Novinky

Žhavé novinky

Proč pes netahá?

Canicross je o souhře člověka a psa. Pes pomáhá svým tahem k vyšší rychlosti. Navíc se řadě běžců tahem hezky srovná technika běhu. Jenže co s tím, když můj pes pořádně netahá?

Místo tahu pes začne skákat

Jedná se o případ, který vídáme opravdu hodně, nejčastěji u ovčáckých psů. Pes, místo toho, aby běžel rovně před vámi, se otáčí, skáče na vás nebo vedle vás nebo dokonce kouše vodítko. Tak takhle byste daleko nedoběhli. 

Pes to dělá, protože vůbec netuší, co po něm chcete. Takže si našel svůj způsob chování, který ho baví. V takovém případě je potřeba začít od úplných základů. Psovi nasadíme postroj, chytneme ho jednou rukou za obojek, druhou za konec postroje a odpočítáme. Tři, dva, jedna a go. Pes vybíhá a váš jediný úkol je mlčet a třeba po dvou krocích říct stůj a běh tak ukončit. Zastavit, psa pustit nebo přepnout z postroje na obojek a moc pochválit. Jestli ani dva tři kroky pes nezvládne, je potřeba si vzít na pomoc “figuranta” nebo dalšího běžce se psem, který vyběhne před vámi. Figurant bez psa bude na vašeho chlupáče volat a lákat ho na sebe
Pomocí tohoto jednoduchého cvičení psovi vysvětlíte, že když poběží dopředu na napnutém vodítku, je to správně. Také je potřeba dbát na důslednost. Tahá se mezi startovacím a ukončovacím povelem. To, že chlupáč táhne je pro něj radost, takže není potřeba na něj mluvit a chválit ho. 

Aby vám to šlo rychleji, mějte opravdu jeden postroj na canicross. Postroj, ve kterém chcete, aby pes tahal. Ten mu nandáte před během a hned po ukončení ho ze psa svléknete. Na vás je pak dodržování všech pravidel a odhadnutí vzdálenosti, kterou se pes ještě zvládne soustředit a běžet před vámi. Nedříve to budou  opravdu jen kroky a metry. V jednom okamžiku uvidíte, jak to chlupáčovi secvakne všechno dohromady.


Chvilku táhne jak blázen, ale pak začne čuchat 

Každý známe začátečnickou chybu všech běžců, přepálíme to hned na začátku a po 200 metrech nás už píchá v boku. Úplně stejné je to u psů, jen rozdíl je v tom, že chlupáčovi tento stav nevysvětlíte.

Pes vyběhne, naplno se do toho opře a má hroznou radost. Potom zvolní a často se začne rozhlížet, zastavovat, případně začuchávat. Čtyřnožci došla energie a nemá ji už do dalšího tahu. Jak to zlepšit je jednoduché, ale zase to bude na vás a vaší důslednosti. V hlavní roli bude pravidelnost. Naplánujte si tréninky alespoň 3x týdně, 4x bude ještě lepší. Na začátku trénink nezabere moc času. Stačí vám cca půl hodina. Chlupáče nejprve rozehřejete. K tomu vám postačí krátká procházka. Navíc se u toho i vyvenčí. To vám zabere 10 minut. Pak přijde na řadu samotný trénink. Trénovat budete krátké úseky, které víte, že váš pes zvládne táhnout na 100 %. Mezi jednotlivými úseky dáte psovi pauzu. I zde platí, že v tahu je pes na postroji a jakmile na váš povel zastaví, tak si ho přepnete na obojek. Uvidíte, že za 3 týdny se kondička zlepší a postupně zvládnete úseky prodlužovat.


Tahání chlupáče vůbec nebere

Pokud máte doma chlupáče, který nikdy netahal ani na vodítku, je možné, že takového psa nebude jednoduché roztahat. Stojí za zvážení, jestli se vám to chce učit, protože cesta bude dlouhá. Jiná varianta je brát s sebou chlupáče na výběhy na volno. Nebo ho nechat běhat vedle vás na prověšeném vodítku.

Čtyřnožce, kteří netahají, je potřeba motivovat ostatními běžci se psem. Takže společné tréninky jsou ideální volba. Mimo skupinu psovi postroj nedávejte. Obvykle se chlupáč chytne ostatních a zvládne se do postroje opřít.


Pozor na lidské zlozvyky, které psy nemají rádi

Pro správný tah je také důležité, jak psa odstartujete. Nejprve řeknete slovní povel - tři, dva, jedna a go. Pes se rozbíhá. Nyní přichází případný zádrhel. Na startu si psa držíte za přední a zadní část postroje. Jakmile vystartujete, tak psa nepouštíte, ale jen se chytnete zhruba v půlce vodítka. Tímto jednoduchým manévrem zabráníte prudkému škubnutí a můžete tak plynule vyběhnout. 

Hodně psů je na škubnutí vodítka velmi citlivých. Tomu ale můžeme zabránit správným odstartováním. Důležitou roli hraje i kvalita vodítka. Rozhodně je potřeba koukat po celoodpruženém, kdy je guma vetkaná přímo do vodítka. Další roli v tom hraje délka vodítka. Canicross se běhá s vodítkem o délce 2 m v nataženém stavu. Vodítko bez tahu má necelý metr a půl. Když se pes rozeběhne, mělo by plynule pružit. Nikdy nedojde k plnému napnutí, protože v tu chvíli by došlo k nárazu, kterému chceme zabránit.





 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe