Novinky
Žhavé novinky

Individuální nebo společný trénink?

Psi milují společnost dalších parťáků. U canicrossu to platí možná i dvojnásobně. Běžet po boku dalšího chlupáče a chtít ho předběhnout je dost motivační. Často jsme ale nuceni trénovat sami. Tak se pojďme podívat na výhody společných i individuálních tréninků.

Kdy začít? Aneb nechte svému psímu parťákovi dětství

Možná vám přijde, že se v tomto ohledu dost opakujeme, ale se psem nemá smysl začínat canicross dříve, než vám dospěje. Když začnete dříve, nic moc neuspěcháte. Hodně věcí si ale můžete úplně pokazit. Má to dvě roviny. Jedna je fyzická zralost. Když je pes fyzicky dospělý, dále už neroste, tak je teprve dobré začít se systematickým tréninkem a taháním. Když začnete dříve, můžete hafanovi ublížit. Přeci jen, část kostí je zatím ve formě chrupavky, svaly nejsou ještě dostatečně pevné atd. 

Stejně důležitá je ale i nezralost psychická. Mladý pes nemá tolik zkušeností a neumí vyhodnotit takové množství situací, jako jeho starší psí kamarád. Když vám mladého psa štípne kolem běžící pes nebo když mu omylem šlápnete na nohu při nepovedeném startu, bude se s tím mnohem hůře vyrovnávat. 

Tohle jsou dva hlavní důvody, proč máme u tréninků napsáno, že jsou pro psy starší dvanácti měsíců. Na tréninku vám pak trenér sám rád poradí, jestli váš psí parťák už zvládne pravidelně trénovat a nebo zda si dát ještě chvíli pauzu a pak se do toho opřít naplno. Někdy stačí počkat opravdu pár týdnů a celé to jde samo. 

Jak začít?

Má být první trénink ve skupině a nebo to zvládneme sami? Některý pes se narodí se srdcem canicrossaře. Nasadíte mu postroj a začne tahat. U takového psa můžete začít kdekoliv a klidně sami. Jen takových canicrossových talentů není mnoho. U těch ostatních doporučujeme první trénink absolvovat se zkušenějším kamarádem a nebo společném tréninku vedeném zkušeným trenérem.

Individuální trénink s trenérem

Individuálních tréninků nemáme mnoho. Je vhodný pro zvídavé jedince (rozuměj lidi) a nebo opravdu hodně konfliktní hafany. Na tréninku jste vy a váš chlupáč spolu s trenérem. Trenér si svého psa bere podle domluvy s vámi. Ale je to vhodnější, protože váš pes se naučí tahat podle trenérova psa. U extrémně reaktivních psů vyzkoušíme raději trénink bez druhého psa. Další postup pak řešíme podle toho, jak se na prvním tréninku hafan choval. 

Jestli si myslíte, že bude individuální trénink pro vás to pravé, zavoljete nebo napište a spojíme vás s naším trenérem.

 

Společné tréninky

Společné tréninky vypisujeme od roku 2013. Od té doby k nám přibyla řada skvělých lidí, kteří s námi trénují. Společné tréninky mají kouzlo. Psi se na nich naučí běhat ve skupině, předbíhat a neřešit další psy. Má to i své ale. Naučí se krásně tahat. Často se také naučí díky dalším hafanům štěkat na startu. Ono totiž pro psa není vůbec snadné čekat na startu a koukat, jak mu jeden kamarád za druhým utíká. A když už mu konečně dovolíte vystartovat, tak to chce hodně energie všechny dohonit. Na společných trénincích pracujeme s nadšením do tahu. Ale když začne jeden pes štěkat, je dost těžké v tom ostatním zabránit. Naštěstí to ale vůbec ničemu nevadí. V canicrossu jde o radost a ta je na společných trénincích obrovská.

Kde se přihlásit na trénink?

Všechny tréninky vypisujeme na naší termínovku. Jen individuální trénink je dobré si domluvit přímo s trenérem.  Nebo si zkuste na facebookové skupině Běhejsepsem.cz najít parťáka ve svém okolí.

 

Chcete se přidat?

Líbí se vám systém našich tréninků? Pravidelně rozšiřujeme naše trenérské řady. Budeme rádi, když nám napíšete a domluvíme se, jak to bude probíhat dál. Rádi bychom rozšířili počet míst, kde tréninky fungují. Je totiž moc příjemné sledovat, jak týmy, které prošly našimi tréninky nemají problémy na závodech. Zvládají krásně starty i předbíhání. Rádi bychom, aby to bylo dostupné co nejvíce novým nadšencům. 

Rozhodli jste se začít s canicrossem?

Ať už bude vaše volba individuální trénink nebo vyrazíte na společný trénink, rozhodně se ptejte. Na cokoliv. Důležité je udělat si ve všem jasno a vědět co nejvíc proto, abyste mohli trénovat i sami. A pokud tréninky u vás nejsou, nic se neděje. Rádi vám poradíme na dálku. Klidně nám napište.

Tak na viděnou. Třeba na závodech

 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe