Jak se dostat do kondice společně se psem
Všichni si přejeme být krásní, hubení a zdraví. Ono to jde všechno ruku v ruce. Jak na to? Rada je jednoduchá, ale její provedení už může na řadě míst dřít. Velká výhoda je, že jsme pejskaři a k řadě návyků nám právě ten náš chlupáč pomůže.

Jak zajistit dostatek pohybu?
Pohyb je základ. Nemusíte hned začít běhat ani chodit do posilovny. Fit se udržíte i pravidelnými procházkami se psem. Každý máme výchozí bod někde jinde. Pro někoho bude na začátek až až ujít 10.000 kroků denně, pro jiného to je zanedbatelné číslo. Zkuste se kouknout na to, kolik běžně nachodíte. Nám se stává, že když jdeme do práce a pak domů, tak to stěží udělá 3000 kroků. A to je fakt málo.
Naštěstí psi pohyb milují. Jejich radost je nakažlivá a tak je to pro nás snazší. Navíc chůze je pro člověka nejpřirozenější a nejzdravější pohyb. Takže ano, chůze je opravdu efektivní forma pohybu pro zlepšení kondice i případnou redukci váhy.
Možná jste slyšeli, že se v posledních letech často řeší silový trénink. Samozřejmě, síla je také důležitá. Ale jestli se vám nechce do fitka, lze to vyřešit i jinak. Stačí vyrazit se psem na výlet a vzít si do batohu vše potřebné. I tohle pomůže. To, že nás chlupáč tahá na vodítku také pomůže v posílení našeho těla. V neposlední řadě nošení pytlů granulí. Jde o to, že v sedavém způsobu života svaly ochabují, a proto je potřeba je používat. Na začátek vaší proměny stačí chůze a sem tam přenést nějakou zátěž. V další fázi se do toho může zařadit specifický silový trénink.
Zdravé stravování
Všichni samozřejmě jíme. Řada pejskařů (ano, patříme mezi ně), řeší více výživu psa, než tu svou. Aby měl pes dostatek živin a všech potřebných vitamínů. Je lepší barf nebo granule? Zdravé pamlsky a nezapomenout na kloubní výživu. Tak co se zkusit zaměřit chvílí na sebe.
Určitě kolem sebe slyšíte, že je potřeba jíst dost bílkovin, zeleniny a ovoce. Jenže i tuky a cukry jsou důležité. Ale pozor, ne ty ultra zpracované potravinářským průmyslem. Je jedno, jestli jíte dvakrát nebo pětkrát denně. Ale důležité je, aby každé vaše jídlo obsahovalo základní makroživiny - tedy bílkoviny, cukry a tuky a nějakou vlákninu v podobě zeleniny nebo ovoce. Když se vám to povede namíchat pestře, tak nemusíte doplňovat žádné doplňky stravy (vitamin D ano, ale o tom až někdy jindy).

Jak na to? Jestli vaše stravovací návyky nepatří mezi ty nejlepší, je potřeba začít velmi pozvolně. Zkuste si pár dní zapisovat, co jíte a pak projděte, jak by to šlo upravit, aby každé jídlo bylo vyvážené. To už nezní tak nereálně, že?
Kvalitní odpočinek nesmí chybět
Odpočinek je stejně důležitý jako pohyb. Jde o to, že dnešní svět je dost rychlý. Dostávají se k nám hlavně negativní zprávy. Pamatujete si, kdy jste si přečetli v novinách něco pozitivního? Bohužel pozitivní zprávy jsou méně čtené a tak se od jejich psaní ustupuje. Proto abyste byli fit, je potřeba minimalizovat stres a dostatečně a kvalitně spát.
Zase jako pejskaři máme velkou výhodu. Přítomnost psa na lidi působí pozitivně a zklidňuje. Proto se využívá canisterapie. Vy máte chlupatou radost doma. Každý den si udělejte čas, abyste byli s vaším psem. Ať už vyrazíte na procházku nebo budete cvičit, je to čas, který věnujete sobě.
Pro kvalitnější spánek je dobré alespoň hodinu před spaním nekoukat na obrazovky (telefon, televize, počítač). Co si tedy udělat večerní rutinu se psem. Sednout si společně s knížkou a naplněným Topplem. Uvidíte, jak se vám bude krásně spát.
