Novinky

Žhavé novinky

Jak šel čas s canicrossovými závody

Dokážete si představit, že by byly canicrossové závody jen na podzim? Ne? Povíme vám, jak to všechno bylo dřív.

Když Šimon začal závodit se svou první fenkou Sagou, tedy kolem let 2007–2012, canicross vypadal jinak. Pak se to začalo lámat a přibývat nejen závodníků, ale i závodů.

Start Tropheé des Montagnes v roce 2012.

Dvoudenní závody během celého podzimu

První závod sezóny byl v září. Všechny závody byly dvoudenní a závodilo se v kategoriích canicross muži a ženy, bikejoring (kolo se psem) muži a ženy, koloběžka s jedním a koloběžka se dvěma psy. Na většině také závodila psí spřežení. Tehdy bylo krásné sledovat čtyř a šestispřeží. Kategorie byly obsazené skvělými závodníky, konkurence byla vysoká a sledovat, jakou rychlostí se řítí spřežení evropáků byla fakt nádhera.

Do výsledků závodu se počítal součet sobotního a nedělního kola. Dobře připravené týmy měli velmi podobný čas v obou dnech, nebo v neděli dokonce ještě zrychlili. Vzdálenosti začínaly v září na 4 km a postupně s blížící se zimou se prodlužovaly. V listopadu se pak závodilo až na 8kilometrových tratích.

Každý měsíc byly tak tři závody. V podstatě se nestalo, že by se nějaké závody kryly. O volných víkendech jsme jezdili závodit do Polska anebo do Německa. Posledním listopadovým závodem jsme ukončili sezónu a začali chystat psy na zimu, na závody na běžkách.

Jeden z prvních tréninků v Praze ve Hvězdě v roce 2013.

Zima ve znamení skijoringu

Na tuto podzimní sezónu jsme začali psy trénovat podle počasí v druhé půlce července anebo začátkem srpna. V listopadu se začaly natahovat vzdálenosti, aby byl pes připraven na závody na běžkách, kde se tratě pohybují mezi 10–20 km. A opět se závodí v sobotu i v neděli. Podle toho, jak napadl sníh jsme pak přešli z tréninku na koloběžce/kole na běžky. Obvykle to bylo již v prosinci maximálně kolem Vánoc. A psi jezdili jen na sněhu do posledního závodu, který byl začátkem března.

Canicrossové léto

Po zimní sezóně přišla pauza. Psi s námi chodili na výlety, běhali s námi na volno a jakmile se oteplilo, tak jsme začali plavat. To až do léta, kdy se začalo trénovat. V létě bylo možné vyrazit do Francie na Tropheé des Montagnes, etapový canicrossový závod v Alpách, který již léta probíhá první týden v srpnu. Tam jsme ale brali už zkušené psy, takže speciální příprava nebyla. Běhali jsme se psy na volno a jednou až dvakrát do týdne jsme se proběhli v tahu canicrossem.

Česká výprava na TDM v roce 2010.

První jarní závod, psal se rok 2010

Že tomu stále nevěříte? Fakt! Až v roce 2010 se pod názvem Hill’s cup začalo pořádat více závodů, kdy jeden ze seriálu probíhal v květnu v Plzni. V roce 2011 jsme k plzeňskému závodu přidali závod v Horním Bezděkově (Kladno). A od roku 2012 se to začalo plnit a narůstal i počet závodníků. V roce 2013 vznikl náš web, na závodech se začali objevovat i závodníci s jinými psy, než jsou evropáci a s rozšířením tréninků to celé začalo nabírat na síle.

Hromadný start na závodech v Horním Bezděkově, rok 2012.

Celoroční sezóna, ale pauza je potřeba!

Výběr závodů je skvělý, ale jejich úroveň se velmi liší. Takže nyní už bude jen na vás, co si vyberete za závod anebo kterou část roku si vyberete jako svou sezónu. Ale rozhodně myslete na to, že by měl mít pes alespoň 2–3 měsíce v roce pauzu od postroje. Není to o tom, že psa zavřete doma a nebude dělat nic. Ale že se budete věnovat něčemu odlišnému. Ať už to jsou výlety, plavání anebo třeba frisbee či agility.

P. S. Jak to bylo s mistrovstvími?

Ještě taková malá vsuvka – který závod bude Mistrovstvím ČR se vždy rozhodovalo až na setkání svazu sportu psích spřežení koncem srpna nebo začátkem září. A všechny závody se měřily stopkami (!) Na výsledky se tak čekalo často do večerních hodin.

Mistrovství Evropy ve Švýcarsku 2013.

Mistrovství světa a Evropy pod mezinárodním svazem IFSS probíhalo a stále probíhá koncem října. A co rok se střídá mistrovství Evropy a světa. Tratě bývají široké, velmi rychlé a délka se pohybuje kolem 5 km. Závodí se v canicrossu, bikejoringu, na koloběžce s jedním a dvěma psy a spřežení.  V posledních letech navíc získalo na oblibě mistrovství světa pod druhou asociací – ICF. Na tomto mistrovství se závodí v canicrossu, bikejoringu a na koloběžce. Kategorie jsou navíc rozdělené podle věku psovoda.

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe