Milí pejskaři, vaše balíčky odesíláme každý pracovní den, kromě 27. 12. a 31. 12. Přejeme krásné svátky, dobře padnoucí postroj a hodně cukroví.

Novinky
Žhavé novinky
Bsp
Skrýt menu

Krátký nebo dlouhý postroj? Toť otázka!

Publikováno: 10. 8. 2023

Ohledně výběru postroje se vedou dlouhé diskuze. Všichni se ale shodneme, že nejdůležitější je, aby psovi správně sednul. My se teď podíváme na to, kdy je lepší postroj krátký, a kdy naopak volit postroj dlouhý.

Krátký postroj

Jedná se o postroj, který končí v půlce zad psa. I tak nedoporučujeme ledajaký krátký postroj. 
Vždy musí splňovat tyto body:

  1. Pod krkem má tvar do V - tedy není kulatý a pes se v něm neškrtí.
  2. Je polstrovaný. Kšírky pouze z provázků vážně nejsou psovi pohodlné.
  3. Končí na hrudníku, tedy boční popruhy jsou opřené o hrudní koš. 

Co opravdu nedoporučujeme pro žádného psa, je tzv. "postroj norského typu".

“Postroj norského typu” fakt nebrat. Jak je vidět na fotce, psovi vede postroj přes ramena a lopatky a tím mu brání v přirozeném pohybu.

 

My jsme si oblíbili postroj Line 5.0 nebo nastavovací postroje Rock a Ramble. Ty se hodí i pro štěňátka, která rostou, a tak jim postroje nějakou dobu vydrží.

Dlouhý postroj

Dlouhý postroj pro psa končí u kořene ocasu. Nikdy by neměl být delší. Když je delší, hrozí psovi zamotání se do postroje a následné poranění. V zásadě máme dva typy dlouhých postrojů.

  1. Freemotion je postroj speciálně vyvinutý na tah člověka, kola, koloběžky. Je uzpůsoben tomu, že vodítko jde směrem vzhůru.
  2. X-back postroj, který má na zádech kříž nutí psa do pravidelného pohybu. Pokud to psovi nevyhovuje, často před ním začne uhýbat zadkem do strany. Pes pak běhá šejdrem a máte zaděláno na jednostranné přetížení pohybového aparátu. 

V dlouhém postroji musí pes vždy tahat před člověkem. Jakmile neběží před vámi, povolí v tahu nebo se dokonce zařadí na vaši úroveň, postroj začne sklouzávat do strany a dřít.


Někteří psi mají tendenci běhat na levé, nebo na pravé straně cesty. Proto je potřeba psa sledovat a přizpůsobit se mu. Ať už běháte, chodíte nebo jezdíte, vždy se snažte být v jedné linii přesně za psem, abyste ho netahali do jedné nebo druhé strany.
Pokud vodítko vede dlouhou dobu šikmo, postroj psa přetáčí a není mu to pohodlné. Krátkosrsté psy může postoj navíc odřít.

Pro koho je vhodný dlouhý postroj?

Dlouhý postroj dáváme psům, kteří táhnou a vydrží být po dobu aktivity v tahu. Takže na kolo, koloběžku a lyže se psem a samozřejmě na canicross. 

Když máme psa extra tahouna, může mít dlouhý postroj klidně na výlet. Bude to pro něj pohodlnější.


Pro koho je vhodný krátký postroj?

Pro psy, kteří netahají naplno a nevydrží v systematickém tahu, můžete použít krátký postroj i na kolo, koloběžku, lyže a canicross.

Pro psy, kteří se učí pořádně tahat v dlouhém postroji, doporučujeme používat krátké postroj na aktivity, kde souvislý tah neřešíme. Odlišujeme tím, že vyrážíme na výlet a je nám jedno, že se hafan začuchá nebo se po cestě vyčůrá. 

Krátký postroj také využíváme pro překážkové závody u psů, kteří nereagují 100% na slovní povely. Na překážkách a členité trati je někdy potřeba psa zbrzdit nebo naopak zatočit a s dlouhým postrojem to tak lehce nejde.


Velikost psa a výběr postroje

U malých psů jde od dlouhých postrojů vodítko hodně vzhůru. Postroj to na psech často “přetáčí”. To je důvod, proč jim nedoporučujeme postroje typu X-back, ale Freemotion. Jeho hlavní výhodou je, že jako jediný dlouhý postroj malé psy nenadzvedává a netlačí jim na hrudník.

Také u malých psů stojí za zhodnocení, s jakou energií tahají. Pokud nejsou “srdcaři” celou dobu v tahu, je lepší zvolit krátký postroj před dlouhým.

Tříbodový postroj Rock Long

Postroj, který nezapadá ani mezi krátké, ani mezi dlouhé. Novinka, se kterou přišel na jaře Non-stop dogwear. 

Na rovinu, byli jsme k tomu dost skeptičtí. Na první pohled vypadá jako neprůstřelná vesta. Jenže Rock Long nás překvapil. Když je potřeba psa přenést nebo jistit na horských túrách, tak to fakt funguje. Navíc to psům nevadí. Váha se rozloží do celého hrudníku a postroj psa netlačí.

Postroj jsme testovali na výletě v Rakousku a za nás prošel na jedničku.

 

Na překážkových závodech se do toho pes v tahu může opřít podobně jak v dlouhém postroji a navíc je dokonale ovladatelný.

Citliví psi se z tohoto postroje nevysvléknou. Je proto vhodný i pro využití u psů, kteří v některých situacích zpanikaří a chtějí utéct.

Prodyšný materiál se hodí na celodenní nošení. Měli jsme strach, jestli se krátkosrstí psi postrojem neodřou. Ale i tyto obavy zmizely po týdnu nošení na túrách v Alpách. 

No a otestovali jsme i možnost tahu třeba v canicrossu. I tady postroj obstál. Evropský saňový pes v plném tahu a ani náznak zakašlání, že by ho to škrtilo.

Vždy tedy zvažte, jaká aktivita vás čeká, a podle toho vybírejte postroj. Myslete na to, že pes neví, co zrovna plánujete a neumí si vybrat sám. Ať už sáhnete po krátkém nebo dlouhém postroji, je potřeba, aby hafanovi správně sednul, a pak už můžete vyrazit za společným dobrodružstvím.
 


 


 


 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe