Jak pečovat v létě o psí tlapky
Publikováno: 10. 7. 2023
Horký chodník a rozpálený asfalt.
I když je venku relativně příjemně, cesta může být pěkně rozpálená. My si toho nevšimneme, protože chodíme v botách. Ale pro našeho čtyřnožce to může být dost nepříjemné. Nebo o tom ani neví, ale už mu to packy „načne“. Naruší to rohovou vrstvu na tlapkách a pak stačí málo, aby došlo ke zranění při sportovní aktivitě. V tomto případě jsou na to citlivější aktivní psi, kteří při běhání hodně mění směr a prudce brzdí.
Zranění bývá v tomto případně stržená kůže nebo puchýř na tlapce. Hojení je krátké, ale i tak to znamená pro čtyřnožce několikadenní omezení v pohybu.
Jistě víte, jestli váš chlupáč na poranění tlapek trpí nebo ne. Podle toho odhadnete, při jaké teplotě je dobré již protector botičky nasadit. Protector botičky jsou dostatečně odolné. Jsou podobné pracovním rukavicím. Mimo to, že je jen tak něčím neproříznete, tak izolují tlapku od povrchu a ochrání před popálením.
Botičky se nebojte pořádně utáhnout, aby je pes neztratil.
Ostrý povrch a jak ho přejít
Vyrážíte na hory nebo k moři, ale čeká vás kamenitá pláž? Kameny, po kterých se pohybujete mají ostré hrany? Tak rozhodně psovi nasaďte preventivně botičky. Pro psy záchranáře je běžné, že se jim na sutiny dávají botičky. Opět je potřeba podotknout, že záleží, jak má váš pes citlivé tlapky a také jaký má styl pohybu. Zbrklí, divocí jedinci, kteří na sebe nedávají pozor mají větší riziko zranění, proto je lepší myslet na prevenci.
Na ostré povrchy se nám nejvíce osvědčili protector botičky. Jednak hodně vydrží a navíc není vůbec snadné je proříznout.
V Chorvatsku můžete v moři narazit na ježky. Zapíchnutí jejich trnů do tlapek se špatně hojí. Proto jestli víte, že se v oblasti, kde jste nachází, raději dávejte i do vody protector botičky preventivně.
Jestli botičky nechcete chlupáčovi dávat preventivně, mějte je rozhodně v batohu. Nikdy nevíte, co se může stát.
Ošoupané tlapky
Vrátili jste se z výletu a váš pes kulhá. Než vyrazíte na veterinu, koukněte zespodu na tlapky. Nejednou se nám stalo, že pes měl na tlapkách ošoupaná kolečka, která ho pak při chůzi bolí. Stačí jeden až dva dny odpočinku, nebo nasazení botiček a vše je v pořádku.
Na ošoupané tlapky trpí více psi, kteří hodně tahají a když se do toho přidá teplo a navíc třeba kameny nebo asfalt, může se to stát než řeknete švec. Při souvislé chůzi si to pes neuvědomí. Pak stačí, aby si na chvíli lehl a když budete chtít pokračovat, začne hafan kulhat. Pro chlupáče je pak příjemnější pohyb po měkké trávě, kterou se snaží vyhledávat.
V tomto případě stačí na tlapku nasadit botičku a výlet v klidu dojít.
My používáme na ošoupané tlapky botičky zimní. Jsou lehčí, ale nejsou na dlouhé túry. Pes je po čase roztrhá. Zimní botičky jsou i součástí naší oblíbené Løype psí lékárničky.
Utržený drápek
Před tím, než vyrazíte na dovolenou, koukněte svému hafanovi na tlapky a pokud má delší drápy, zastřihněte je. Obvykle si je psi už od zimy obrousili. Ale jestli chodíte na procházky hlavně po loukách, může je mít delší. Zkrácením předejdete většině problémům.
Na jaře se nám také osvědčila kůra podávání lososového nebo rybího oleje. Drápy jsou pak pevnější, méně se třepí. No a náš čtyřnožec je navíc krásně lesklý. Jestli se chystáte vyrazit na hory, klidně můžete do večeře začít nějaký z olejů podávat. Změny jsou vidět překvapivě rychle.
Když už ke zranění dojde, mějte po ruce botičku. Stačí lehká zimní. Na tlapku dáte botu a výlet můžete dojít. Ideální je drápek očistit, vydesinfikovat a sledovat. Kdyby tlapka natekla, byla horká a nebo se vám cokoliv nezdálo, raději vyražte na veterinu. Je lepší zasáhnout dříve, než se zánět začne z nohy šířit dál.