Krmení psa canicrossaře není věda
Jsme to, co jíme a naše stravovací návyky ovlivňují, jak vypadáme a jak se nám běhá. Na tom se shodneme všichni. Tím ovšem všeobecná shoda zpravidla končí. Málokterá oblast sportu a života vůbec, vzbuzuje tolik kontroverze jako stravování. Je pozoruhodné kolik různých a nezřídka i protichůdných teorií existuje. Se stravováním psů se to má co do počtu různých pravd a polopravd podobně. V dnešním článku vám sice nenabídneme rozhřešení, protože ho sami neznáme, ale podělíme se s vámi o zkušenosti nasbírané vlastní praxí a poznatky z psích závodů různých typů a délek.
Základní princip je velmi jednoduchý. Pes stejně jako jakýkoliv jiný živý organismus potřebuje ke svému životu energii a několik základních látek, které si nedokáže sám vytvářet. Pokud mu je dodáme, přežije. Potud je teorie jednoduchá. Jak ale zjistit, kolik energie potřebuje zrovna náš pes, když se navíc jedná o psa v canicrossovém tréninku?
Můžeme se samozřejmě řídit doporučením výrobce krmiva, ovšem to je jenom zjednodušení, které neodráží potřeby každého psa. Jsou například psi, kteří se i zavření doma mnohem více pohybují, více se nervují, méně spí a tak potřebují více než je doporučené množství energie.
“Naši ohaři sežerou minimálně dvakrát tolik než udávají tabulky,” říká Karolína Cipro z Behejsepsem.cz, která se stará o pětihlavou smečku ohařů. “Nemají zkrátka zapnutý šetřivý gen a i v základním domácím režimu spotřebují více energie než jiní psi,” dodává.
Tento příklad dobře ilustruje, že pro určení toho, co je správné, je selský rozum nad tisíc pouček. Jakmile vám pes hubne, je třeba přidat dávku nebo změnit typ krmení (viz níže) a obráceně, pokud pes tloustne. Dalšími výbornými ukazateli vhodnosti konkrétního krmení pro našeho mazlíčka je kvalita srsti a stolice. Srst by měla být lesklá a stolice pevná a v přiměřeném množství. Jakmile je kožich matný a stolice příliš řídká, je potřeba vyzkoušet jiný typ krmiva.
Pozor na obezitu
Psím atletům se nejlépe běhá, pokud na sobě nemají ani špetku tuku. Nepřekrmujte proto své čtyřnožce. V optimálním případě je psům vidět nebo cítit zadní pár žeber. Pro většinu populace i pro část veterinářů vypadá takový pes jako podvyživený. Podává ovšem zdaleka nejlepší výkony, je ve větší pohodě a snese vyšší teploty, celkově vypadá spokojenější a obratnější. Proto hned nevěšte hlavu až se při venčení dozvíte, že “ten pes je ale chudák.”
Maso nebo granule?
Slepice nebo vejce? Krmení čerstvým masem, tzv. barfování, je velmi moderní. Pokud váš pes vypadá dobře na granulích (kvalita srsti, stolice, tloušťka), pak vám z vlastní zkušenosti vřele doporučuji na granulích zůstat. Krmení granulemi je výrazně jednodušší a navíc máte jistotu, že pes dostává všechny potřebné stopové prvky. Řada mistrů světa krmí granulemi, takže v tom to nebude…
Barfování je mnohem méně pohodlné. Jistým faktem ovšem zůstává, že pro psy je čerstvé maso stravitelnější a od určitého stupně zátěže není jiná volba, protože ani při extrémních porcích granulí pes nepřibírá. Barfování tento problém povětšinou vyřeší. Pokud řešíte horší zažívání psů při vysoké zátěži a nechcete krmit masem, ideální volbou jsou granule s čerstvým masem s vyšším obsahem tuku, které jsou pro psy v takové zátěži vhodné. Nejlepší zkušenosti máme momentálně s krmivem KANIKO, které našim ohařům vyhovuje a nemají po něm zažívací problémy ani v závodní sezóně.
Kde leží opravdový extrém?
O tom, co je to pro psa vysoká zátěž panují mezi pejskaři sportovci velmi rozdílné představy. S ohledem na psí organismus, lze říci, že pes, který má každý den pohyb (například běhá hodinu na volno se svým pánečkem), ještě nemá nutně extrémní zátěž a není tak nezbytné sáhnout po vysoce zátěžových granulích. O skutečném extrému můžeme mluvit při celodenní a opakované aktivitě. Dobrým příkladem jsou celodenní podzimní hony.
Největší školou extrémního stravování pro psy byl pro mě osobně čas, který jsem strávil na závodech psích spřežení v severním Norsku. Nejdelší závod měří tisíc kilometrů, teploty často padají hluboko pod bod mrazu a psi pracují týden až deset dní v kuse. To je skutečný extrém. Psi potřebují velké množství tuku jako zdroj energie, ale zase ne příliš, aby je neskolil průjem. “Vychytat” krmení na těchto závodech je proto jedna ze stěžejních oblastí, která rozhoduje o úspěchu nebo prohře.
Většina z našich psů se s podobným extrémem nikdy nesetká. Podobné zkušenosti nám ovšem ukazují, kdy je potřeba psům přidat a co.
Dávky zvyšte při:
⦁ Celodenní záteži
⦁ Zvýšené aktivitě v mrazivém počasí
⦁ Opakované zátěži v několika po sobě jdoucích dnech
Jako zdroj energie je vhodné použít potraviny s velkým obsahem tuků. Velmi dobře se osvědčily:
⦁ Sušené dršťky
⦁ Nesolené přírodní sádlo
⦁ Nesolené vepřové škvarky
⦁ Energetický přípravek pro psy MAMUT Pre-run a MAMUT Recovery
⦁ Energetická paštika Duck energy od Løype
V praxi to znamená, že si s sebou na celodenní výlet na běžkách přibalíte kostku sádla nebo kapsičku Duck energy nebo to pak přidáte do večerního krmení.
Kdy krmit?
Ať už krmíte čerstvým masem nebo granulemi, musíte krmení načasovat s ohledem na plánovanou aktivitu. Pes potravu tráví poměrně dlouho a mezi krmením a běháním se doporučuje přinejmenším dvě hodiny klidu, v ideálním případě ještě víc. Kdybyste vyběhli dříve, hrozí krom zvracení i mnohem vážnější a život ohrožují stav, tzv. torze čili otočení žaludku. Dochází k ní častěji u velkých plemen, ale ani u menších psů ji není dobré podceňovat.
Pokud nám jde o opravdu ideální výkon, musíme o správném timingu krmení přemýšlet ještě více.
V tu chvíli totiž do hry vstupuje i druhá strana trávicí trubice. Zná to každý sportovec, jakmile se začneme hýbat, často se o slovo přihlásí trávení. Abychom se tomu u psů vyhnuli a pes nám během závodu nezastavoval a “nevenčil se”, musíme ho nakrmit dříve než je naším zvykem. Pokud vás tedy čekají závody dopoledne, dejte psovi najíst už odpoledne předchozího dne. Pes tak bude mít čas vyprázdnit se a podat nerušený výkon. Nezapomeňte ho ale před závodem nebo tréninkem pořádně vyvenčit.
Krmit během závodu?
Pokud se chystáte na běh, který nebude trvat déle než čtyři hodiny, pak se s doplňováním energie během závodu nemusíte trápit. Pokud vás ale čeká delší výzva, zastavte v druhé půlce závodu alespoň jednou a dejte vašemu čtyřnožci snack. V dlouhých závodech psích spřežení (na desítky až stovky kilometrů) je běžné zastavit během závodu a dát psům malou svačinku, nebo nějaký energetický doplněk. My s sebou nosíme kapsičky Duck energy.
Doplňky výživy a vychytávky
V závodní a tréninkové praxi se osvědčilo několik doplňků stravy. Jejich použití je obvykle založeno na empiricky získaných zkušenostech, v některých případech však existují i solidně podložené studie, které využití té které látky vysvětlují. Jedním z nich jsou produkty značky MAMUT, které jsou pro závodní psy ideální volbou pro zavodnění a doplnění potřebné energie a látek.
Druhým jmenovaným případem je kloubní výživa, tzv. chondroprotektiva. Vřele je doporučuji všem sportovním psům, protože mohou prodloužit aktivní závodní kariéru. Na českém trhu je momentálně dostupný přípravek MAMUT Joint Mobility Powder, který má vedle dobré pověsti i slušnou cenovku.
Dalším přípravkem, který rychle a na první pohled funguje je rybí olej se zvýšeným obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin. Látky v něm obsažené zlepšují kvalitu srsti a mají i pozitivní efekt na imunitní a kardiovaskulární systém.
Po dlouhé zátěži je vhodné doplnit ztracené energetické zásoby přídavkem maltodextrinu. Lze ho sehnat samostatně nebo ve formě speciálního přípravku pro psy jako je mamut recovery.
Krmení psů není věda. Používejte selský rozum a nebojte se experimentovat pokud vám něco nesedí. Cest existuje víc a je potřeba najít tu, která zrovna na vašeho psa dobře funguje.