Novinky
Žhavé novinky
Bsp
Skrýt menu

Na běžky se psem

Publikováno: 16. 3. 2023

České hory si v posledních dnech skoro neumí poradit s přívalem sněhu. Myslím, že to všechny nenechává úplně v klidu sedět v práci a rádi vymění canicross za skijöring.

Běžkování se psem, neboli skijöring, je stále více oblíbené. Jsme národ pejskařů a neradi svého psího přítele necháváme doma. Bohužel to pro nás, jako sportovce, má i negativní následky. To, že „ obyčejný pejskař“ svého parťáka vezme na běžky, často nedělá dobrou vizitku pro nás sportovce, kteří jezdíme hlavně kvůli tréninku.

Dali jsme pro vás dohromady seznam zatím dostupných informací z různých středisek, kam se psem můžeme a hlavně na co nezapomenout, když psa do stopy bereme.

Než se vrhneme na trasy, je nutné si zarýt do paměti několik pravidel, abyste si běžkování užili.

1. Nezapomenout na dobré vybavení.

Vše potřebné, tak aby Vás opravdu nic nepřekvapilo, najdete v článku 7 věcí, které nesmíte zapomenout doma, když vyrážíte se psem na hory. Kdo je připraven, není překvapen.

2. Ohleduplnost

Je dobré myslet na to, že ve stopě nejsme sami. Toto pravidlo platí se psem dvojnásob. S pejsky je ideální vyjet, ať už na cílený trénink nebo se jen tak projet, večer (nebo časně ráno), kdy už většina běžkařů sedí v teple u krbu. Pokud přece jen vyrazíte za plného provozu, je třeba hledat tratě se smíšeným provozem a dodržovat jistá pravidla. Jedním z nich je jezdit mimo běžkařskou stopu na klasiku. Mějte také na paměti, že se psem v zápřahu jedete mnohem větší rychlostí a případná srážka s běžkařem může být katastrofální jak pro vás, vašeho psa, tak i pro druhého běžkaře. Přestože využijete tratí, kde jízda se psem není zakázána, počítejte s tím, že i tak se můžete setkat s negativní reakcí. Obrňte se raději asertivitou a před konfliktem kopněte do vrtule. Nemá cenu si kazit radost ze společného výletu.

Z vlastní zkušenosti musím říci, že když jsem potkala běžkaře se psem, který si to valil z kopce, za víkendového hustého provozu, se psem na nataženém vodítku napříč celou stopou, měli jsme chuť mu vynadat taky.

Níže jsme vám vypsali tratě, na kterých je povolen pohyb psů. Pokud některé tratě nenajdete na našem seznamu, určitě se informujte u rolbaře, či předem v areálu nebo infocentru, zda na trať můžete. Většinou vám podají i informace o úpravách tratí.

3. U pasu lopatičku

Nikomu se nechce dalších 10km, než dojedete k autu, vozit v batohu sáček s exkrementem po svém psovi. Nejlepším pomocníkem je lopatička a odhození bobku daleko do lesa. Věřte nám, že nikdo nechce na své běžce nebo kalhotách vozit domu bobek po vašem pejskovi. Ani vám by se to nelíbilo.

4. Dbejte pravidel stopy

Z kopce byste měli mít přednost, ovšem to neznamená, že pofrčíte se psem z kopce 30km/h. Snadno se může stát, že nějaké dítě před Vámi spadne a malér je na světě.

Když zrovna stoupáte a někdo jede proti Vám, je dobré zastavit. Psa si k sobě přitáhnout a počkat, až rychlík přejede. Nikdy nevíte, jestli Vám pes v poslední chvíli neuhne do strany.

5. Trénink

Jak už jsme psali výše, vyrazit se psem na trénink je vhodnější večer. I tak na trati potkáte běžkaře, kteří si užívají volnějšího provozu. Na jízdu je dobré se vybavit kvalitní čelovkou a psa označit svítícím obojkem. Po jízdě nezapomeňte psa vychodit a přiměřeně ho obléci, aby mu zahřáté svaly hned nevychladly. To platí samozřejmě i pro Vás.

6. Nenechávejte psa běhat ve stopě na klasiku

Pokud to někdo nezná, tak to asi nepochopí. Je to pro klasiku opravdu nepříjemné. Jasně, že mají všichni špatně namazáno, ale i díry ve stopě po psích packách jsou pro ně nepříjemné.

7. Trasy, kam můžu se psem

Je potřeba vyhledávat trasy se smíšeným provozem a dbát doporučení areálů, cedulí a zákazů.

Jizerské hory:

Oficiální trasy pro smíšený provoz jsou Jizerská silnice mezi Jizerkou – Mořinou a Smědavou a potom z Bedřichova – Maliníku – Vládní silnice k přehradě Černá Nisa (úprava nahladko bez stopy) a potom Vysoký hřeben po zelené k Hašlerově chatě. Smíšeným provozem je myšlen i provoz chodců, přesto i zde se můžete setkat s negativními reakcemi lyžařů, to bohužel neovlivníme. Naopak pokud je pes nakrátko, uklízíte po něm a neporušuje významně úpravu, mimo hlavní špičku to pravděpodobně obhájíte i na ostatních trasách… Jediná lokalita, kde je pohyb psů ve stopě přímo zakázán, jsou hrabětické louky, tam si to majitelé pozemků výslovně nepřejí.“

Info od JIZERSKÁ, o.p.s.

Krkonoše:

Trasy pro běžkaře jsou přístupné i běžkařům se psy. Nikde není vysloveně zákaz, předpokládá se však ohleduplnost majitelů psů, aby nebyla stopa ničena případnými propady tlapek, když je stopa měkká. A samozřejmostí je, aby psi neohrožovali ostatní běžkaře. Je to na Vás. Pokud někde platí zákaz, musí to být uvedeno na tabulkách u tratí, nebo na webových stránkách areálů.“

Info od Regionální turistické informační centrum Krkonoše

Šumava:

Obecně je zakázán vstup se psem do udržované lyžařské stopy (pro skate i klasiku). Pokud je udržovaná trasa pevná a pes trasu neničí, technicky nevidím problém. Námitky mohou mít ostatní uživatelé tras, pokud by je pes ve stopě obtěžoval. Obce, které stopy udržují a strážci NPŠ lyžaře se psem ze stop vykazují. Tento trend nelze obecně tolerovat, ale pokud vyrazíte v čase, kdy potkáte minimum ostatních lyžařů, je to na Vás.“

Regionální rozvojová agentura Šumava,o.p.s.

 

 

 

Krušné hory – Klínky a západní Krušné Hory

Psům ve stopě se nijak nebráníme, ale možná potkáte nějaké nervózní běžkaře. Všechny naše tratě děláme rolbou jak na klasiku, tak i na bruslení. Zkuste vyrazit z Mračného vrchu po žluté a následně červené směrem na Klínskou bránu a Jelení hlavu. Je to cca 10 – 15 km hezké trasy. Kdykoliv se můžete obrátit a vrátit se zpět k autu.“

Info Sport areál Klíny, s.r.o.

Západní krušné hory dovolují jízdu se psem. Např. z Nových Hamrů směr Chaloupky je běžkování se psem dovoleno. Trasa kam je také možné se psem je u Božího daru (cca 5,5km), Ježískovy cesty, tam je přes den hustý provoz včetně pěších, večer by ale jízda na běžkách měla být v pohodě. Další trasy se dají jet okolo Perninku.“

Info ZápadoKrušnohorská magistrála

Česká Sibiř – areál Čertovo břemeno

Areál na svých stránkách prosí o to, aby běžkaři do tras se psem nejezdili. Bohužel jich toto nařízení moc nerespektuje. Trasy v této krajině nedoporučuji ani ze své zkušenosti. Úprava je úzká na skate. Trasy okolo Monínce si užijí hlavně ti, co jezdí klasiku. Pro skate není ideální a i bez psa jsem měla dost velký problém se běžkařům vyhýbat, kterých tam, i přes nepřízeň počasí, bylo plno.

8. Kde najít aktuální informace

https://www.kamzasnehem.cz/ – server, kam píšou běžkaři zprávy z trati

http://skimapa.cz/ – zde najdete stav upravenosti tratí pro většinu areálů

http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/ – lyžařské běžecké trasy západních Krušných hor

http://kbstopa.cz/ – informace z východu Krušných hor


 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe