Jak naučit psa na klec nebo psí boudu?
Bouda nebo interiérová klec pro psa může sehrát zásadní roli při zajištění kvalitního odpočinku vašeho čtyřnohého sportovce. Slouží jako stabilní bod, který si pes může spojit s pohodlím, bezpečím a tedy i nerušeným spánkem – ať už jste doma, na cestách nebo v cizím prostředí. Jenže aby to byl pro psa skutečně přínos a ne trest, chce to trénink, při němž je třeba postupovat pomalu, aby byl výsledek pozitivní pro obě strany. Jak na to?
V první řadě je nutné ujasnit si jednu zásadní věc. Bouda pro psa není nástrojem trestu. Správně použitá bouda představuje místo, kde má pes klid, bezpečí a prostor na odpočinek. Pokud je pes na boudu postupně a pozitivně navykán, vnímá ji jako svůj pelíšek – zónu, kde může nerušeně spát, žvýkat hračky nebo se stáhnout při stresujících situacích (např. návštěvy, bouřky apod.). Když psa na boudu nebo klec úspěšně naučíte, využijete to pak hlavně při převozu v autě, na závodech i doma.

Jaký typ psí klece nebo boudy vybrat?
Látková bouda
Lehká a snadno přenosná varianta. Obvykle nabízí více vstupů na zip a bývá skládací. Nevhodná pro psy, kteří mají tendenci boudy ničit (např. trháním nebo hrabáním).
Plastová přepravka
Odolnější než látková, často vhodná pro cestování autem nebo i letadlem díky bezpečnostním certifikacím. Nevýhodou je horší skladnost kvůli pevné konstrukci. V domácím prostředí může mít také horší stabilitu kvůli zaobleným okrajům.
Kovová/drátěná klec
Ideální řešení pro převoz psa nebo například dočasné umístění v práci či krátkodobém ubytování. Některým psům může vadit její otevřenost – tu lze řešit pořízením textilního potahu nebo přehozenou dekou. Drátěné klece bývají skládací, takže jsou snadno přenosné a nezabírají moc místa, když je zrovna nepoužíváte.
Klece do auta
Bývají vyrobené na míru nebo pro konkrétní typ vozidla tak, aby se v zavazadlovém prostoru pokud možno vůbec nehýbaly během jízdy. Pro převoz v autě se hodí rozhodně víc než skládací drátěné verze, protože (většinou) disponují odolnějšími materiály a pokročilými bezpečnostními prvky pro případ nehody.
Interiérová klec
Interiérová dřevěná klec je pevná a stabilní. Nehodí se pro časté přenášení, ale je ideálním řešením pro domácí použití. Vzhledově připomíná běžný nábytek a může esteticky doplnit interiér. Lze ji vybavit pohodlnou podložkou (například typu vetbed) a využívat jako pevně dané místo psa v bytě. Například dřevěná interiérová klec od české značky Loype je nejen stylová, ale kromě toho nabízí psovi dostatek prostoru pro ukrytí před okolním světem. Perfektně ladí s dalšími interiérovými doplňky, například se stojany na misky.

Jak naučit psa na klec: krok za krokem
Úspěch závisí na trpělivosti a postupném navykání. Není žádoucí psa nutit – naopak je důležité, aby si pes vytvořil pozitivní asociace.
Fáze 0 – ukažte psovi boudu
- Boudu umístěte na klidné tiché místo a nechte psa, aby si ji očuchal a seznámil se s ní.
- Přihodit můžete (musíte) samozřejmě i pár pamlsků, aby si boudu spojil s pozitivním aspektem.
- Dovnitř mu dejte hračku nebo dečku, prostě cokoliv, co má rád.
- Když se pes nedívá, dejte mu do boudy nějakou dobrotu, aby tam na něj čekalo překvapení, když tam sám od sebe zavítá.
- Mějte boudu zatím neustále otevřenou.
- Obecně psa v boudě klidně krmte, dávejte mu tam naplněné hračky dobrotami nebo třeba něco na kousání. To všechno zvýší hodnotu boudy v psích očích.
Připravte si pamlsky, klidné prostředí, trpělivost a jdeme na to:
- Vhoďte do boudy pamlsek a nechte psa, aby si pro něj došel.
- Jakmile vleze do boudy, pochvalte ho a dejte další odměnu. Odměnu dávejte do boudy. Tímhle způsobem (a s vaší pomocí) přijde pes sám na to, že bouda je skvělé místo.
- Odměnu dávejte ideálně v momentě, kdy pes leží. Jde o to mu vysvětlit, že nejde jen o to překročit práh boudy, ale že ležení v boudě je super věc.
- Psovi hned dojde, že když vleze do boudy, dostane jídlo a za chvilku mu dojde i to s tím ležením.
- Postupně prodlužujte dobu, po kterou musí pes v boudě zůstat, než dostane odměnu.
- Pokud jste zvyklí používat klikr, klidně ho také zapojte.
- Daří se? Zkuste psa nalákat do boudy a na chvíli ji zavřít. Pak psa odměňte a zase ji otevřete. Pozor na to, aby pes hned nevyběhl, odměnu musí dostat vždy uvnitř klece.
- Postupně po zavření se můžete od boudy vzdalovat. Pokud začne pes kňučet nebo se snaží dostat ven, počkejte, až se uklidní. Neučte ho, že kňučení vede k vypuštění.
- Tyhle všechny fáze samozřejmě zkoušejte postupně, den po dni je na sebe napojujte a když vám nějaká nejde, v klidu se vraťte o krok zpět.
Kdy psa pustit z klece ven?
Pes by měl být puštěn z boudy pouze tehdy, když je v klidu. Je důležité, aby nevnímal vypuštění jako odměnu za kňučení nebo neklidné chování. Zpočátku se možná budete muset obrnit trpělivostí, ale je potřeba vydržet a nepolevit, ani když pes "břečí". Cílem je, když pes v kleci sedí nebo leží, a ven odchází až na povel. To má praktický význam například při cestování – pokud pes zůstane v kleci, dokud nedostane povel, je snazší ho bezpečně vyvést například na parkovišti nebo u silnice.

Je povinné mít klec pro psa v autě?
U nás (v r. 2025) není při převozu psa klec povinností. Je ale nutné zajistit psa tak, aby nemohl narušit řízení vozidla – tedy například i zábranou nebo bezpečnostním pásem pro psy. Pes je však v kleci (se správnou certifikací) chráněn před nárazy v případě nehody a zároveň nemůže narušit okolní prostor v autě třeba pro ostatní cestující. Navíc – pokud je na klec či boudu zvyklý, může během jízdy klidně spát.
Shrnutí: proč je dobré naučit psa na klec
Ať už se rozhodnete pro látkovou, plastovou, kovovou nebo dřevěnou boudu, její hlavní funkcí je poskytnout psovi stabilní a bezpečné místo. Pomocí boudy naučíte psa na jeho místo, kde má pocit úplného bezpečí a může si v klidu odpočinout. Oceníte to třeba na závodech nebo výstavách. Ale i když pojedete na návštěvu ke známým nebo jednoduše do cizího prostředí. Pokud psa na boudu správně naučíte a on si místo oblíbí, máte vyhráno, ať už pojedete kamkoliv. Psa tam můžete dát odpočinout a věřte, že to ocení stejně jako vy. Možná i víc.
