Novinky
Žhavé novinky
Bsp
Skrýt menu

Silvestr bez petard: kam vyrazit se psem?

Publikováno: 13. 11. 2024

|

Aktualizováno: 13. 11. 2024

S otevřením prvního okénka v adventním kalendáři se začínají za okny ozývat rány od zábavní pyrotechniky, které každoročně stresují nejednoho hafana. Ohňostroje a petardy i dalším živočichům a životnímu prostředí, ovšem svých fanoušků má bohužel stále víc než dost, a tak nám nezbývá nic jiného, než se připravit a naplánovat, jak závěr roku se psem strávíme alespoň trochu v klidu. Pokud pro toto období plánujete odjet z hlučné civilizace, je nejvyšší čas začít plánovat. 

Kde jsou v ČR zakázané ohňostroje?

Od příštího roku bude prodej petard a dělobuchů, které produkují největší úroveň hluku výrazně regulován a zakázáno bude odpalování v okolí nemocnic, domovů pro seniory, ZOO, chovů zvířat a podobně. V současnosti platí zákaz i na území některých měst, a to včetně Prahy, Brna nebo Ostravy, které však mohou udělit výjimku pro silvestrovskou noc. Od loňského roku může na svém území omezit používání pyrotechniky i správa CHKO, ale dosud tak žádná neučinila. Skutečně platný zákaz je tak pouze na území národních parků: v KRNAPu, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. 

Národní parky jsou tak ideálním místem, kam vyrazit během svátečních dnů na výlet, anebo rovnou na vícedenní dovolenou s vaším čtyřnohým parťákem. Další výhodou je také to, že během zimy návštěvnost těchto lokalit oproti zbytku roku významně klesá, takže je docela možné, že na svých toulkách nepotkáte nikoho dalšího (snad kromě Sněžky, kde jsou zástupy lidí snad pořád). Kde se vám bude lépe rozjímat a bilancovat než na zasněžených a hlavně tichých vrcholcích hor? Už aby to bylo, no ne? 

Krkonošský národní park: na běžky a skialpy

Jestli u nás ještě někde padá sníh, tak to bývají Krkonoše. Najdete na nich přes 600 km běžkařských tras, které jsou pravidelně udržovány právě správou KRNAPU spolu s okolními obcemi, skiareály a krkonošskými boudami. Pozor, pokud byste chtěli vyrazit společně s vaším psem, je potřeba si trasu předem naplánovat, do některých oblastí psi nesmí. Oproti tomu jsou výhodné třeba skialpy, po vyznačených trasách totiž můžete se psem vyrazit bez obav. Aktuální informace o běžeckých stopách hledáme většinou na portálu krkonose.eu. Určitě se chystáme vydat i vlastní článek s nějakými konkrétními tipy, ale zatím trpělivě vyhlížíme sněhovou nadílku. Každopádně stojí za to vyrazit i na pěší výlet, ostatně jako ve všech ostatních parcích.

České Švýcarsko: ledová krása

Jestli vás lyže moc nelákají a chcete své volno využít spíš ke klidnějším výletům v krásném prostředí, je tento park přesně pro vás. Co tady stojí za vidění? Přestože jsou některé trasy bohužel stále nepřístupné, je toho stále dost. Když to podmínky dovolí, jsou v okolí Brtníků a Vlčího potoka instalovány informační odbočky do postranních roklí, kde jsou k vidění ohromující ledopády. Pokud by vytvoření křišťálových monumentů podmínky nepřály, stále můžete celou škálu možností. Třeba Tiské stěny, které mají v zimě úplně jiný rozměr. Chybějící listí na stromech totiž ještě zdůrazňuje majestátnost kamenných útvarů a nerušený výhled do zasněžené krajiny je prostě za odměnu. 

Národní park Šumava: zkuste sněžnice!

I na Šumavě najdete velké množství pečlivě upravovaných tras, ovšem zrovna skijöringu  to tam moc nepřeje, na většinu tras je přístup psů zakázaný, a tak tu můžete opět vyrazit na skialpy (ovšem jen po vyznačených trasách) a nebo po svých. Případně můžete nasadit i sněžnice a vychutnávat si tradiční horskou turistiku se vším všudy. Pokud se chystáte na hory až během ledna nebo února, možná uvítáte společné vycházky na sněžnicích s průvodcem a výkladem o místních zajímavostech. Sněžnice nemusíte mít v rámci výletu vlastní, lze je i zapůjčit. Ovšem vyrazíte-li na vlastní pěst, můžete se sami toulat divokou šumavskou přírodou se psem po boku. Rozloha parku je obrovská, celých 680 km čtverečních. Kde se ubytovat? V rámci území národního parku se nachází 7 obcí, z nichž nejpohodlnější výchozí bod bude nejspíš Kvilda, ovšem ta je velmi turisticky frekventovaná, tak zkuste prověřit i méně populární Srní nebo Stožec nebo osadu Jelení. 

Národní park Podyjí: méně náročné pěší výlety

Jediný moravský národní park, který je zároveň tím nejmenším a pojí se zejména s podzimní návštevou vinařských krajů, ovšem i v zimě má rozhodně svoje kouzlo. Jeho dominantou je kaňon řeky Dyje s hluboce zaříznutými meandry, skalními stěnami a kamennými moři. Rozkládá se mezi městem Vranov nad Dyjí a Znojmem. Sice nenabízí vysoké horské vrcholky jako třeba Krkonoše, ale o nádherné výhledy nepřijdete. Pokud se tedy sněhové nadílky nedočkáme, je Podyjí ideální: vyražte třeba na Havranické vřesoviště nebo na visuté lávky přes řeku Dyji. 

Pravidla pro pejskaře: na vodítku nebo stopovačce

V národních parcích je nezbytné, abyste měli psa pod plnou kontrolou. Většinou není vodítko výslovně nařízeno, ovšem vyhnete se značným nepříjemnostem, když pro jistotu necháte hafana na vodítku po celou dobu pobytu. Primárním cílem národních parků je ochrana zvěře a může se lehce stát, že pes chytí stopu a zaběhne se, proto buďte obezřetní a psa na volno nepouštějte. Jde i o jeho bezpečnost. Pokud byste chtěli psovi dopřát volnější pohyb, zkuste stopovačku. Pro všechny případy dohlédněte na to, aby měl pes na sobě známku a případně i gps lokátor, kdyby se vám třeba vytrhl. 

Každá z oblastí má své nezaměnitelné kouzlo. Proto s výběrem vaší zbývající dovolené moc neváhejte a poohlédněte se po chaloupce nebo pokojíku, které by přivítalo i čtyřnohé hosty. Ale i když se vám místo nakonec ulovit nepodaří, věříme, že vás článek naláká třeba i na jednodenní špacír za poznáním krás našich národních pokladů. Aktuální informace o trasách a podmínkách najdete většinou spolehlivě na webových stránkách parku nebo na jejich sociálních sítích. 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe