Můžu na závody bez licence?
V době, kdy jsme začínali s canicrossem, dávno před fungováním našeho projektu, probíhaly závody v canicrossu, bikejoringu a na koloběžce se psem jen na podzim. V září začaly první akce a pak v listopadu skončily. V zimě jste mohli narazit na závody ve skijoringu a zbytek roku měl pes volno. O historii canicrossu si můžete přečíst celý článek.
Nyní probíhá řada závodů od různých pořadatelů. Většina jsou nadšenci nebo profíci, kteří umí udělat skvělé akce, ale nejsou registrovaní pod svazem sportu psích spřežení. Pravidla si proto tvoří sami. Většina je obvykle stejná. Ale třeba my jsme už několik let zpátky na našich závodech posunuli věkovou hranici pro start psa v koloběžce nebo na kole na 18 měsíců. Svaz tomu tak učinil až o dva roky po nás.
Jak je to tedy s tou licencí?
Na závodech, které jsou pořádány mimo svaz žádnou licenci nepotřebujete. Přihlásíte se a dorazíte. Přečtěte si předem pravidla akce. Navíc buďte ohleduplní se svým psem k ostatním soutěžícím.
Závody pořádané kluby, které spadají pod svaz sportu psích spřežení musí dodržovat pravidla svazu. Mají tedy kategorie pro závodníky s licencí a pak kategorie příchozích pro ty, kteří licenci nemají.
V praxi to znamená, že na pár akcí v roce a to hlavně pokud chcete startovat na mistrovství ČR, případně se kvalifikovat na mistrovství Evropy či světa IFSS budete licenci potřebovat. Jestli vás lákají jednodenní závody, obejdete se s přehledem bez licence.
Jak licenci získat?
Berete to vážně a třeba tu republiku byste chtěli vyzkoušet? Tak je na čase pustit se do vyřízení licence. Prvním krokem je vstoupení do klubu, který je členem svazu ČASS. Jejich seznam najdete na webu www.mushing.cz. My jsme členy musher klubu Český ráj.
Nejprve uhradíte členství v klubu, následně absolvujete test, ve kterém se ověří, že znáte sportovní řád. Následně vás čeká ještě poplatek za licenci na danou sezónu.
Licenci pak platíte každý rok. Test už opakovat nemusíte. Licence je vázána na člověka, ne na psa.
Jak je to s mezinárodními akcemi?
Chystáte-li se vyrazit na závody do ciziny, tak obvykle nic nepotřebujete. Ale předem si raději ověřte, zda nevyžadují DID číslo. To je právě číslo licence. Potřeba je pouze na dvoudenních závodech, kde startují i spřežení a konají se pod mushingovým svazem té dané země. Situace je tedy stejná jako u nás. Na velkou většinu akcí licenci potřebovat nebudete.
Abychom vám to ještě zamíchali, tak pro canicross, bikejoring a koloběžku máme dvě mezinárodní organizace.
IFSS - International federation of sleddog sports
Pod tuto federaci spadá i ČASS - mushingový svaz, který pořádá mistrovství ČR v canicrossu a dalších disciplínách. Pod touto federací se řeší právě licence závodníků a DID číslo závodníka.
IFSS pořádá mistrovství světa a Evropy (každý rok je jen jedna akce) na podzim. Na tomto závodě najdete navíc psí spřežení. V zimě pak organizuje mistrovství ve skijoringu (a spřežení).
Na mistrovských akcích probíhá pravidelně dopingová kontrola psů i lidí. Náhodně se vybírají závodníci a jejich psi a tím se udržuje mushingový sport bez dopingu.
Podmínky kvalifikace na mistrovské akce určuje svaz ČASS a potřebujete mít platnou licenci.
ICF - International canicross federation
Tato federace má pod sebou pouze canicross, bikejoring a koloběžku se psem. V ČR je členem této federace pouze TJ Sokol Maxičky.
Na podzim se koná mistrovství světa nebo Evropy (co rok se to střídá) a kategorie jsou rozdělené podle věku účastníků. Podmínky kvalifikace určuje za ČR právě TJ Sokol Maxičky. Pro tyto akce nepotřebujete licenci.
Pokud chcete se psem vyzkoušet pár klasických jednodenních závodů, pak licenci opravdu nepotřebujete. Vždy ale dbejte pravidel pořadatele a chovejte se co nejvíce ohleduplně k dalším soutěžícím. Jestli tažné sporty berete vážně a chcete závodit na úrovní mistrovství republiky či světa, bez licence to už nepůjde. Ať už máte canicross jako hobby nebo hlavní sport, vždy je cílem si společný závod s chlupáčem užít.
Chystáte se na svoje první závody? Máme pro vás tip, jak si ho užít: