Hrajeme si se psem: Přetahování
Hraní je pro psa odměna a zábava! Zároveň vám umí s chlupatcem vybudovat vztah a zvládne ho unavit. Řeč bude hlavně o přetahování a aby to splnilo účel, má pár svých pravidel (které nic neubírají na zábavě, fakt!). Navíc pro vás máme tipy na ty nej West Paw přetahovací hračky!
Hraní je další super věc, jak rozvíjet psa a taky jak rozvíjet i váš společný vztah a motivaci. Může to být i bezva odměna po tahacím tréninku. Jen to chce dodržet pár pravidel a psovi se u hry opravdu věnovat.
Jak psa na hračku naučit?
Jestli máte doma hračkofila, máte to jednoduché, ale nějací chlupatci dávají přednost třeba jídlu. I to jde ale naučit, nebojte. Jako první musíte psa hračkou zaujmout, mávat s ní a celkově být nadšení – hra by měla vycházet od vás. A taky vám může pomoc, když zjistíte, jaké hračky má pes nejraději – že by gumové, plyšové nebo pískací?
Přetahování není věda, ale:
- Proč vám tady vlastně radíme se přetahovat? Proč nestačí dát psovi hračku a nebo mu ji prostě hodit? To má taky své výhody a o nich si někdy povíme. U přetahování jste ale se psem v kontaktu, a to je príma!
- Nezapomeňte být nadšení, klidně juchejte, chvalte, prostě ukažte psovi, že je to super.
- Nechte psa vyhrát! Kdybyste mu ji vždycky vzali, rychle ztratí motivaci.
- Když mu ji ale chcete nebo potřebujete vzít, můžete to zkusit přes jídlo a postupně chlupatce naučit i povel na pouštění hračky – dej, pusť, cokoliv.
- Pokud pes hračku nepouští, vemte si na pomoc nějakou extra odměnu (párek, sýr, sušené maso). Když drží, dejte mu odměnu přímo pod čumák a věřte, že pustí hned.
- Nebo řešíte naopak, že pes nechce držet? Mávněte před ním hračkou a začněte od něj utíkat s hračkou v ruce a při zemi, aby se k ní pes mohl dostat. Pes se rozběhne za vámi a časem se do hračky bude chtít zakousnout. Nebojte se do psa trošku plácnout, a pokud pustí, zase se rozběhněte. Pes se naučí držet pevněji.
Bacha, zahajujeme hru!
Jak už jsme psali, hra musí vycházet od vás. Nadšením i doslova. Psa zkuste hračkou překvapit, z ničeho nic mu ji ukažte a buďte nadšení, to by chlupatce mělo krásně motivovat.
Jak pracovat s motivací?
Někdo s tím nemá problém, někdo občas. Co se ale vyplatí dělat vždy, je nemít hračky doma jen tak pohozené (minimálně ty přetahovací ne). Když k nim pes nebude mít přístup sám, o to bude radši, když mu hračku nabídnete vy.
A máte pocit, že když psovi hračku necháte, kouše si ji a ztratí zájem? Začněte hned utíkat směrem od psa. To funguje opravdu parádně. Pes se časem sám naučí, že je větší legrace se s vámi tahat a honit vás, než s hračkou utíkat. A o to přece jde. Když tohle pochopí, už vám bude nosit všechno.
Klacky ne, raději West Paw!
Klacek není hračka. Je sice super, že vždy někde nějaký najdete, ale je to celkem nebezpečné. Takový klacek v kombinaci s nadšeným psem může způsobit návštěvu veteriny raz dva. Třeba naši dva ohaři si takhle nešťastně klackem propíchli krk zevnitř (dobře to dopadlo, ale zažít už to nepotřebujeme.) Ano, čtete správně dva – u prvního jsme si mysleli, že to byla smutná náhoda.
A tak dejte přednost hračkám. Naši psi zbožňují ty od West Paw a my taky:
- jsou odolné, některé tak moc, že na nich nejsou vidět ani otisky zubů
- vydrží věky věků
- jdou dát do myčky
- skáčou a plavou
- a ty plyšové psi prostě milujou