Milí pejskaři, vaše balíčky odesíláme každý pracovní den, kromě 27. 12. a 31. 12. Přejeme krásné svátky, dobře padnoucí postroj a hodně cukroví.

Novinky
Žhavé novinky
Bsp
Skrýt menu

Co v zimě místo canicrossu?

Publikováno: 5. 12. 2023

Pro nás zima vždy znamená, že si dáme pauzu od canicrossu a pustíme se do zimních aktivit. Vyrážíme se psy na skialpy, pravidelně trénujeme skijoring a nevynecháváme ani výlety na sněžnicích.

Canicrossu se můžete věnovat i v zimě, jen pozor na namrzlý povrch. Každopádně rádi a často opakujeme, že pes by měl mít od své hlavní disciplíny odpočinek a to alespoň na 2 měsíce. Pokud se věnujete canicrossu, zima je ideálním časem, kdy vyzkoušet něco jiného. A tím nemyslíme zalézt ke kamnům.

Skialpy se psem, nová oblíbená zábava

Skialpy (nebo taky skitouring) získává každým rokem na větší oblibě. Vyrazit na hory a moci se pohybovat naprosto neomezeně, protože nahoru vyjdete a dolů si užijete sjezd, je prostě paráda. Samozřejmě je potřeba respektovat pravidla jednotlivých oblastí a také bezpečnosti. Protože laviny padají i v Čechách. A co na nohy? Lyže na skialpy vypadají jako sjezdovky. Jen mají odlišné vázání, ve kterém si můžete přepínat volnou patu na chůzi a nebo pevné chycení na sjezd. A aby vám při stoupání neklouzaly, nalepí se zespod takové kožíškové pásy. A teď k téhle skvělé aktivitě už jen stačí přidat psa. Při cestě na kopec nám pomůže svým tahem a dolů se krásně proběhne. Musíte ale dodržovat pár pravidel.

Na co si při skialpech dát pozor?

1. Lyže mají ostré hrany

Skialpy mají stejně jako sjezdové lyže kovové hrany a ty jsou ostré. Pokud tedy hranou najedete psovi na nohu, můžete ho ošklivě zranit. A to se bohužel stává, hlavně při sjezdech, když se pes motá kolem vás. Myslete na to a psa naučte, aby chodil buďto před vámi, anebo za vámi. Pokud se bude motat a nabíhat na vás, je otázka času, kdy ho hranou říznete.

2. Sníh a hory – nepodceňujte je

Hory, sníh a ideálně sluníčko – tak to je představa úžasného dne na horách. Každopádně to taky až tak romantické být nemusí. Myslete na to, že na horách se rychle mění počasí. A to i během dne. A když zapadne sluníčko, teplota začne rychle klesat. Proto i pro chlupáče je dobré mít s sebou obleček. Alespoň pláštěnku a pro citlivější psy s kratší srstí určitě něco teplejšího, třeba Glacier Jacket 2.0

3. Lékárnička a správná výbava

S sebou na výlet určitě nezapomeňte vzít také lékárničku a psí botičky. Některým psům se lepí sníh na tlapky a výlet bez botiček by pro ně byl za trest. Pokud na sněhové kuličky netrpí, tak stejně botičky vemte. Odřené tlapky od sněhu je lepší obléci do botiček. V lékárničce pak mějte alufolii (pro případ, že by se stalo něco nečekaného) a koban – elastický samolepicí obvaz. To kdybyste do psa lyží opravdu najeli. Někteří krátkosrstí psi si při chůzi hlubokým sněhem odírají hrudník. Na to doporučujeme Protector vestu. Sice je původně pro lovecké psy jako ochrana před ostrými větvemi, ale ve sněhu se nám osvědčila stejně dobře.

Loype v Protector vestě s GPS na obojku.

 

4. Energie sbalená na cesty

Výlety na skialpech jsou často celodenní záležitost. Takže nezapomeňte psa předem napojit a nějakou tu energii navíc mu vzít s sebou. Třeba sušené maso anebo MAMUT Recovery. Výlety ve sněhu jsou pro psa mnohem náročnější, než v létě. Jednak se musí brodit sněhem a když jdete po cestě, může to podkluzovat. A pak část své energie dává do toho, aby se zahřál. Další den ho proto nechte pořádně odpočinout

5. Pravidla skialpů se psem

Pokud psa nepouštíte na volno anebo jste v oblasti, kde pes musí být na vodítku, tak do kopce je výhodou, když vás pes táhne. Klasicky na postroji. Vy máte opasek a odpružené vodítko. Délka vodítka by měla být mezi 2,5 a 3 metry. Přeci jen lyže jdou před vás a na psa nesmíte nikdy najet. Sjezd dolů je rozhodně náročnější. Pes se kolem vás nesmí motat. My jsme si naše hafany naučili běhat za námi. Pokud sjíždíme po sjezdovce, tak víme, že pes je těsně za námi a kopíruje naše oboučky. Samozřejmě jezdíme po kraji. Jestli tohle váš pes neumí, rozhodně to s ním nejprve vyzkoušejte. Pes musí být kousek za vámi a opravdu vás sledovat a kopírovat váš pohyb.

Unavte se společně na sněžnicích

Sněžnice mají výhodu, že s nimi můžete vyrazit do jakéhokoliv terénu. Dolů sice nesjedete jako na lyžích, na druhou stranu nejste vůbec ničím omezení. My je rádi využíváme i na běžné venčení. Přeci jen, když napadne sníh, tak u nás v Jizekách co jde, upraví na běžkařské trasy a tak jednoduše vyrazíme přímo do lesa se sněžnicemi. Pes se v hlubokém sněhu hodně boří, takže je pro něj výlet dost náročný a stačí mnohem kratší doba, abychom se vrátili domů s příjemně unaveným hafanem. A co se týká nás. Tak ono to zas tak jednoduché není ani s těmi sněžnicemi. Pokud si chcete pěkně máknout, rozhodně to stojí za vyzkoušení.

Jestli chcete se sněžnicemi vyrazit na hory, třeba na celodenní výlet, rozhodně nezapomeňte stejně jako na skialpy lékárničku, psí botičky, obleček (teplý podle zimomřivosti vašeho psa) a nějakou energetickou svačinu pro psa. Pro vás samozřejmě také náhradní bundu, sváču a něco k pití pro vás pro oba.
 

Skijoring je o ohleduplnosti, ale dá se užít

Upravené tratě a vy se projíždíte se psem. Také krásná představa. Ale naráží to na problém množství lidí na upravených tratích. Často dokonce vidíte cedule, že pes na upravené tratě nesmí. Tady vás vyvedeme z omylu. Nikdo vám nemůže zakázat pohybovat se po cestách se psem na vodítku, tedy zakázat vstup na upravené tratě psům nikdo nemůže. Ale stejně tak vás prosíme o ohleduplnost. Psa nepouštějte na volno, ať se nemotá ostatním. Pokud vykoná potřebu, tak to odhoďte stranou, ať tím neprojede další běžkař. A je lepší se psem vyrazit na méně frekventovaná místa. Opravdu v sobotu vyrazit do Bedřichova se psem je čirá sebevražda.

My chodíme se psy na běžky nejradši za tmy večer. To jsou tratě poloprázdné a můžeme si tak užít skijoringu naplno. Pes nás na běžkách táhne, takže to pěkně ubíhá a bereme to spíše jako trénink, který obvykle netrvá déle než hodinu. Ale samozřejmě je možné na běžkách vyrazit se psem i jen tak na delší výlet. V tom případě s sebou nezapomeňte zabalit stejnou výbavu, jako když vyrazíte na skialpy. Výhoda běžek je, že nemají ostré hrany, takže riziko zranění psa je výrazně nižší. Ale o tlapky je potřeba pečovat velmi podobně. Upravené běžkařské trasy jsou pevné, a pokud je sníh starší, psovi může odřít polštářky. Proto botičky dáváme psům již preventivně. 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe