Novinky
Žhavé novinky

Cvičení pro canicrossaře na procházku

Canicross není jen o běhání. V tahu pes nemůže trénovat každý den, protože by ztratil svou výbušnost. Část tréninku psa proto probíhá při běžném venčení.

Na procházku se psem chodíme několikrát denně. Často to je jen vyvenčit a zpátky domů. Ale když už se psem tu chvíli venku trávíme, tak je fajn využít to k tréninku a budování společného vztahu.

Trénink startů a zrychlení

Pes sám od sebe neběží nejrychlejším tempem. Nejrychleji běží za něčím, ať už je to hračka, jídlo nebo pamlsky. Ideální je právě hračka, ale pokud hra psa nebaví a ještě se vám ho nepodařilo rozehrát, můžete ho motivovat i na mističku s pamlsky.


Na procházku si s sebou tedy vezmeme hračku nebo misku a pamlsky. Nejprve psa pořádně vychodíme a rozehřejeme. Protože rozcvičený pes je základ. O to víc, pokud jdeme trénovat rychlé úseky. Najdeme si vhodné místo, kde budeme trénovat. Ideální je rovná měkká cesta nebo louka (tam ale pozor na díry a nerovnosti). 

 

Trénink spočívá v tom, že psa “nabudíme” na odměnu - tedy hračku nebo mu ukážeme misku s pamlskem. Položíme odměnu a odvedeme psa cca 10 - 30 m od ní. Pes kouká směrem k odměně, my ho držíme za obojek, případně pod bříškem, aby se nepřetáčel a byl rovně. Odpočítáme start (tři, dva, jedna, go) a pouštíme. Pes běží k odměně

 

Toto je ideální způsob tréninku startů a zrychlení. Psa tím krásně přivykneme na odpočítávání a za odměnou se snaží běžet co nejrychleji. Jen pozor na množství opakování. Vždy byste měli skončit dříve, než pes v pokusu zpomalí nebo ho to přestane bavit.


Různý povrch a překážky

Pro nás banalita, ale psa to může pěkně potrápit. Pozor na různé povrhy a překážky. Na závodech pravidelně vídáme, že pes neumí přeběhnout po nějakém povrchu, přejít mostek nebo se bojí nafukovací brány. Samozřejmě nemůžete všechny povrchy a nástrahy natrénovat, ale zkoušejte na procházkách vyhledávat nová místa, terény. Uvidíte, že i taková drobná změna během venčení chlupáčovi pomůže.

 

Také zkoušejte společně popoběhnout nebo jít svižnou chůzí a překonávat různé překážky, na které během venčení narazíte. Pes se díky tomu naučí přizpůsobit se různým povrchům a pozná, co se stane, když šlápne na klacek anebo že pohyb po listí vydává jiný zvuk. Dobré je sem tam proběhnout i bahnem nebo louží. Pravidelným tréninkem na různých površích minimalizujete případné zranění. Pes si zvykne, že bahno klouže, klacíky se mohou stočit a naučí se číst povrch. Podle toho i upraví svůj pohyb

 

Navíc přeskakování a přelézání popadaných stromů nebo podlézání nízkých větví se vám hodí i pro trénink na překážkové závody.


Stranové povely

Naučit psa na povel zatáčet se hodí. Ušetříte cenné vteřiny tím, že se s chlupáčem nebudete přetahovat, na jakou stranu se poběží. Navíc psi obecně rádi vědí, kam se běží. Milují úzké cesty, kdy nemusí řešit, jestli poběží po levé nebo pravé straně. A když se mění směr, tedy přijde zatáčka, obvykle zrychlí, když vědí, kam mají běžet.

 

Na procházkách proto trénujeme tři povely: levá, pravá a rovně. My používáme povely džíí (pravá), hooo (levá) a běž (rovně). Ale vy můžete zvolit jakákoliv slova, která se vám budou dobře vyslovovat

Trénink je zpočátku nejlepší na křižovatce tvaru T a začít s levou a pravou. Jakmile pes zvládá levou a pravou, přejděte na klasickou křižovatku do + a můžete zařadit i povel rovně

Trénovat to můžete na krátkém postroji klidně v chůzi. Sledujte, jak váš pes na povely reaguje. Některá plemena, hlavně border kolie, australští ovčáci reagují velmi rychle, proto povel říkáte až těsně před zatáčkou. Jiným to trvá, takže musíte začít dříve a klidně ho 2-3x zopakovat.

 

Jestli se rozhodnete se psem zkusit kolo, koloběžku nebo běžky, rozhodně stranové povely oceníte. 

Společné chvíle s chlupáčem jsou vždycky skvělé, ale když je máme pestré a zkoušíme různé nové věci, je to ještě o chlup lepší.


 




 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe