Novinky
Žhavé novinky

7 tipů k výživě psího atleta

Canicross je zážitek. A to hlavně díky našemu  chlupatému parťákovi. Bez něj by to byla nuda. Prostě obyčejný běh. Proto mu chceme dopřát vždy to nejlepší. Ale ne vždy, to co považujeme za nejlepší je opravdu to pravé pro psa. 

Názory na to, čím krmit a kolikrát denně se liší. V podstatě není správné odpovědi. Zato diskuze mohou být velmi bouřlivé a každý je přesvědčen o své pravdě. Pojďme se tedy na to podívat.

Psí sportovec má vidět žebra

Aby se chlupáčovi dobře běhalo, musí být štíhlý. Každý gram navíc znamená váhu, kterou musí rozpohybovat. Jak moc hubený má být záleží na vašich ambicích a také plemenu. Každopádně obezita vašemu psímu parťákovi škodí. Stejně jako u lidí se bohužel norma správné postavy posouvá směrem k obezitě. Pokud chcete se psem pravidelně běhat, měly by mu být vidět poslední žebra a měl by být “vyrýsovaný”. 

Jak poznám kvalitní krmení?

Pro správnou postavu je potřeba nastavit správné množství krmení. I když panuje kolem výživy lidí i psů nespočetně mýtů, základ je jednoduchý – pokud je příjem a výdej energie v rovnováze, váha psa se nemění. Je v zásadě jedno, zda budete chlupáče krmit granulemi nebo masem. Důležité je sledovat jak vypadá. Známka správné výživy je lesklá srst a pevný bobek. My hlavně z praktických důvodů dáváme psům granule. Je s nimi jednodušší cestování a manipulace. I u granulí je důležitá čerstvost. Proto krmíme českou značkou granulí KANIKO

Krmit jednou nebo dvakrát denně?

Jestli krmit jednou nebo dvakrát denně je opět na vašem uvážení. Dospělému psovi stačí jedna krmná dávka denně. Zvláště pokud ráno odcházíte pryč a pes celý den spí, ranní dávku nepotřebuje a nebo ocení spíše něco menšího, aby vydržel bez venčení. Pozor na mladé psy a štěňata, ty je potřeba krmit častěji. Stejně tak u velkých psů s rizikem torze žaludku se doporučuje častější krmení v menších porcích. Nikdy nekrmte před aktivitou. Když máte s chlupáčem nabitý program, holt krmení bude až večer. Mezitím mu můžete dopřát rychlou sváču v podobě dobře stravitelné paštiky. My jsme si oblíbili Duck Energy od české značky Løype. Má super praktické balení a psům moc chutná.

 

Potřebuju, aby chlupáč zhubnul

Když chceme, aby pes zhubnul, musíme mu zvýšit zátěž – tedy musí mít více aktivity a stále stejné množství jídla. Nebo mu ubereme na množství krmení. Jen pozor, do krmení se počítá opravdu vše, co sežere. Tedy i ty drobnosti od stolu a pamlsky. Určitě není dobré se do toho pustit nějak drasticky rychle. Chlupáč by měl hlad. Dávku snižujte maličko. Stejně tak s přidáváním aktivity začněte pozvolna.

 

Můj hafan je až moc hubený

Hubených psů je výrazně méně, než těch tlustých. Ale i tak se s nimi setkáváme. Na pravidelný pohyb je opravdu lepší, když je pes velmi štíhlý. Pokud se ale vysokou aktivitou dostane do stavu “kost a kůže”, je potřeba dávku navýšit. Obvykle to ale nejde jen zvýšením množství krmení. Chlupáč to nezvládne trávit a má pak velký odpad (řídké a časté bobky). Je dobré najít granule s vysokou energetickou hodnotou (Kaniko active+) a nebo do granulí přidat maso. Když holdujete barfování, vybrat tučnější druhy masa (například vepřové). Někdy pomůže i přidání oleje, třeba lososového nebo rybího.

Během roku dávku krmení měníme

Množství krmení, které potřebuje váš psí parťák se mění během roku. V létě, zvláště v tropických dnech většina psů nemá chuť k jídlu. Nenuťte je do toho. Jejich aktivita je menší a proto je i potřeba doplnění energie nižší. Naopak v zimě pes ztrácí energii jen zahříváním. Většina proto potřebuje krmnou dávku navýšit. Když vyrazíte na aktivní dovolenou nebo tréninkový tábor, je dobré do krmení přidat třeba energetický nápoj. Náhlé zvýšení aktivity oproti běžné je pro psa náročné a energii do sebe klasickým krmením doplnit nezvládne. Za nás máme super zkušenosti s nápoji značky MAMUTKaždý pes má jiné potřeby

Plemena bychom také mohli rozdělit na “šetrné psy” a pak “popelnice”. Mezi šetrné patří třeba husky. Jsou to psi, kteří potřebují na svou váhu méně krmení než stejně těžký pes typu chrta, který ztrácí energii už jen tím, že ráno vstane a otevře oči. Tabulky s doporučením denní dávky krmení proto vždy berte jako orientační. Ale zásadní je sledovat kondici a postavu vašeho hafana a podle toho upravit dávku. Protože i dva stejní jedinci potřebují rozdílnou dávku. Bohužel velmi často slýcháme, že pes dostává přesně podle návodu, takže nemůže být tlustý. Opak je však pravdou.

 

Dejte vědět, co se vám ve výživě osvědčilo. Napište nám, nebo nás označte na sociálních sítích.

Další článek o výživě: Krmení psa canicrossaře není věda

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe