Plavání se psem – udělejte z toho součást tréninku
Publikováno: 10. 5. 2023
Už jste byli letos plavat? Jestli ne, tak se k vodě s vaším chlupatcem určitě vypravte. K tomu pro vás máme pár rad a tipů, jak psa nejen naučit plavat, ale také jak ho ve vodě udržet. Plavání v kuse je totiž pro psa skvělé na osvalení a na fyzičku.
Dřív jsme s našimi psy neplavali, ale poslední roky jsme u vody každé léto několikrát za týden. Může za to cesta do Norska, kde nám to poradili naši kamarádi. Takže od té doby v létě jen a jen plaveme a naši psi vlastně vůbec neběhají v zápřahu. Zjistili jsme, že v září, když psi zapřáhneme, je to výkonově úplně jiná pohádka. Prostě plavání se stalo důležitou součástí našeho tréninku. Navíc to psy baví a nejsou díky tomu v zápřahu celý rok, takže si odpočinou i psychicky.
Proč vůbec plavat?
Plavání se psem má 3 hlavní výhody:
Nezatěžuje pohybový aparát tak, jako když pes běhá po tvrdé zemi.
Dá se jít plavat i v teplém počasí, zatímco třeba běh ve vedru se psem opravdu není ono. Buď musíte vstát brzo, nebo jít naopak pozdě večer.
Trénink je díky tomu pestrý. A je jedno, co za aktivitu se psem normálně děláte, jestli běháte, jezdíte na koloběžce nebo provozujete jakoukoliv jinou kynologickou disciplínu, psovi to zpestří trénink a psychicky si odpočine od toho, co dělá po zbytek roku.
Vesta není výmysl, ale skvělá pomůcka
Ať už je váš pes plavec už dávno a je spíš kachna než pes, nebo ať už s plaváním začínáte, doporučujeme vám plovací vestu. Možná se to zdá jako maličkost, ale má spoustu výhod. Umí zlepšit plavecký styl i méně šikovným plavcům, kteří máchají packami spíš nad vodou než pod vodou. Vesta psa narovná a packy „zatlačí“ pod vodu.
Funguje také jako bezpečnostní pomůcka, nikdy nevíte, kdy psa chytne křeč. Začne panikařit a i když všechno dobře dopadne, může pes přestat plavání a vodě věřit a bude vám pak trvat naučit ho znovu, že voda mu neublíží. Když křeč opravdu nastane, pes s vestou může zůstat v klidu.
Vesta má sice odpor, ale pes v ní vydrží ve vodě déle. Naši psi už vestě věří natolik, že si klidně doplavou doprostřed rybníka, tam si vyvěsí packy, chvilku se pohupují a pak zase plavou dál. Také toho naplavou víc a větší silou, takže trénink s vestou je efektivnější.
Jak naučit plavat?
Nejprve si pojďme říct, že možností je víc a záleží, jaký váš pes je. Některým stačí vodu vidět a hned se do ní vrhnou. Nějakému hafanovi nevadí, když ho do vody (opatrně) spustíte z loďky a někdo potřebuje pomoct se vším všudy. Nám se osvědčilo tohle:
Vemte hromadu hraček (plovacích) a jděte někam, kde je postupný přístup do vody.
Nedělejte z toho vědu, pes to pozná. Takže se chovejte, jako že je to úplně běžná věc, jen psa povzbuzujte, ale nevystresujte ho. Nasaďte psovi vestu klidně už v téhle fázi.
Nechte psa proběhnout ve vodě tam, kde stačí, házejte hračku do mělčiny, třeba ho i odměňte. Běžte do vody také, aby pes viděl, že je to fakt v pořádku a hrajte si s ním.
Pokud se váš pes do vody opravdu nehrne, tohle klidně stačí a zbytek můžete natrénovat zase za pár dní.
Nejtěžší je krok, když pes ztratí půdu pod nohama, v tom právě pomůže vesta, která psa nadlehčí a pes velmi brzy zjistí, že se mu nic nestane. Zkuste to klidně i „násilím“ a psa do hloubky malinko popostrčte nebo mu tam hoďte hračku (třeba jen na metr), aby se za ní vydal.
Ale i tam, kde pes nestačí, buďte neustále u něj, hrajte si a pokud máte žrouta, klidně ho odměňte. Zůstaňte tam jen minutu, dvě a zas běžte na mělčinu.
Tohle zkuste několik koupání po sobě. Běžte třeba obden nebo po týdnu. Vybudujete tak v psovi jistotu, že ve vodě se mu nic nestane, že jste tam s ním a že je to vlastně zábava.
A je to! Teď se můžete pomalu vrhnout na kondiční plavání.
Jak to má vypadat, aby mělo plavání tréninkový efekt?
Tady máte tři možnosti. Buď plavete vy a pes vás doprovází, pokud ale nejste vyloženě plavci nebo už by to na vás bylo dlouhé, doporučujeme loďku nebo populární paddleboard. Vy si pádlujete, pes plave kolem vás, když je potřeba, dá si pauzu a vyleze na loďky. Některé nafukovací čluny vydrží i drápky, nebojte (skvělou zkušenost máme s nafukovací člunem Gumotex Pálava).
Třetí možností je zapřáhnutí psa přímo ve vodě. Non-stop vesty mají očko, kam se se buď připnete vy nebo rovnou celá loďka. Spoustě psů ovšem chvilku trvá, než si na to zvyknou a nejdřív plavou všude možně okolo. Doporučujeme to zkoušet, až když pes umí tahat i na suchu.
Když budete takto u psa, pes ve vodě vydrží a neměl by mít tendence plavat pryč a vybíhat na břeh a zase zpět.
Jak dlouho plavat?
Jako u všeho se psem, chce to trpělivost. Začněte jen s 5, maximálně s 10 minutami, ale v kuse. To je totiž hrozně důležité – udržet psa ve vodě v kuse. Takže házení hračky nebo klacku tam a zpět se do toho bohužel nepočítá. Postupně pak interval prodlužujte a klidně se dostaňte až na hodinu a několik uplavaných kilometrů, klidně i 6 (vy zřejmě spíš upádlovaných na lodičce). Pes ve vestě to zvládne levou zadní.
Jak často chodit plavat?
Klidně celé léto a tak často, jako to baví vás a psa. Ale držte to v rozmezí 3–4krát do týdne, přece jen to náročná aktivita, tak nechte psa také odpočívat.
Na co si dát pozor?
Kromě křečí je to třeba jídlo. Takže určitě choďte plavat na lačno, ať nehrozí torze žaludku. Pokud u plavání odměňujete pamlsky, neberte s sebou zbytečně velké kusy, cílem je spíš odměnit, ne nakrmit.
Také si dejte pozor na přehřátí psa – pokud je opravdu velké vedro, voda nestíhá tělo ochlazovat, takže se psem neplavte tak dlouho v kuse a hlavu mu namočte.
A také mějte na paměti intoxikaci. Kdyby váš pes chtěl při plavání vypít celý rybník, nedovolte mu to. Pokud toho vypije víc, než tělo a ledviny zvládnou vstřebat, buňky na to začnou reagovat a může dojít až k otoku orgánů. Nechceme vás samozřejmě děsit, jen je fajn o tom vědět.
To je asi vše, přejeme vám hodně úspěšných temp!