Novinky
Žhavé novinky

Jak psa odměnit po tréninku? Hračka, voda i pamlsky

Při canicrossu, bikejoringu, koloběžce i skijoringu pes pracuje dlouhou dobu v kuse a po takovémhle zápřahu by měla následovat pořádná odměna. Jaká?

Jak neustále opakujeme a jistě to víte – běh v tahu je pro psa náročný nejen fyzicky, ale i psychicky. Navíc je to práce, která nějakou dobu trvá, takže si pak zaslouží pořádnou odměnu – může to být oblíbená hračka, miska s nějakou dobrotou nebo klidně i pamlsky.

Odměna nemá přijít od člověka, proč?

V tahu je pes před člověkem, jste na sebe nějakým způsobem „napojení“, pes vás vnímá, ale nesmí se otáčet. A tak je důležité, aby i odměna po tréninku nepocházela přímo od člověka. Jak to myslíme? Třeba tak, že miska na vás bude čekat v cíli, hračku odhodíte nebo pes po vychození dostane najíst.

Takže co se nám u odměňování osvědčilo? 

 • Odměna musí být větší než obvykle (s jednou granulí parádu neuděláte).
 • Je to ideálně nějaká činnost – hra, jídlo, kousání,… 
 • Odměňování je dobré nastavit jako rituál a vždy to dělat stejně. Pro psa to je pak jasné a těší se na to, co přijde.
 • Používat ty stejné věci – stejnou hračku, stejnou misku a tak podobně.
 • U hodně psů možná vidíte, že tahají rádi sami od sebe a vlastně by odměnu ani nepotřebovali. I tak je o ni neochuďte, je to pro ně třešnička na dortu a může vám pomoci k lepšímu výkonu.
 • Naopak netahačům může odměna pomoci v nácviku tahání. A rituál odměny je tady zásadní.
 • Odměňovat i na závodech.

Hračka a přetahovaná jako odměna po tréninku

Hodí se pro všechny, co si rádi hrajou (ale i tak to jde naučit). Vyberte takovou hračku, o kterou se půjde hezky přetahovat, ale aby odměna nešla přímo od vás, v cíli hračku odhoďte, nechte pro ni psa dojít a pak se přetahujte. Je dobré s touhle aktivitou spojit jednu konkrétní hračku a nepoužívat ji pak na nic jiného. Jak na přetahování? Máme o tom článek.

Miska s vodou po tréninku někomu v pohodě stačí

Ťukáte si na čelo, že když pes dostane napít, je to pro něj odměna? No vážně! Ti psi, co opravdu rádi tahají (například kříženci ESP), to dělají pro radost z pohybu a svůj dobrý pocit. Samotný tah je pro ně odměnou. Ale takové osvěžení v podobě vody je super třešnička na dortu.

 • V cíli na vás může čekat miska s vodou.
 • Hned po doběhnutí není dobré do vody cokoliv přidávat.
 • Cca 20 minut po aktivitě ale můžete vodu ochutit třeba drinkem MAMUT Recovery.
 • Využít můžete ale i přírodní zdroje (potok, rybník,…) a psa nechat rovnou vykoupat. My třeba okolo vody trénujeme moc rádi.
 • Jen pozor na pravidelnost, aby pes nezastavoval pokaždé na stejném místě. Pes musí vždy táhnout a zastavuje až na náš povel.

Jídlo po tréninku ano, ale… 

Jasně – nedávat jen jednu dvě granule a odměna nemá jít od člověka, takže jak psa odměnit pamlskem?
 

 • V cíli na vás může čekat miska s troškou paštiky Duck Energy(ne nic tuhého a ne velké množství).
 • Za nás jsou nejideálnější plnicí hračky. Mají hned 2 výhody – fungují skvěle na relaxaci, protože se pes kousáním uklidňuje. A na rozdíl od kousání kosti mu do plnící hračky dáme, co chceme.

Při odměňování jídlem je dobré vytvořit rituál. Pes nedostane odměnu hned, ale po aktivitě se s vámi v klidu vychodí a pak až následuje odměna (než se převlečete, v autě nebo klidně až doma,…).

Odměna psa při nejmenším potěší, ale většinou mu mnohonásobně zvedne motivaci a celý trénink nebo závod krásně zakončí. Prostě super rituál.

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe