Novinky
Žhavé novinky

Dogtrek aneb výlet se psem

VEN03638 (1)

Výlety jsou vždy o chlup lepší s naším hafanem. Trávíme společný čas v přírodě, užíváme si lesů, kopců a nekonečných výhledů do krajiny. Co si s sebou nezapomenout sbalit? 

 

Není výlet jako výlet, proto jsme dnešní povídání rozdělili na dvě části – krátký, jednodenní výlet a vícedenní trek. Na menší výlet toho nepotřebujeme tolik, jako na vícedenní pobyt v přírodě. Pojďme se na to podívat. 

Plán výletu 

Než vyrazíme s hafanem na výlet, měli bychom zvážit jakou vzdálenost zvolíme. Stejně tak jako u běhání, tak i u treků doporučujeme zvykat na vzdálenost postupně. Mladý pes si na vzdálenost zvykne rychleji, než ten starší. Zvláště u jedinců, kteří ještě rostou tedy do jednoho roku věku nepřeháníme. 

 

Co si sbalit na jednodenní výlet? 

Základem pro hafana je postroj. Může se totiž stát, že pes nebude moci být na volno a půjde většinu výletu na vodítku. Nebo ještě nemáte natrénované stoprocentní přivolání. To je lepší nic neriskovat a užít si výlet v tahu. Proto doporučujeme krátký postroj, který končí v půli zad. Zároveň je pes v postroji dobře ovladatelný a samotná chůze je pro něj příjemnější, obzvlášť pokud vám pomáhá a táhne vás. Patří váš pes mezi nadšené tahače? Tak vezměte postroj dlouhý. V tahu to pro něj bude pohodlnější.

 

Vám, jakožto dvounožci, doporučujeme opasek a odpružené vodítko a to právě pro ty chvíle, kdy musíte mít hafana připnutého. Odpružené vodítko tlumí škubnutíjak na zádech psa, tak vašich. Díky opasku pak budete mít volné ruce

 

Tím nejdůležitějším je mít s sebou dostatek vody. Nikdy nevíte, jestli bude po cestě dost potůčků, kde by se mohl pes napít. Proto s sebou vždy nosíme alespoň jeden litr vody pro hafana.  V zimě i v létě. Třeba v soft flašce, která je lehoučká a nezabere žádné místo.

Pár pamlsků se také vždycky hodí. Obzvlášť pokud není váš hafan zvyklý na výletění, odměna dokáže upevnit správné a dobré chování. Třeba když potkáte kolemjdoucí nebo jiné hafany a váš pes vám půjde u nohy nebo ho budete potřebovat přivolat. 

 

Nezapomeňte na lékárničku. My bereme obvykle celou, když se nám vejde do batohu. Jestli se vám ale nevejde, vezměte s sebou alespoň 1 psí botičku,dezinfekci a obinadlo, známý také jako coban – samodržící fixační obinadlo. Takový zatržený drápek nebo sedřený polštářek to může po zbytek výletu chránit. 

 

Vyrážíme na vícedenní trek se psem 

Vše, co jsme si řekli výše, platí i zde. Lékárničku ovšem vezměte opravdu celou a vody o něco více. Co dalšího potřebujeme? 

 

Výživu pro psa. Před výletem to doma řešíme tak, že si nachystáme jednotlivé psí porce, které pak postupně dávkujeme během výletu do misky. Tu také nezapomeňte. Protože jsou vícedenní treky pro chlupáče náročnější a vydají ze sebe více energie, bereme s sebou energetické kapsičky. Oblíbili jsme si Loype Duck energy, které je baleno v praktických 100 g kapsičkách. Hodit se mohou i větší žvýkací pamlsky, protože jak je známo, žvýkání psa uklidňuje a tak se mohou hodit třeba před spaním. Pro doplnění potřebné energie doporučujeme vzít s sebou Mamut Pre-run

Doporučujeme obleček pro psa, minimálně pláštěnku (pro citlivější hafany ji bereme i na jednodenní výlety). Oblíbili jsme si pláštěnku Fjord, pod kterou pes po celý deštivý den nepromokne a která je navíc prodyšná, takže se může dát i na mokrého psa. Další výhodou je to, že bude chlupáč čistý a nebude obalený bahnem. Zvláště u hodně chlupatých to oceníte. A ti krátkosrstí vám poděkují.

 

Botičky pro psí tlapky. Bereme je vždy s sebou, obzvlášť pokud jsou cesty po ostrých kamenech nebo šotolině. Za nás jsou nejlepší Protector booties, které jsou velice odolné a dostatečně chrání psí polštářky před odřením. 

Pokud budete nocovat někde v chatě, vezměte psovi ručník. Pro majitele obytných prostorů je to vstřícný krok, když svého hafana očistíte a osušíte. My bereme Haftěrku. Z chlupáče stoprocentně odstraní všechnu špínu. Navíc když je vedro, perfektně poslouží k ochlazení.

 

Na vícedenním treku doporučujeme zachovat psovi alespoň nějaký režim, který zná z domova. Třeba krmení se snažíme dělat ve stejnou hodinu jako doma a ráno psa nakrmíme menší dávkou, zavodníme a jdeme na chvíli vyvenčit, jak je zvyklý. 

 

Teď to vypadá, že musíte sbalit druhý batoh pro hafana, ale věřte, že za tu pohodu v přírodě se psem to stojí. Tak šťastnou cestu! 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe