Domácí cvičení pro canicrossaře
Publikováno: 1. 11. 2023
Co dělat doma, když se vám zrovna nechce na trénink nebo máte tréninkovou pauzu? Máme pro vás hned několik tipů na cviky i triky.
Canicross není jen o tréninku běhu a tahání. Je to sport se vším všudy, kde je potřeba procvičovat obratnost, poslušnost a rozhodně je dobré zaměřit se i na posílení středu těla psa. Taky je to aktivita, kde se psem tvoříte tým. V tomhle všem vám domácí cvičení pomůže.
Střídejte během roku aktivitu a odpočinek
Canicrossovou sezónu je dobré rozdělit na aktivní a odpočinkovou. Z 12 měsíců je asi tak 2 měsíce ideální trávit přípravou na závody, pak je období 7 měsíců, kdy se trénuje a závodí. A zbylé 3 měsíce by měla proběhnout pauza, kdy se psem netrénujeme canicross a další sporty v zápřahu. Podobně by to mělo být ve všech psích sportech. Pauza od hlavní činnosti pomůže psovi odpočinout si a pak pokračovat s větší chutí. Protože jediná motivace psa je čistá radost z aktivity. Nemá motivaci jako my lidi, nepotřebuje vyhrát nebo zhubnout do plavek.
A co dělat během těch 3 měsíců? Chodíme více na procházky a výlety, plaveme, relaxujeme a taky cvičíme doma.
Domácí cvičení – triky se psem
Triky jsou takové ty blbinky, co předvádí pudlíci v cirkuse. A proč by je měl cvičit psí atlet? Řada z triků pomůže, aby si pes uvědomil své tělo – naučí se pracovat vědomě s tlapkama a plynule se otáčet nalevo i na pravo (věděli jste, že psi jsou stejně jako lidé praváci nebo leváci?). Mimo to cvičení se psem nás učí, jak chlupatec reaguje a lépe ho pak pochopíme. No a psovi pravidelné cvičení zlepší chuť s vámi spolupracovat.
a) Triky na uvědomění si nohou
Není nic horšího, než když si pes ublíží sám, protože netuší, co jeho tělo (ne)dokáže. Majitelé velkých psů, zvláště těch, kteří rychleji běhají, než přemýšlí, nám jistě dají za pravdu.
- TARGET – Na uvědomění si vlastního těla je skvělé naučit psa používat nohy. Začneme s trikem, kdy pes dává jednu nebo klidně rovnou dvě přední nohy na target (takový malý stoleček, bedýnka). Učit to můžeme několika způsoby, buď naváděním, nebo tzv. shapingem, kdy pes sám přijde na to, co po něm vlastně chceme. Každopádně moc pěkně to popisují naši kamarádi z Løype v jejich článku: Jak na shaping a luring a co je to target.
- ZADNÍ NOHY – Když pes umí dát na target přední nohy, je dobré vyzkoušet i zadní. To bývá mnohem složitější. Pak můžeme vyzkoušet přední nohy na jeden target a zadní na druhý.
- TOČENÍ SE NA MÍSTĚ – Pes stojí předníma nohama na targetu a je k nám čelem. My popojdeme okolo targetu o jednu čtvrtinu – pes by se měl otočit opět přímo proti nám. Takhle pak postupně přecházíme dokola a pes se točí taky dokola – předníma je skoro na místě a hýbe zadníma. Je to super na rozvoj motoriky!
- 4 NOHY DO BEDNIČKY – Celý postup je opět moc pěkně zpracovaný na Løype v článku Učíme nový trik: 4 nohy do bedničky. Pes nejprve leze do relativně velké a nízké krabice. Když pochopí princip, začneme používat menší a menší krabici. Pes musí začít přemýšlet, jak se tam vlastně porovnat.
b) Triky, které využijeme v canicrossu
- ZA PATY – V canicrossu v pokročilejší fázi potřebujeme, aby pes běhal z kopce za námi. To se učí na povel “za paty”. Začátek cvičení je doma, kdy psa učíme, aby čumákem strkal do plácačky. Celý postup pro vám máme rozepsaný v článku: Jak na seběhy kopců se psem.
- STRANOVÉ POVELY – I tohle se dá učit doma, ale to zase až někdy příště. Jak je cvičit venku máte v tomto článku.
- OTOČKY NA ROZEHŘÁTÍ – Ideální jsou plynulé otočky na obě strany. Nejsnazší je cvičit je s pamlskem. Psa navádíme, aby se otočil kolem své osy – když se to povede, slovně ho pochválíme a dáme pamlsek. Až když se pes točí sám na navádění, ovšem bez pamlsku v ruce, přidáváme slovní povel. Doporučujeme mít dva povely – zvlášť na točení doleva a doprava. Pes by se neměl točit moc zbrkle, ale pěkně plynule, u toho se nejlépe rozehřeje.
- SLALOM MEZI NOHAMA – Psa pamlskem navádíme mezi našima nohama. Každý krok pes jde na jednu a druhou stranu. Opět super cvik na rozehřátí. Stejně jako v předchozím cvičení nejprve vše probíhá mlčky a navádáme pamlskem, postupně navádíme bez pamlsku a až když to pes zvládá, přidáváme povel.
Domácí cvičení – balančky
Tohle je nejlepší možné cvičení pro všechny psí sporťáky. Ideální je se mu věnovat celoročně, pravidelně, vždy tak 2x týdně po cca 10 minutách. Ale známe se. Ne vždy je čas a chuť. Takže v zimě balančky rozhodně zařaďte. Jak na to jsme pro vás natočili s Katkou Plačkovou z Physio dog academy.