Novinky
Žhavé novinky

Noví trenéři v týmu Běhej se psem

Na začátek roku jsme si připravili hned dvě novinky. První novinkou je nové tréninkové místo v Pardubicích. Zdejší tréninky povede náš nový trenér Tomáš Bestwina Vízner. Tom je nejen zkušený závodník, ale také skvělý běžec s obrovským citem pro pejsky. 

 

Druhou novinkou je nový trenér pro Liberec Radek Bekr. Radek je dlouholetý sportovec, který se dříve věnoval i agility. Nyní se svou fenkou Husky propadl canicrossu. 

1) Čím tě canicross tak očaroval, že ses rozhodl, ho začít běhat?

Tom: Pro svojí jednoduchost, nemusím u toho nic řešit, vezmu tenisky, postroj a jdu. Od malička máme doma psy a od puberty miluji běhání. Jakmile k běhu přidám svého chlupatého parťáka, kterého to baví, je to nejvíc.

Radek: Nikdy jsem to neviděl a přišlo mi super to vyzkoušet. I kvůli Mie (fenka huskyho), která by to měla mít v krvi, tahat.

2) Co tě přimělo se stát trenérem? Máš od trénování nějaká očekávání?

Tom: Viděl jsem jak lidé v mém okolí běhají se psem nevhodně a neví jak správně začít. Chtěl jsem to změnit, přítelkyně mě podporovala ať jdu trénovat, ale měl jsem ve své hlavě blok. Potom přišel vynikající trenér Tomáš Řezáč a dal věci do pohybu abych se trenérem opravdu stal. Mojí motivací a očekáváním je, aby lidé sportovali se psem hlavně zdravě, byla to zábava a brali ohled na svého čtyřnohého parťáka, protože on vám neřekne ne.

Radek: Řekl jsem si že by mě to bavilo a zrovna v tu chvilku nebyly vypisované žádné tréninky na Liberecku. Zkusil jsem proto oslovit Běhej se psem a vyšlo to. Doufám, že lidé budou chodit a bude je tento skvělý sport bavit.

3) Můžeš nám představit tvé čtyřnohé parťáky?

Tom: Mým prvním parťákem je Sára, osmiletá kříženka z útulku. Je to ideální pes, kterého máte jen jednou za život. Je neskutečně všestranná, do všeho dává srdce a jde naplno, je jedno co spolu děláme, vždy si to užijeme. Potom mám malou evropandu Lilith, je to náš malý démon co miluje pohyb, ta má všechno ještě před sebou.

Radek: Mám 2 letou fenku sibiřského huskyho. Je to nejlepší parťák! Běháme spolu na volno, ale i v tahu. Doprovází mě na dlouhých výletech nebo vícedenních túrách. Trochu víc než běhání miluje skákání a probíhání tunelů.

4) Jaké máš plány do budoucna na letošní sezónu? Můžeme očekávat tvou účast na našich závodech?

Tom: Chci si zaběhnout co nejvíce etapových závodů s Lilith a OCRC se Sárou, to nás baví. Určitě mě čekejte jako v minulých letech na enduru Dogbiatlonu, ale nechci si nechat ujít ani Canix Open.

Radek: Doufám, že sezóna 2023 bude lepší. Chtěl bych se zúčastnit co nejvíce závodů a zkusit si MČR v CC. Také doufám, že tréninky v Liberci budou bavit a bude plno, moc se na ně těším.

5) Jak vypadá tvůj tréninkový plán a máš daný cíl?

Tom: Tréninkový plán vyloženě nemám. Chodím běhat 3-4 týdně, různé vzdálenosti, různé rychlosti, vše dle nálady, momentálního rozpoložení a počasí. Mým cílem je být lepší než v loni a předejít úrazům.

Radek: Aktuální tréninkový plán je že se snažím běhat objem se psem na volno a nebo jdu sám. Chodím jak to jde. Až se budou blížit závody tak začneme zrychlovat. Miuš do tahu beru tak jednou týdně. Cíl je běhat rychleji.

6) Věnuješ se i nějakému jinému (i bezpsímu) sportu?

Tom: Miluju lezení po skalách, jen nemám poslední roky pravidelného spolulezce, abych to dělal zase naplno, ale chci se k tomu vrátit. Ve volné chvíli se jdu rád projít po slackline, zaplavat si, či na paddleboard.

Radek: Snažím se být komplexní atlet, takže se snažím dělat vše. Ale nejčastěji fitko, lezení, vysokohorská turistka.

7) Co zahraniční závody? Láká tě to?

Tom: Mým velkým snem je v budoucnu dokončit Trophée des Montagnes, nejlépe abych pár etap běžel ještě se Sárou. Dále se chci opět zúčastnit Španělského závodu Dogtrekking Montnegre. Lákalo by mě i ME canicrossu, ale není to naše priorita.

Radek: Láká mě to moc a do budoucna je to v plánu.

8) A otázka na závěr. Co bys doporučil všem, kteří chtějí začít běhat canicross?

Tom: Nebojte se a jděte do toho. Běhání se psem je zábava a navíc ta rychlost se psem v tahu je návyková. Do začátku doporučuji najít někoho zkušeného, kdo vám poradí a pomůže, vyvarujete se zbytečných chyb.

Radek: Určitě ať jde do toho, je to krásný sport, kde člověk a pes tvoří tým, není na to sám.


Jaké máme tréninky v Běhej se psem? 

Ať už zamíříte na jakýkoliv trénink, vždy můžete čekat přátelský a trpělivý přístup instruktora, který vám se vším rád poradí. Tréninky jsou hlavně zábavné a radostné proběhnutí, protože přesně o tom běhání se psem je 🙂

Seznámení s canicrossem

Je on-line. Je to základní povídání rozdělené do několika kapitol. Dozvíte se vše o tom, jak pes chápe tahání a trénink. Navíc rozebíráme strečink, napájení atd. 

Trénink pro začátečníky

Tréninky pro začátečníky jsou určeny pro všechny, kteří již absolvovali kurz “Seznámení s canicrossem”. Na tréninku pro začátečníky se zaměřujeme na správný nácvik tahu psa a bezpečné předbíhání jiných psů. Na každého psa se zaměřujeme individuálně a je zde větší prostor na otázky. Nejprve vás čeká rozcvička a rozehřátí, poté běh 2 – 4 km rozdělený do několika krátkých úseků s různými cvičeními a nakonec strečink po doběhu. Tréninky jsou vhodné pro všechny psy, kteří s canicrossem začínají nebo mají vytvořené zlozvyky, které je třeba odstranit. Trénink pro začátečníky je vhodný i pro zkušené canicrossaře, kteří však mají mladého psa, který své zkušenosti teprve začíná sbírat. Na tréninku je možnost půjčit si veškeré vybavení pro vás i vašeho psa.

Trénink pro pokročilé

Trénink pro pokročilé je běžeckým tréninkem se psem, kdy naběháme cca 5 – 8 km. Je určen pro psy, kteří už umějí tahat, jsou ovladatelní a zvládají základní dovednosti. Náš instruktor vám dá na tréninku pro začátečníky vždy vědět, kdy už zvládnete pokročilejší trénink. Na tréninku vás kromě běhu zaměřeném na rozvoj kondičky čeká i několik zábavných cvičení, kde trénujeme starty, předbíhání a další canicrossové dovednosti. Na tento trénink půjčujeme vybavení jen po předchozí domluvě.

 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe