Novinky
Žhavé novinky
Bsp
Skrýt menu

Zimní výlety se psem

Publikováno: 4. 12. 2024

|

Aktualizováno: 4. 12. 2024

Procházky a výlety jsou skvělou příležitostí, jak potrénovat výdrž a užít si společný čas s vaším psem. Ani zimní počasí by vás nemělo odradit – právě mrazivé měsíce nabízí neopakovatelnou atmosféru a spoustu nových podnětů pro psa, vyžadují ovšem pečlivější přípravu, protože zima si připravila zase o trochu odlišenější výzvy než podzimní počasí. Při plánování trasy je důležité myslet nejen na délku a náročnost cesty, ale také na aktuální a dost možná proměnlivé počasí, kondici a věk vašeho psa. Kratší, ale častější procházky mohou být ideální volbou pro starší psy, zatímco mladí a energičtí společníci zvládnou i delší túry, i u nich je však třeba myslet na tepelný komfort a dostatečnou ochranu tlapek před oděrkami.

Dalším faktorem je také světlo. Zatímco v létě nám nevadí, když jsme se psem venku až do večerních hodin, protože mnohdy dorazíme domů za světla, v zimě je situace odlišná. S trochou štěstí stihneme poslední chvilky slunečních paprsků ještě než přijdeme domů z práce. I plánování kratšího výletu je pak mnohdy záležitostí dnů volna a víkendů. Naopak někomu procházky tmou vůbec nevadí, s kvalitní čelovkou vidíte na každém kroku a alespoň se vyhnete zástupu turistů. Ale ať už se sami odhodláme na výlet v kteroukoliv denní dobu, je dobré si vše předem naplánovat s ohledem na kondici vašeho hafana.

Délka trasy aneb co vzít v úvahu podle věku psa:

1. Štěňata:
Štěňata jsou citlivější na extrémní počasí a rychle se unaví – a to i když se vám může zdát, že je váš junior naprosto neunavitelný. O to je totiž zrádnější, protože štěně odpadne z ničeho nic. Není úplně šťastné malého sportovce tlačit do velkých výkonů, protože pak nebude mít z pohybu takovou radost a příště nebude mít ani tolik motivace. A může začít stávkovat. Proto volte spíš kratší procházky v mírnějším počasí, ideálně tam, kde není sníh příliš hluboký. Nezapomeňte na teplý obleček pro případ, že štěněti dojdou síly a vy ho ponesete. Když už pes není v pohybu, nemá se čím zahřát a mohou mu prochladnout svaly. Také častěji kontrolujte, zda pes nemá odřené tlapky.  

2. Dospělí psi:
Zdraví dospělí psi si obvykle užijí i delší túry. Pokud máte doma aktivního sportovce a jste zvyklí spolu běhat canicross, dlouhé trasy jsou super způsob, jak trénovat vytrvalost. Velcí tahouni mají totiž občas tendence přepálit start a pak jim dojdou síly, ale když s nimi budete vyrážet na delší výlety v klasickém (tedy netažném) postroji, naučí se, že je třeba své síly rozložit. Pokud venku panuje velký mráz a vy vyrážíte na pořádnou štreku, zvažte, zda psovi neobléct zimní obleček. Nebo ho alespoň přibalte s sebou do batohu. Pokud totiž hafan není v intenzivním pohybu, tolik se nezahřívá a mohl by opět prochladnout. Obzvlášť to platí pro psy bez podsady nebo krátkosrstá plemena s minimem podkožního tuku. V oblastech, kde se cesty upravují štěrkem nebo posypovou solí, se také hodí ochranné botičky na tlapky. Zvažte i použití ochranného krému na tlapky. Myslete také na přestávky a dostatečný pitný režim – sníh není náhradou vody! Špatně se totiž kontroluje, kolik tekutiny pes skutečně vypil, tak nezapomeňte na zavodnění před výletem i po něm.

3. Starší psi:
Psí senioři mohou mít problémy s klouby a pohyblivostí, což chladné počasí často zhoršuje. Zvolte klidnější trasy bez přílišného převýšení, ideálně po upravených stezkách. Teplý obleček nebo minimálně podložka na sezení při přestávkách jsou nezbytné, stejně jako pečlivé sledování psa – pokud se zdá unavený nebo ztuhlý, výlet zkraťte.

Dva osvědčené tipy, kam vyrazit

Řekli jsme si, že kromě teoretických rad vám dáme i dva konkrétní tipy, kam hafany během zimy bereme my. Máme rádi okruhy, kdy se vracíte zpět do výchozího bodu, aniž byste šli dvakrát stejnou cestou. Jeden výlet bude kratší trasa v okolí Jizerek, zatímco druhý tip už je o poznání delší a nachází se ve středo-západních Čechách. Přikládáme i přehlednou mapku s vypsanými body, abyste věděli, odkud vyrazit a kam. Samozřejmě si můžete trasu prodloužit a ozvláštnit o další body a vrcholy!

Ze Smržovky přes Bukovou a vlakem zpátky. Anebo naopak (6 km)

Pokud patříte k fanouškům železnice, dá se výlet zvládnout po dráze třeba i z Prahy, Plzně nebo Hradce, ale aby nezabral celý den, klidně přijeďte i autem a vyhraďte si pro vlak jen část výletu. Pokud pes cestování vlakem nezná, je to super způsob, jak ho socializovat a naučit něco nového. 

Zaparkovat můžete u obecního úřadu na Smržovce nebo přímo před nádražní budovou, pokud najdete místo. Odtud nasedněte na vlak směr Josefův Důl a na této konečné zastávce také vystupte. Vydejte se po modré turistické trase až k rozcestníku na Dolním Maxově (tady si můžete rozmyslet, jestli si trasu prodloužíte přes rozhledny Slovanka a Bramberk, to pak bude trasa měřit 15 km, případně 12km, pokud vynecháte vrchol Bukové). Pokud vaše volba padne na základní šestikilometrovou trasu, pokračujte přes zelenou trasu k rozcestníku Pod Bukovou, kde přestoupíte zase na žlutou. Teď vás čeká poslední stoupání na trase až na vrchol Bukové (836 m.n.m.). 

Pak následujete žlutou stopu k rozcestníku Záhoří, odkud už je to po modré do cíle jen kousek. Přestoupíte na Smržovský vyhlídkový okruh, kde si můžete udělat malou asi 600metrovou odbočku na Finkův kámen, naši oblíbenou skalní vyhlídku. Pak už vás Smržovský okruh dovede modrou trasou zpět do výchozího bodu. Trasu můžete absolvovat i v opačném pořadí, tedy vyrazit pěšky a vrátit se zpět vlakem. Výškový profil je téměř stejný, ale je třeba počítat s tím, že vlak jezdí jen jednou za hodinu a o víkendu ještě méně, takže pokud nestihnete plánovaný spoj, může se vám čekání protáhnout. Pokud se vracíte zpátky vlakem, doporučujeme psovi nasadit obleček, aby měl chladnoucí svaly pěkně v teple, když ve vlaku leží na mokré a studené zemi. 

Mapa: https://mapy.cz/s/betelarusu 

Okruh v CHKO Brdy

Výchozím a zároveň cílovým bodem pro tento výlet bude parkoviště Hájkův most ve městě Strašice. Přejděte řeku a vydejte se k rozcestníku Padrťský potok, odkud se vydáte po modré turistické stezce, která vede přírodní cestou podél koryta řeky Klabavy a nabízí klidnou a mírnou procházku. Cesta se místy křižuje s cyklostezkou, takže během letních měsíců je třeba dávaz pozor na projíždějící kola, ale během zimy je o poznání méně frekventovaná. Přes rozcestník U zlámané lávky dojdete k loveckému zámečku Tři Trubky a přilehlému vodotrysku. Tady si můžete udělat menší pauzu a doplnit zásoby vody z pítka.

Pak opusťte modrou a pokračujte po žluté turistické stezce, která vám nabídne dva skalní útvary: malou odbočku na Třítrubeckou vyhlídku a Skládanou skálu, kterou si můžete prohlédnout i během cesty. Pokračujte dál po žluté až na Záborecké rozcestí, kde se napojíte na cyklostezku. Tu na první odbočce (asi po 1.5 kilometru) opusťte a pokračujte dál rovně okolo Bílé skály. Teď se chvilku projdete podél nepřístupného vojenského objektu Přední Bahna. Následujte jedinou cestu až dorazíte zpět do Strašic, odkud už je to posledních pár stovek metrů zpět na parkoviště. Celá cesta má přes 15 kilometrů a nenastoupáte na ní víc než 200 metrů. Zkrátka pohodová půldenní procházka.

Mapa: https://mapy.cz/s/befovaludu

Pár rad na závěr pro hladký průběh výletu:

V závislosti na množství sněhu a s tím souvisejících úprav silnic raději zkontrolujte stav tlapek před procházkou i po ní, abyste předešli prasklinám a oděrkám. Sníh je sice pro psy při chůzi i běhu krásně pohodlný, ovšem zmrzlé kousky ledu, posypová sůl nebo ostrý štěrk už taková pohoda nejsou. Sůl navíc tlapky vysušuje a jednotlivé polštářky by tak mohly popraskat. Preventivně můžete tlapky mazat mastí na tlapky nebo psovi nasadit botičky. Oblékání psů do oblečků nepodceňujte, je to spolehlivá ochrana před prochladnutím a svaly v teple lépe regenerují, aby byl hafan hned ready na další dobrodružství. Vyrážíte-li za šera a do okolí silnic, určitě nezapomeňte na dostatek reflexních prvků, aby vás viděli projíždějící řidiči.

P.S.: Snad nám odpustíte, že máme fotky jen z podzimních výletů, protože jsme vyrazili s předstihem, abychom si obě trasy oveřili.

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe