Novinky
Žhavé novinky

Jak připevnit vodítko k opasku?

Jak bezpečně připevnit odpružené vodítko k opasku? Je rozdíl v připevnění v závodě a v tréninku? Jsou nějaké možnosti bezpečnější? Jestli si takové otázky sami pokládáte, pak jste pravděpodobně propadli kouzlu běhání se psem a chcete dělat věci správně. 

Následující řádky vám ukáží, jaké možnosti máte a bude jen na vás vybrat si tu, která bude nejlépe sedět vašemu stylu.

V zásadě jsou čtyři možnosti připevnění. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Některé je možné použít i v závodě a některé jen v tréninku.

Dejte ale pozor! Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z možností, snažte se za všech okolností vyvarovat odpruženému vodítku s pevně našitými karabinami na obou koncích. I sebelepší karabina může prasknout a vodítko ji pak vystřelí přímo na psa, kterému způsobí bolest nebo ho dokonce poraní.

Závodní pravidla navíc použití takového vodítka výslovně zakazují. Co na první pohled vypadá prakticky, může ve skutečnosti napáchat hodně bolesti.

1) Karabina na sedáku

Některé opasky, například CaniX Belt a CaniX Belt Pro, obsahují už při koupi hliníkovou karabinu s pojistkou. Z bezpečnostního hlediska je to v pořádku - karabina není napevno spojená s vodítkem.

Díky pojistce sice nehrozí samovolné odepnutí psa, ale na druhou stranu trvá delší dobu než psa v případě potřeby odepnete. Tím, že není napevno spojená s opaskem, může se nepozornému pejskaři stát, že ji odepne ze sedáku spolu s vodítkem a to už bezpečné není. Vždy ji nechávejte připnutou na sedáku, ne na vodítku!

 • Výhody: Nemusíte dokupovat - je v balení, lehká, zamykatelná, pevná
 • Nevýhody: Horší manipulace, riziko ponechání na vodítku
 • Kdy doporučujeme: Pokud psa příliš často neodepínáte z vodítka

 

 

2) Vypouštěcí karabina

Speciální karabina, tzv. vypouštěčka, je moc praktická věc. Spojuje v sobě výhody klasické karabiny z předchozího bodu a zcela odstraňuje její nevýhody.

Zůstává vždy pevně spojená se sedákem (nemůže “vystřelit” na psa), ale v případě potřeby umožňuje jednoduše odepnout vodítko. Navíc odepnutí vodítka je mnohem snažší a velmi rychlé. Stačí zatáhnout za kroužek u karabiny.

Pokud používáte opasky s jinou karabinou (například CaniX Belt), nezoufejte, starou karabinu odepněte, dejte si ji na klíče na památku a na opasek si připevněte vypouštěčku.

Na velkých závodech představuje spolu s finským hákem prakticky jedinou možnost připevnění vodítka na sedák běžce nebo lyžaře.

 • Výhody: Bezpečná a rychlá možnost jak psa od sebe jedním pohybem odpoutat, lze použít i na závodech.
 • Nevýhody: Vyšší váha.
 • Kdy doporučujeme: Univerzální řešení, pro trénink ve skupině, začátečníkům.
 • Můžete použít u produktů: Běžecký opasek, Loype belt, Canix Belt, Canix Belt Pro

V případě potřeby lze karabinu jedním zatáhnutím uvolnit

Vypouštěcí karabina s vodítkem v tahu. Zatáhnutím za očko se vodítko uvolní.

3) Finský hák

Finský hák je jeden z nejstarších způsobů, jak bezpečně připnout vodítko k opasku. Jeho výhodou je snadné odepínání a opětovné připínání vodítka. Nevýhodou je vyšší riziko, že vodítko z háku vypadne.

Tento hák je na sedáku připevněn tak, že je v něm vodítko pouze položené a v případě potřeby ho lze kdykoliv rychle vyháknout.

Na sedácích Trekking a Trekking 2.0 se můžete setkat s vylepšením finského háku v podobě zabezpečovacího očka. To brání nechtěnému vyklouznutí vodítka.

 • Výhody: Rychlé připevnění a vyháknutí vodítka.
 • Nevýhody: Riziko vyklouznutí pokud nepoužijete “zajišťovací” očko. Sedák musí být finským hákem vybavený už z výroby.
 • Kdy doporučujeme: Lyžování, výlety a procházky se psem.
 • Najdete u produktů: opasek Trekking  a Trekking belt 2.0

Finský hák se zabezpečovacím okem proti nechtěnému vyklouznutí.

Vodítko položené pouze ve finském háku.

Vodítko ve finském háku s použitím zabezpečovacího oka.

4) Liščí smyčka – napevno

Skauté už tuší, co budou s vodítkem dělat. Vy ostatní nezoufejte, jedná se o nejobyčejnější smyčku. Jen ještě nevíte, že se jí říká liščí.

Vodítko je přiděláno přímo ke kroužku sedáku napevno bez použití jakékoliv karabiny.

 • Nevýhoda: Se psem jste spojeni napevno bez možnosti se rychle odpojit v případě, že se do vodítka zamotáte, spadnete apod.
 • Výhoda: Nemusíte se bát, že se vodítko omylem vyhákne a pes uteče.
 • Kdy doporučujeme: Pro tréninky mimo skupinu, kdy nehrozí zamotání s cizími psy a pro zkušené psy, kteří drží směr a celou dobu táhnou.
 • Můžete použít u produktu: Běžecký opasek

Vodítko protáhněte kroužkem na sedáku.

Vezměte druhý konec vodítka a karabinu protáhněte očkem vodítka a utáhněte.

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe