Novinky

Žhavé novinky

Důležitá část tréninku: Odpočinek


Mnohem více se mluví o tréninku než o regeneraci a odpočinku. Ale zrovna odpočinek je stejně tak důležitý jako trénink . Proto se na něj podíváme v tomto článku.

Co by mohlo být na odpočinku tak složitého? Jenže spousta psů vůbec odpočívat neumí. Neustále chtějí něco dělat, ale výkon i koncentrace jdou s rostoucí únavou dolů. 

Klidné místo

První věc, na kterou se zaměříme, je místo, kde má čtyřnožec odpočívat. Doma, kde trávíme většinu času je dobré, aby měl své klidné a bezpečné místo. Ideální je boudička, klec nebo třeba kennelka.

Uzavřený prostor má pro psa výhodu, že se necítí nijak ohrožen. Když zvolíte za klidné místo pelíšek nebo třeba jedno křeslo, chybí tam právě onen uzavřený prostor. V domácím prostředí se to pes může naučit, ale stačí, aby vám přijela návštěva, nedejbože s dětmi a už je pocit bezpečí tatam.

V případě, že se vám do bytu boudička nevejde, stačí dát pelíšek do kouta. Pes potřebuje být z co nejvíce stran chráněný. Přirovnat to můžeme k dětem a jejich pokojíčku. Je to jejich místo, kde mají svůj nepořádek a chodí se tam schovat, když chtějí mít prostor sami pro sebe. Vytvořte takové místo svému čtyřnohému parťákovi.

Když on do boudy nechce

Chtěli jste hafanovi udělat to skvělé místo, ale on tam nechce. Ono se totiž oblíbené místo nestane jen tak, že ho určíme. Chlupáč si na něj musí zvyknout a postupně si ho oblíbit. Chce to čas, to pravé místo a pak nějaké dobroty. 

Chlupáč by měl do boudičky jít sám od sebe. Rozhodně ho dovnitř nestrkejte. Jakmile pes bez problémů celý vleze do boudičky, přidejte povel. Aby si pes boudičku oblíbil, začněte tím, že ho v boudičce budete krmit. 

Celý proces nácviku jsme popsali v článku.

Takže i když to na začátku vypadá bez šance, každý chlupáč si nakonec boudičku zamiluje a stane se z ní to nejlepší místo pro odpočinek, kam si pak začne chodit i sám od sebe.

Jedno místo i na cesty

Zvládli jste vyřešit klidné místo doma. Ale jak to udělat, když jedete na trénink, závody a nebo třeba na dovolenou? Stejně jako si váš chlupáč oblíbil své místo doma, si může oblíbit i kennelku, kterou máte v autě a nebo nějaký cestovní pelíšek. Pak už to je o vaší trpělivosti a nácviku. 

Ale věřte, fakt se hodí, když má pes své bezpečné místo i na cestách. Bez pocitu klidu a bez rušení si pes neodpočine.

Režim

Odpočinkové místo máme vyřešené. Tak teď koukneme na denní režim. Pes má zhruba 16 hodin denně spát. Neznamená to ale, že by měl zbylých 8 hodin běhat, trénovat nebo mít naplánované aktivity. Spoustu času jen polehává a sleduje, co se děje.

Myslíte si, že váš pes potřebuje každý den vylítat, protože jinak vám zboří byt? Tak tomu není. Pes potřebuje řád, díky kterému bude vědět, že venku může řádit a doma má ležet. Jakmile toto pochopí, bude spokojený, i když žádná aktivita nepřijde. 

Aktivity se psem plánujte dopředu tak, aby měl pes vždy alespoň jeden den v týdnu odpočinek. Jestli se věnujete více disciplínám, kombinujte je tak, aby se střídala fyzická aktivita s psychickou. 

Nastavte si rituály. Když vezmete tenisky, půjdete na canicrossový trénink. Předtím dostane pes cíleně napít a po tréninku dostane plnící hračku (třeba Qwizl nebo Toppl jsou super) do klece. Od napití do odpočinku pes ví, co ho bude čekat a je po celou dobu v klidu.

Pozor ale na pravidelnost. Kdybyste chodili každý den ve stejnou dobu venčit, pes by pak v případě, že to neproběhne byl velmi nervózní a v celkovém odpočinku mu to naopak zabrání. Jistě to znáte, pokud krmíte každý den psa v šest hodin, tak od půl šesté už chodí kolem misky a když ho nenakrmíte, pak různě kňourá. 

To je rozdíl mezi pravidelným režimem a oblíbenými rituály.

Jak nakombinovat trénink

Nastavení tréninku jsme se věnovali v samostatném článku.

Protože všichni chceme mít doma toho nejspokojenějšího psího parťáka. A když se nám společně povede odvést dobrý výkon, máme z toho radost obvykle oba dva stejně. Ale proto musíme být odpočatí. Myslete proto i na sebe. No a s chlupáčem to jistě zvládnete. 

Napadla vás otázka k článku? Určitě nám napište na náš e-mail nebo zavolejte. Rádi poradíme.

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe