Novinky
Žhavé novinky

Balanční pomůcky pro psy: Jak na to?

Trénink a regenerace v jednom? To jsou balanční pomůcky! Pes si díky balancování posílí jinou skupinu svalů než normálně, zároveň se ale balančky dají použít jako součást rehabilitace. A nebo vám jen a pouze zabaví a unaví psa, a to se taky může hodit.

Balanční pomůcky jsou super pro rovnoměrné nasvalení těla, ale i k rozvíjení motoriky a v neposlední řadě taky vedou k vzájemnému porozumění s vaším čtyřnožcem. Tak si pojďme říct, jak na to. Ale nezapomeňte, pokud má váš pes nějaký zdravotní problém, tak než začnete cvičit, poraďte se s veterinářem nebo fyzioterapeutem.

Proč začít balanční cvičením?

Díky balancování zlepšíte motoriku a posílíte u psa hluboký stabilizační systém – to jsou svaly, které nevidíme, ale o to jsou důležitější. Také vede k celkovému rozvoji psa, aby se naučil opět něco nového. No a skvělý důvod je i to, že tohle cvičení vám unaví a zabaví psa, když se vám zrovna nechce jít ven.

Co znamená cvičit na balančních pomůckách? 

Cvičí se na nafukovacích čočkách různých velikostí i tvarů, ale celá lekce nemůže být jen o balancování –  je potřeba to prokládat dalšími aktivitami jako třeba hrou, hlavolamem, přetahováním a tak dále. Pro psa to je totiž náročné fyzicky i psychicky, takže pauzy potřebuje. Jen si to zkuste sami na takové balanční podložce stát třeba při čištění zubů a uvidíte, že to nejde hned levou zadní. 🙂

Jak cvičení probíhá? 

  1. Jako první psa musíme rozehřát – třeba přetahováním se o hračku.
  2. Potom v rámci rozcvičování zkuste pár triků nebo povelů – slalom mezi nohama, otočky, sedni, lehni, prostě cokoliv.
  3. Začneme jednoduchým cvikem na balančce, který pes opravdu umí.
  4. Proložíme to hrou, hlavolamem a tak podobně.
  5. Pokračujeme balancováním zas o úroveň těžším nebo zkoušíme různé varianty dalších cviků.
  6. Vše ale po několika opakováních prokládáme opět hlavolamem nebo čichací dečkou.
  7. Na závěr psa protáhneme – ale ne hned, abychom předešli bolesti svalů, ideální je asi tak 5 minut po skončení cvičení.
  8. Celé tohle by nemělo trvat déle než 30 minut, ale pokud budete teprve začínat nebo máte mladého psa, začněte opravdu jen na pár minutách a pár pokusech.

Co vše je potřeba?

  • Balanční pomůcky – ideálně více tvarů a velikostí.
  • Oblíbená hračka na přetahování.
  • Hlavolam (nebo čichací dečka) naopak na zklidnění mezi cvičeními.
  • Velká hromada pamlsků – nejlepší jsou malé a nemastné, takže sušené maso nebo granule.
  • Teplé místo, aby pes neprochladl a klidné, aby se mohl soustředit jen na vás a nic ho nerušilo.
  • Pes.🙂

Rady začátečníkům

První krok vlastně už máte za sebou – a to je si o tom něco přečíst nebo se třeba kouknout na video, abyste tušili, jak na to.

Ze začátku psovi čočku třeba jen ukažte a odměňujte ho u toho, aby pochopil, že je to dobrá věc a aby si zvykl.

Určitě psa netlačte do něčeho, co mu nejde nebo dělat nechce.

Pro koho balančky nejsou?

Psali jsme, že balanční cvičení je i super regenerace pro psí sportovce, to ano. Ale pokud má váš pes předepsaný klidový režim, cvičení na chvilku vynechte. 

Stejně tak se balanční cvičení nehodí pro ty pejsky, kteří kulhají a nevíme proč, pro pejsky s poruchou rovnovážného ústrojí (projevuje se také kulháním, ale i vrávoráním nebo zvracením), pro ty s instabilní páteří, což je porucha aktivity hlubokého stabilizačního systému. To se tedy většinou řeší právě cvičením, ale pod dohledem fyzioterapeuta nebo veterináře.
A teď co a jak vybrat?

Balanční kostička je super pro mírně pokročilé až pokročilé pejsky, je dostatečně velká na všechny 4 nohy a z každé strany má trochu jiný povrch, abyste mohli vyzkoušet, co psovi víc sedí. Hodí se rovněž pro psa začátečníka, který se bude s balančními pomůckami teprve seznamovat. Kostička je nízká, a tak neděsí čtyřnožce třeba jako paenut, zvykne si na její povrch a na to, jak se balanční pomůcka chová.

Malinké čočky jsou ideální pro malé pejsky a nebo i pro ty větší a pokročilejší, kdy po nich chcete, aby dali každou packu na každou čočku zvlášť.

Pak tu máme donut, ten se vyloženě hodí pro pokročilejší cvičence, kteří už mají stabilitu lepší. Zkoušeli jsme ale na donutu cvičit i se štěnětem a to bylo moc fajn, protože se na něj vešlo celé, mohlo se tam válet a vlastně si na ni zvyklo od mala. 

Jak cvičit? 

Pomalu a postupně, vždy končit v nejlepším a dělat pauzy – vlastně tak, jako když psa učíte cokoliv nového, však to znáte.

Nejprve chtěje po psovi, aby na podložku dal přední packy, pak až to bude 100% umět, přidejte i zadní, pak můžete přidat i otočky a celkově si to ztěžovat. 

Na podložku navádějte čtyřnožce pomocí pamlsků a odměňujte ho ihned, jak na podložku vleze. Abyste ho tam udrželi, krmte dál. To je vlastně ten základní princip. Postupem času se na podložce pes udrží třeba i pár vteřin sám, pak ho ale hned odměňte.

Nezapomeňte být pozitivní a čtyřnožce chválit.

A na závěr se můžete mrknout na video, kde je v první části teorie, kterou jste si teď přečetli, ale od zhruba 7. minuty a 30. vteřiny je tam pro vás ukázka cvičení.

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe