Novinky

Žhavé novinky

Jak vám řetěz pomůže naučit psa tahat?

Canicross u profíků vypadá krásně. A jednoduše. Jak to tedy naučíte toho vašeho čtyřnožce, který nikdy netahal? Pomůže vám s tím tahání řetězů. Jak na to?

Jako první věc byste měli psovi vysvětlit rovnici Mám postroj = Tahám. Neočuchávám, nehraju si s ostatními, nehoním srnky, nevenčím se.


Toho docílíte tak, že postroj budete psovi navlékat jen, když budete chtít, aby tahal. Nedávejte mu ho tedy jen tak na procházku, dávejte mu ho na „práci“, aby si nevytvořili hned zpočátku špatné návyky. Nemá moc smysl táhnout cestou na trénink psa na postroji a přitom ho okřikovat, ať netahá. Zní to logicky, ale ne vždy to člověku v daném okamžiku dojde.

Proč zkusit řetězy?

  • Vytváří stálou zátěž
  • Na rozdíl od pneumatik a jiných pomůcek, neposkakují a je menší šance, že se zaseknou o terénní nerovnosti
  • Tahání řetězů je ideální silový trénink

Řetěz vytvoří stálou váhu. Na rozdíl od vás nikdy nezrychlí a nikdy prudce nezabrzdí. Pro psa tak v začátku vytvoří ideální podmínky pro učení se novým věcem a vám dá volné ruce.


Jak na to prakticky?

Psovi na postroj připněte pružné vodítko (s amortizérem) a na jeho konec řetěz. Praktičtější je mít několik kratších řetězů okolo 1 kg, které můžete přidávat nebo ubírat podle potřeby. Vy se pomocí dalšího, ještě delšího vodítka také připněte za psa. Je to ale jen pojistka, která vám psa udrží pod kontrolou. U dobře ovladatelných psů to ani není zapotřebí a můžete za nimi jít nebo běžet jen tak na volno.

Jakou zvolit hmotnost řetězu?

Řiďte se selským rozumem, hmotností psa a cílem tréninku. Obecně platí, že třetina až polovina hmotnosti psa je přibližná váha řetězů. Ovšem pro silový trénink u zkušenějších psů. Sedmina až třetina hmotnosti psa je váha pro začátečníky, kteří se tahat teprve učí

Na začátku je vaším cílem naučit psa v postroji pracovat. Vysvětlit mu, že se v postroji nevenčí, neočuchává a nehraje si s ostatními. Proto nemá smysl to v začátku se zátěží přehnat. Jak se bude váš parťák zlepšovat, budete řetěz používat stále více jako závaží pro silový trénink a hmotnost řetězu tak postupně poroste.


Nepropadejte panice

Tak teda ten řetěz táhnu. Divně to cinká. Ohlížím se. Chválí mě, když táhnu dopředu a řiká ne, když se ohlížím. A hele srnka v lese. Mizí na levoboku, musím zastavit, abych ji neztratil z očí. Jéé a hele, tamhle běží sousedovic pes. Jdu na pokec.

Jestli váš pes vypadá nějak takhle, je to úplně normální. Hlavně nepropadejte panice a buďte trpěliví. Málokterý mladý pes má v sobě takovou dávku nadšení a koncentrace, že se nenechá ničím rozptýlit. Zapřahání je ostatně výcvik a než to psa naučíte, připravte se na nezdary. 

Klidně počítejte raději s tím, že první rok to prostě nebude stoprocentní. Pes vám možná zahne do lesa, možná si bude chtít hrát s ostatními, možná si špatně rozloží síly a zastaví se ještě před koncem tréninku. Pamatujte, že vy jste ti moudřejší z týmu a netlačte na pilu. Postupujte pomalu, systematicky a věřte, že se to dříve či později zlomí. Většina psů začne být spolehlivých kolem druhého až třetího roku věku a rozdíl mezi začátečníkem a zkušeným psem je někdy obrovský. Máte se tedy na co těšit a nemusíte spěchat. Počítá se, jestli vás trénink posune dál, a ne to, jak rychle ho zvládnete.

Jak často a kolik?

  • Používejte v začátcích řetězy o hmotnosti 1/7–1/3 váhy psa
  • Trénujte pravidelně (1–2× týdně)
  • Ze začátku krátké úseky (100–500 metrů)
  • Buďte trpěliví (alespoň první rok)
  • Trénink se řetězy můžete zkusit na některém společném tréninku

Jak dál?

Jestli už na svém psovi vidíte, že pochopil, co po něm chcete, je dobré do tréninku zařadit tréninky s ostatními psy. Ten váš se tak naučí startovat, předbíhat a všechno ostatní, co bude potřebovat ve svém prvním závodě. Nesnažte se nic uspěchat, někteří psi pochopí hned, co po nich chcete, některým to trvá déle

Důležité je být trpělivý, na psa zbytečně netlačit, netrestat a dělat vše pro to, aby ho trénink bavil. A vás také, tak držíme palce! 
 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe