Novinky
Žhavé novinky

Výlet se psem, jedno i vícedenní

Výlety jsou vždy o chlup lepší s naším hafanem. Trávíme společný čas v přírodě, užíváme si lesů, kopců a nekonečných výhledů do krajiny. Co si s sebou nezapomenout sbalit? 

Není výlet jako výlet, proto jsme dnešní povídání rozdělili na dvě části – krátký, jednodenní výlet a vícedenní trek. Na menší výlet toho nepotřebujeme tolik, jako na vícedenní pobyt v přírodě. 

Plán výletu 

Než vyrazíme se psem na výlet, měli bychom zvážit jakou vzdálenost zvolíme. Na kilometry si pes, stejně jako člověk musí postupně zvykat. U mladých psů to nepřeháníme. Do roka chlupáči ještě rostou a sice to vypadá, že mají spoustu energie, ale tu jim raději necháme na budování pohybového aparátu a kilometráž začneme protahovat až po prvních narozeninách. 

Nelze říct, že do roku by měl být výlet třeba do 10 km a potom není problém jít 20 km túru. Vždy záleží na obtížnosti terénu. Navíc vy svého čtyžnožce znáte nejlépe a víte, co zvládne a co už je pro něj moc. Jednoduchá rada je, že druhý den po aktivitě by měl být chlupáč v pohodě a s radostí zvládnout klasickou každodenní procházku.

Co si sbalit na jednodenní výlet? 

Nikdy nezapomeňte postroj pro psa. Na řadě míst nemůže být pes na volno. Také v případě, že ještě nemáte 100% přivolání, je lepší mít hafana připnutého na vodítku. Za nás doporučujeme krátký postroj, který končí v půli zad. Pes je v tomto postroji dobře ovladatelný a samotná chůze je pro něj příjemnější. Patří váš pes mezi hodně nadšené tahače? Tak vezměte postroj dlouhý

Vám, jakožto dvounožci, doporučujeme opasek a odpružené vodítko a to právě pro ty chvíle, kdy musíte mít hafana připnutého. Odpružené vodítko tlumí škubnutí jak na zádech psa, tak vašich. Díky opasku pak budete mít volné ruce

Tím nejdůležitějším je mít s sebou dostatek vody. Nikdy nevíte, jestli bude po cestě dost potůčků, kde by se mohl pes napít. Proto s sebou vždy nosíme alespoň jeden litr vody pro hafana.  V zimě i v létě. Třeba v soft flašce, která je lehoučká a nezabere skro žádné místo.

Pár pamlsků se také vždycky hodí. Obzvlášť pokud není váš hafan zvyklý na výletění, odměna dokáže upevnit správné chování. Třeba když potkáte kolemjdoucí nebo jiné hafany a váš pes vám půjde u nohy nebo ho budete potřebovat přivolat. 

Nezapomeňte na lékárničku. Je lepší mít o chlup těžš batoh, ale být připraveni na všechno. Většinou ji naštěstí nevyužijete. Botičky jsou základ. V Løype lékárničce jsou dva kusy lehoučkých zimních. Jestli vás čeká ostrý povrch, třeba delší chůze po kamenech, tak je dobré mít po ruce i protector botičky.

Vyrážíme na vícedenní trek se psem 

Postroj, opasek a odpružené vodítko se rozhodně hodí. Lékárnička je must have. Vodu si propočítejte podle cesty. Záleží, jestli potkáte civilizaci, kde půjde doplnit nebo se budete pohybovat bůhví kde.

    

Krmení pro psa  je potřeba pořádně promyslet. Je váš hafan nervák a na dovolené pořádně nežere? Nebo to je pažravec a nic ho nerozhází? Raději přibalte něco na ochucení běžného krmiva. 

Jednotlivé dávky si předem nabalíčkujte. Ušetříte si tím patlání pak po cestě.

Protože jsou vícedenní treky pro chlupáče náročnější a vydají ze sebe více energie, bereme s sebou energetické kapsičky. Oblíbili jsme si Loype Duck energy, které je baleno v praktických 100 g kapsičkách. Hodit se mohou i větší žvýkací pamlsky, protože jak je známo, žvýkání psa uklidňuje a tak se mohou hodit třeba před spaním. Pro doplnění potřebné energie doporučujeme vzít s sebou Mamut Pre-run

Zabalte si  obleček pro psa nebo pláštěnku (pro citlivější hafany ji bereme i na jednodenní výlety). Oblíbili jsme si pláštěnku Fjord. Je to něco jako goretexová bunda. Nepromokne, neprofoukne a když ji oblečete na mokrého psa, tak se nezapaří, ale krásně uschne. Další výhodou je, že bude chlupáč čistý. Pláštěnka ho ochrání i před bahnem. Zvláště u hodně chlupatých to oceníte. A ti krátkosrstí vám poděkují.

Botičky pro psí tlapky. Bereme je vždy s sebou, obzvlášť pokud jsou cesty po ostrých kamenech nebo šotolině. Za nás jsou nejlepší Protector booties, které jsou odolné a dostatečně chrání psí polštářky před odřením. 

Pokud budete nocovat někde v chatě, vezměte psovi ručník. Pro majitele obytných prostorů je to vstřícný krok, když svého hafana očistíte a osušíte. My bereme Haftěrku. Z chlupáče stoprocentně odstraní všechnu špínu. Navíc když je vedro, perfektně poslouží k ochlazení i během cesty.

Na vícedenním treku doporučujeme zachovat psovi alespoň nějaký režim, který zná z domova. Třeba krmení se snažíme dělat ve stejnou hodinu jako doma a ráno psa nakrmíme menší dávkou, zavodníme a jdeme na chvíli vyvenčit, jak je zvyklý. 

Teď to vypadá, že musíte sbalit druhý batoh pro psa, ale věřte, že za tu pohodu v přírodě to stojí. Tak šťastnou cestu!     

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe