Novinky

Žhavé novinky

Sportem ke zdraví

Konec roku se už blíží, vánoční hodování taky. Tak co místo předsevzetí, že od ledna začnete chodit do posilovny, více se hýbat nebo zdravě jíst, zkusit už teď postupně začít sportovat spolu se svým chlupáčem. My vám poradíme, jak na to.


Sport nemusí být nutné zlo

Že vás běh nikdy nebavil? Nemáte rádi, když se zapotíte? Však nebojte, nikdo neočekává, že hned po prvním vyběhnutí budete trhat světové rekordy. Ideální je začít pomalu, postupně, ale udržet si pravidelnost.

Myslete na to, že každý máme výchozí bod jinde. Pokud si chcete zlepšit kondičku, zkuste zapojit svižnější aktivitu ideálně 3x týdně, z toho alespoň 1x týdně delší než 1 hodinu. Určitě to nemusí být hned běh. Bohatě postačí, když začnete chodit. Nejprve totiž začneme s budováním vytrvalosti. Tohle samozřejmě platí pro obě části týmu. Pro člověka i psa. 

Pro většinu lidí je nejjednodušší začít se sportem na jaře, jelikož krásné počasí láká vyrazit ven. Ale nezapomínejte, že vy máte jednu velkou výhodu v podobě vašeho čtyřnožce. S ním musíte ven každý den, ať je pěkně nebo prší. Navíc je super, že na jaře už budeme mít oproti ostatním náskok. Ale nechceme vám nic nalhávat, zima má jednu velkou nevýhodu, tou jsou krátké dny. Jestli patříte mezi ty, kteří musí do práce nebo do školy, je možné, že v pracovní den se dostanete ven až za tmy. Ale i to se dá považovat za dobrodružství. Pořiďte si kvalitní čelovku a hurá do toho. Uvidíte, že se z toho časem stane skvělý zážitek pro vás oba. Navíc to je pro psa nová zkušenost, která se počítá.


Jak má zdravý pohyb vypadat

Pokud chcete zlepšit vytrvalost, je ideální souvislý pohyb o relativně nízké tepové frekvenci. Pokud si tepovou frekvenci nechcete měřit, , platí zde jednoduché pravidlo, že si zvládnete při takovém pohybu povídat. Zadýchaní jste tak, že zvládnete mluvit naprosto bez problémů. U většiny z nás je to nejprve svižná chůze, která se až postupem času změní v běh.

Jak to mají psi? I u nich platí stejně jako u lidí, že je nejlepší delší a relativně pomalá aktivita. Pro malá plemena stačí chůze, pro velké čtyřnožce je lepší vyšší rychlost, třeba pomalá jízda na kole nebo pozvolný běh.


Když už víme vše potřebné, je potřeba spojit náš trénink s tím psím.  Abyste u pohybu vydrželi, je potřeba myslet hlavně na sebe, protože většinu psů pohyb sám o sobě baví, o to víc, pokud budete něco podnikat společně.

Na první společné tréninky můžete brát psa klidně na volno. Ale to pouze v případě, že vás poslouchá. Jestli není bezpečné, mít ho bez vodítka, rovnou začnete s postrojem, odpruženým vodítkem a opaskem.

Jak bude trénink vypadat?

Nejprve se chlupáč vyvenčí a trochu rozehřeje. Zvláště, jestli vyrazíte po práci a on celý den doma spal. Sami se u toho také rozhýbete. Následuje samotný trénink. Zkuste jít plynule. Pokud to půjde, zařaďte sem tam i popoběhnutí. Chlupáč vám může pomáhat svým tahem. Po tréninku si nechte zase cca 10 minut na pomalejší chůzi a vyrazte domů. 

Pes vás brzdí a zdržuje? Teď je na čase k vašemu odhodlání do sportu přidat kapku výcviku. Psa je potřeba naučit, aby šel nebo běžel před vámi. Jednak se vám nemotá pod nohama a navíc vám svým tahem pomůže. 

Jak psa naučit, aby vás tahal? S každým to je trochu jiné. Někteří tahají sami o sobě. To budete mít skoro bez práce. Jestli nemáte úplného tahače, je potřeba dodržovat pár pravidel. Psovi označíme začátek tahu. Stačí říct třeba povel Go nebo Běž. Když se rozejde před vás, hlavně ho nezačněte chválit. Protože to vede k otáčení se na vás. Naopak chvíli vydržte mlčky jít nebo běžet a když vidíte, že by se mohl chlupáč zastavit a začít třeba čuchat, tak řekněte povel na zastavení. V tu chvíli je čas psa pochválit, nechat ho něco očuchat a vyrážíte na další úsek.

Jestli musíte psa při svém tréninku chválit a zastavovat, tak budete mít hlavní část rozkouskovanou. Dobrá zpráva je, že to ničemu nevadí. Časem se naučíte úseky prodlužovat. Důležité je být spolu s hafanem. Protože když vydržíte cca 3-4 týdny po sobě zařadit 3 tréninky týdně, uvidíte, že se to zlomí a budete se těšit. A když ne vy, tak pes se těšit rozhodně bude. Jeho nadšení je nakažlivé, takže se to přenese i na vás.


Uvidíte, že časem budete zařazovat větší poměr běhu a časem to přejde v canicross. Když vydržíte s pozvolným postupováním. Opravdu začnete pomalým tempem, půjde vše mnohem snáze. Navíc uvidíte, jak se do formy dostane i váš čtyřnožec.

Canicross je pro každého
 

Jestli si myslíte, že canicross není pro vás, tak se pletete. Canicross je fakt pro každého. Psa i člověka. Je to zdravý pohyb, který vás chytne. Důležité je začít postupně a pozvolna

Můžete zkusit vyrazit na společný trénink. Potkáte se s dalšími nadšenci a navíc trénink s dalšími psy je pro čtyřnožce hodně motivující. 

Navíc jsme jsme si už řekli, tak na jaře budete mít několika měsíční náskok. Tak teď jen vytáhnout diář a zapsat si svoje tréninky. To je nejlepší začátek, jak vydržet.


Tak na jaře na viděnou na závodech. Všechny canicrossové akce najdete v termínovce.





 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe