Novinky
Žhavé novinky

Kužel jako výcviková pomůcka pro canicrossaře


Proč na něj při cvičení nedáme dopustit?

Společné cvičení s hafanem posiluje náš vztah. Pes má radost z aktivity a z odměn a my se zároveň učíme, jak reaguje na naše posunky a chování. Cvičíme jen tak pro radost, abychom si užili společnou chvíli. 

S kuželem můžeme cvičit třeba otočky, stranové povely pravá a levá, obíhání, díky kterému se stane pes obratnějším. I střídání tréninku s pomůckami a bez nich udělá výcvik zajímavější.

Tréninková pomůcka kužel 

S kuželem můžeme trénovat nespočet cviků. My máme nejraději ty dynamické, u kterých hafan běhá. Při tomto typu cviku totiž pracujeme na ovladatelnosti v pohybu. Mimo samotného výcviku navíc budujeme kondici a rozvíjíme motorikou našeho psa. 

Obíhání kužele

Obíhání kužele se hodí pro canicrossaře, agiliťáky a nezbytné je také pro obedience. Hodí se ale opravdu pro každého. Třeba jen tak na procházku, když chcete vylítat chlupáče, ale nechce se vám nikam daleko.

Jak s kuželem začít? 

Důležité je začít trénovat v klidném prostředí, ideálně doma. Připravíme si pamlsky a samozřejmě kužel, my používáme ten od Løype – kužel Seemee. Ten se navíc dá využít jako target (kužel je rozkládací a podstavec je kulatý target), ale o tom později. Ke kuželu se posadíme (nebo postavíme) tak, abychom ho od sebe měli cca 1 až dva metry. Pokračujeme tím, že psa navádíme okolo kužele s pamlskem v ruce. Když plynule chodí kolem kužele za pamlskem, přejdeme do fáze, že navádíme rukou bez pamlsku a ten pak dáváme z druhé ruky. 

Pozor ale, než se vám povede odstranit z ruky pamlsek, chvíli to trvá. Obvykle je potřeba tak 20-30x oběhnout kužel než se vám povede hafana navádět rukou bez pamlsku. 

Jakmile zvládá obcházet kužel bez pamlsku, zkuste posunek rukou zmenšit.  Třeba navádět jen jedním prstem a postupně jen ruku nastavit směrem ke kuželu. Už tohle všechno zvládáte? Pak přišel čas na povel. Povel tedy přidáváme, až když je pro psa jasné, co s kuželem vlastně chceme. 

Cvičíme obíhání na obě strany

Věděli jste, že díku kuželu můžete naučit povel pravá a levá? Nejprve se ale podíváme na to, jestli je váš pes pravák nebo levák? Pojďme si to vyzkoušet.

Vezměte hračku, položte ji před psa a pusťte ho. On si hračku vezme a otočí se na vás. Vyzkoušejte to třeba 10x a uvidíte, že se vícekrát otočil na jednu stranu. A přesně tuto stranu bude váš hafan preferovat i u obíhání kužele. Proto je důležité, abyste o tom věděli a když půjdete trénovat obíhání, strany střídejte. Ideálně na obě strany používejte jiné povely. Ze začátku můžete pomáhat při povelu naznačením rukou, ale časem si pes spojí slovo s danou stranou. Uvidíte, že mu to půjde možná i lépe než vám.

Proč s kuželem cvičit s pamlsky a je možné odměňovat hračkou?

Dynamické cviky, jako je obíhání kužele jsou skvělé v tom, že můžeme odměňovat i hrou. Hafan běží, otočí se kolem kužele a běží si k nám pro hračku. Bouřlivě se přetahujeme a užíváme si společné chvíle. 

S hračkou ale netrénujeme prvotní nácvik. Než pes opravdu pochopí, co po něm chceme, je potřeba vydržet u pamlsků. Při hře se totiž pes rozptyluje a je pro něj těžší se soustředit.

Kde dál využívat kužel u cvičení?

  • S kuželem rádi trénujeme couvání. U toho se chlupáč naučí krásně ovládat vědomě zadní nohy. Většina psů svoje zadní nohy vědomě nepoužívá a proto je pro ně couvání spíše těžkým cvikem. Ale když to společně zvládneme, benefity jsou obrovské.
  • Pokud máme doma více kuželů, můžeme psa učit slalom nebo obíhání dvou kuželů zároveň. Ideální pro skvělou motoriku psa.
  • Pomocí kuželu můžeme také psa rozehřát před větší aktivitou nebo ho naopak na aktivitu nabudit.

Nápaditosti se meze nekladou a budeme rádi, když se pochlubíte, jak kužel využíváte vy. 

 

 

Tip od Šimona na závěr

Udělejte si alespoň jednou týdně čas na společné cvičení. Nemusíte čtyřnožce hned připravovat na zkoušky. Stačí cvičit jednoduché cviky jako je obíhání kuželů nebo třeba přiřazení k noze. Společným cvičením se navzájem lépe poznáte a jsou to přesně ty okamžiky, které s vás dělají ještě lepší tým.

 

 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe