbat a psa u toho prokrmovat odměnami. Na suchu chceme, aby si pes vyzkoušel povrch a naučil se na paddleboard nalézat.

Jakmile zvládá na suchu, najdeme si místo, kde může být paddleboard napůl na vodě a napůl na suchu. Psa na prkno navedeme a opět prokrmujeme a zvykáme ho na částečně nestabilní povrch.

Když i tohle zvládá, zkusíme opatrně s paddleboardem jezdit po vodě. My jsme ve vodě a psa celou dobu prokrmujeme pamlsky. Pro psa je snadnější sedět nebo ležet. Vyzkoušejte, která pozice je pro vašeho psa příjemnější a v té ho nechte.

Jdeme na to

Pes se s paddleboardem seznámil a nemá problém na něj vylézt. Na prkně je v jedné pozici a můžete společně vyrazit. Z počátku dobu nijak nepřehánějte. Ideální je 10-20 minut. Samozřejmě s ohledem na teplotu venku i vody. Čas můžete postupně prodlužovat.

Vždy svého čtyřnožce sledujte druhý den. Když by byl unavený, nechtělo se mu nic moc dělat a nebo jste si všimli, že mu dělá běžný pohyb problémy, znamená to, že jste to přehnali a je potřeba ubrat. A samozřejmě dát jeden až dva dny úplnou pauzu pro regeneraci.

Kombinace paddleboardu a plavání

Nejefektivnější je plavání psa v kombinaci s jízdou na prkně. Každopádně i při této aktivitě je potřeba hledat pečlivě dobu, kterou čtyřnožec zvládne a stále ho to bude bavit.

Plavání zatěžuje několik skupin svalů a podporuje správné dýchání. Balancování na paddleboardu zase posiluje střed těla. Deset minut plavání v kuse je na začátek opravdu až až a když se to doplní pár minutami balancování, hafan toho může mít už opravdu dost.

Jakmile pes pochopí, co po něm na paddleboardu chcete a umí plavat, tak přestaňte používat odměny. Psa můžete odměnit po plavání třeba hračkou nebo něčím na kousání. Naplněný TopplQwizl nebo kousací tyčka Chewiewoof jsou ideální. Během samotné aktivity by odměny psa zbytečně rušily.


 

Pravidelnost je král

Udržet si motivaci, šťastného psa a chodit celé léto na prkno a střídat ho s plaváním je ideál. Když vydržíte, na začátku podzimu budete mít doma nejnabušenějšího čtyřnožce, kterému můžete dát postroj a vyrazit na závody.

Pravidelným pohybem ve vodě pes získá neskutečnou kondičku a na vás už jen zbývá vymyslet, jak ji využijete. Když se postupně dostanete na půl hodiny plavání a dvacet minut na prkně, tak máte natrénováno na stejnou dobu canicrossu. A to už za to stojí.

Nejlepší je trénink 2-4 x týdně. Střídejte týdny, kdy jdete dvakrát a ty, kdy půjdete až 4x. Uvidíte, jak vám půjde časy z pár minut prodlužovat. Zkoušejte střídat plavání a pobyt na paddleboardu. Někdy naopak nechte hafana déle plavat a klidně paddleboard i vynechte. Stejně jako u canicrossu i zde platí trénujte pestře.

Pozor na přehřátí i prochladnutí

Nácvik plavání i pobytu na paddleboardu jste zvládli. Plavat chodíte pravidelně a s hafanem si užíváte spousty zábavy. Tak pozor na přehřání. Ano, i u vody. Voda sice psa ochladí, ale sluníčko pálí psovi na hlavu. Pohybem se navíc také zahřívá.

V parných dnech proto i plavání doporučujeme zařadit na ráno a nebo večer. Rozhodně nevyrážejte v pravé poledne. O přehřátí a letních aktivitách pro vás máme samostatný článek.

Další faktorem je zima. Jakmile vidíte, že se váš psí parťák klepe, vylezte ven a nechte ho zahřát. Pořádně ho utřete do sucha a klidně se nestyďte nechat ho chvíli v dece. Když je chladný den, tak většina vod je v létě prohřátá a plavání lze zařadit.

Pozor na ledové vody v horských oblastech. Tam se jen osvěžte, ale trénink kondičního plavání tam nezařazujte.

Video jak na paddleboard se psem

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe